REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Morderstwo popełnione niedaleko Skarżyska, skarżyscy policjanci na czele z komisarz Agnieszką Polkowską szukający mordercy, nasza nowa komenda – Skarżysko-Kamienna jest głównym miejscem akcji powieści kryminalnej „Szadź”, którą napisał Igor Brejdygant.

W lesie niedaleko Kamienia Michniowskiego znaleziono zwłoki młodej kobiety. Wygląd ciała i miejsca zbrodni wskazuje, że nie było to przypadkowe morderstwo, a sprawca ma swoisty modus operandi. Miejsce zbrodni było schludne, ciało zamordowanej było nagie, pachnące kadzidłem, a kończyny i głowa odcięte. Zwłoki były ułożone na linii północ-południe, ręce pod określonym kątem…

Te trudną sprawę przyjdzie rozwikłać Agnieszce Polkowskiej, policjantce z Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku-Kamiennej. Pracuje ona, co kilkakrotnie podkreśla pisarz, w jednej z „najnowocześniejszych” komend w Polsce, jaką jest nowa siedziba skarżyskich stróżów prawa przy ul. Szydłowieckiej – de facto jedna z pierwszych komend w kraju wybudowana według nowych standardów.

policja skarzysko
Komenda Powiatowa Policji w Skarżysku-Kamiennej. Funkcjonariusze wprowadzili się do niej w grudniu 2015 roku
REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Agnieszka Polkowska jest rozwódką, ma pełnoletnią już córkę, mieszka przy ul. Matejki, jeździ saabem, ma kota o imieniu Wolant. Jej ojciec również był policjantem.

W powieści autor przeniesie nas w kilka miejsc w Skarżysku  oraz w Suchedniowie. Polkowska umówi się na spotkanie w kawiarni o nazwie „Twórcza”, co może być nawiązaniem do „Autorskiej”. Pojawi się też Suchedniów, gdzie policjantka będzie sprawdzać kamery na tamtejszej stacji benzynowej, czyli w domyśle na Orlenie, oraz przy zakładzie kamieniarskim. Zwłoki ofiary są z kolei trzymane w naszym szpitalu, określonym jako „szpital Skłodowskiej”. Być może nie każdy skarżyszczanin wiem, że właśnie imię naszej wybitnej uczonej nosi nasza lecznica.

„Szadź” Igora Brejdyganta to kryminał nietypowy, ponieważ mordercę, Sławomira Wolskiego, poznajemy bardzo szybko. Pozostanie wiec kwestia tego, czy ambitnej pani detektyw uda się go schwytać, zanim być może popełni kolejne zbrodnie.

szaz ksiazka
Okładka pierwszego wydania powieści „Szadź”

Dlaczego Skarżysko?

Czemu przy wyborze miejsca akcji powieści wybór pisarza padł na Skarżysko? Jak się okazuje, duża w tym zasługa tego, że Skarżysko to „miasto na szlaku”, jak mówi hasło przewodnie naszego miasta. Wiele osób podczas podroży, czy to koleją, czy autem, przejeżdża przez Skarżysko i właśnie podczas podróży nasze miasto zafrapowało autora.

– Nazwa miasta jest mi znajoma, ale Skarżyska wcześniej zupełnie nie znałem. W młodości często przejeżdżałem pociągiem przez Skarżysko, ale nigdy nie wysiadłem. Chciałem więc tam trochę pobyć choćby wirtualnie. Zwiedziłem je przez Google Maps, kręciłem się więc po Skarżysku wirtualnie. Była to dla mnie przygoda. Kiedyś na to się mówiło „podróże palcem po mapie”, a teraz ja bym to nazwał podróżą wyobraźnią po mapie – powiedział Igor Brejdygant.

Igor Brejdygant, fot. Maciej Zienkiewicz/Agencja Gazeta/materiały promocyjne

Pisarz wyjaśnił też, czemu wybrał miasto znane może wielu Polakom, ale z pewnością większości tylko z nazwy widzianej na drogowskazie czy na tablicy informacyjnej na dworcu PKP.

– Frapują mnie miejsca, których nie znam. Mogę wtedy bardziej puścić wodze wyobraźni. Gdy opisuję miejsca, które znam, to bardziej odtwarzam. A tak tworzę, wyobrażam sobie dzięki temu. Wybierając Skarżysko, chodziło mi o miejsce dla mnie, i podejrzewam, że podobnie dla większości czytelników, nieznane. Są czytelnicy, którzy lubią czytać o miejscach popularnych, ale są i tacy, jak ja, którzy lubią czytać o miejscach nieznanych – dodał Igor Brejdygant.

Serial już, niestety, nie u nas

Na motywach powieści nakręcono serial, ale niestety głównym miejscem fabuły zostało wybrane Opole. W roli Agnieszki Polkowskej występuje Aleksandra Popławska, a w rolę mordercy wcielił się Maciej Stuhr.

szaz ksiazka
Okładka drugiego wydania powieści „Szadź”

Jak możemy dowiedzieć się z mediów, władze Opola za umiejscowienie akcji w ich mieście zapłaciły producentom 370 tysięcy złotych. Jak dowiedzieliśmy się w naszym urzędzie miejskim, producenci nie składali podobnej oferty naszym władzom.

W serialu Skarżysko-Kamienna jest przez moment obecne, ponieważ fabuła została w pewnym sensie odwrócona i jedna z wcześniejszych zbrodni miała miejsce niedaleko naszego miasta. Na mapie, jaka pojawi się w przebłysku w serialu, zobaczymy Mostki i okolice. W serialu jednak Skarżysko nie będzie pokazane i nie zauważymy żadnych charakterystycznych miejsc. Zresztą, miejscem zbrodni jest las.

Na decyzję producentów filmowych o zmianie miejsca akcji pisarz wpływu nie miał.

– Gdy dowiedziałem się o zmianie lokalizacji akcji w serialu, miałem duży zgryz. Wiedziałem, że to trochę zmieni charakter, ale musimy zawsze pamiętać o widzu otwartej stacji takiej jak TVN. Serial ma w rezultacie inny charakter. Pogodziłem się ze zmianą lokalizacji fabuły, tym bardziej że wszystko ładnie wyszło – wyjaśnia Igor Brejdygant.

serial szadz
Serial „Szadź” można obejrzeć na platformie Player, a jesienią w TVN, fot. Serial Szadź/Facebook

Serial można obejrzeć na platformie VOD Player, a jesienią ma być wyemitowany w TVN. Powieść „Szadź” miała do tej pory dwa wydania – pierwsze w 2017 roku, i drugie, z czerwca 2020 roku, z okładką „serialową”. Drugie wydanie powinno być bez problemu dostępne również w stacjonarnych księgarniach i sklepach. Książkę można zakupić w sklepach internetowych, również w formie e-booka. Wydawcą jest wydawnictwo „Marginesy”. „Szadzi” nie ma póki co w skarżyskich bibliotekach, ale poprosimy naszych bibliotekarzy o zakup, by chętni mogli przeczytać.

Serial będzie kontynuowany. A książka?

Serial będzie miał kontynuację, ale raczej nie należy oczekiwać, że producenci porzucą Opole. Czy będzie kontynuacja książki „Szadź”? Tego nie wiemy i nie wie tego jeszcze sam autor.

– Nie wykluczam cyklu, ale na razie nic pewnego nie mogę powiedzieć. Wiemy za to, że będzie kontynuacja serialu. TVN planuje drugi sezon. Być może napiszę książkę, która pójdzie tropem „Szadzi” książkowej, a wtedy bohaterka nadal będzie mieszkała w Skarżysku – zapewnia Igor Brejdygant.

Igor Brejdygant – ur. w 1971 roku scenarzysta, reżyser, fotograf i pisarz. Studiował w łódzkiej filmówce. Jego pozostałe powieści kryminalne to „Układ”, „Rysa” i „Paradoks”. Napisał scenariusze m.in. do „Zbrodni”, „Prostej historii o morderstwie”, „Palimpsestu” oraz „Paradoksu”. W cyklu „Szaleńcy Pana Boga” zrealizował dokumenty „Bracia”, „Kazanie nad czarną rzeką” i „Latawiec”. Jest synem Stanisława Brejdyganta.