Muzeum im. Orła Białego zaprasza na kolejne nietypowe wydarzenie – tym razem na filmowy seans. W Kinie Pod Księżycem obejrzymy „Krzyżaków” Aleksandra Forda.
Wielu z nas zna historię z filmu opartego na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza, ale być może jeszcze nikt nie oglądał tego filmu w takich okolicznościach. Na wspólne oglądanie historii sporu polsko-krzyżackiego oraz innych historii, jakie się na tym tle rozgrywają, muzeum zaprasza do Kina Pod Księżycem. W tym roku mija 60. rocznica premiery filmu wyreżyserowanego przez Aleksandra Forda.
Muzeum zaprasza do… kina
Seans filmu „Krzyżacy” w Kinie Pod Księżycem odbędzie się w środę 15 lipca 2020 roku, czyli w 610. rocznicę Bitwy Pod Grunwaldem. Początek o godz. 21.30. Koniec seansu zaplanowany jest na godzinę 0:45.
Bilet na seans będzie kosztował 8 zł. W cenie będzie darmowy dojazd i powrót autobusem MKS.
Porozmawiajmy o „Krzyżakach”
Tego samego dnia odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem historyków i filmoznawcy, którzy będą dyskutować nie tylko nad tym, jak wiernie pokazano wydarzenia historyczne w filmie, al. Również nad tym, czy to, co wiemy o bitwie pod Grunwaldem, to prawda czy mity.
W dyskusji wezmą udział prof. Wojciech Iwańczak, dr Piotr Kardyś oraz filmoznawca Jarosław Skulski.
Panel odbędzie się o godz. 13.00. Złożą się na niego trzy tematy:
- Film „Krzyżacy” a prawda historyczna
- Obiektywizm przekazu Henryka Sienkiewicza i Aleksandra Forda
- Grunwald – prawdy i mity
Uczestnicy dyskusji proszą miłośników filmu i historii o zdawanie pytań. Można je zadać nie tylko w trakcie, ale również wcześniej, na Facebooku w wiadomości prywatne, w komentarzu pod postami lub na e-mail p.kolodziejski@muzeum.biz.
Wśród autorów pytań będą rozlosowane nagrody, w tym darmowe wejściówki na seans filmu „Krzyżacy”.
Panel dyskusyjny odbędzie się w muzeum. Udział w panelu dyskusyjnym jest bezpłatny.
Wojciech Iwańczak – prof. zw. dr hab., wykładowca Akademii Ignatianum w Krakowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Sekretarz Generalny Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Od lat prowadzący sesje popularnonaukowe organizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Skarżysko-Kamienna.
Jarosław Skulski – absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na co dzień kieruje działem edukacji filmowej i działalności kinowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Jest też koordynatorem projektu Filmoteka Szkolna Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej i pomysłodawcą cyklu Wieczory Filmowe w Międzynarodowym Centrum Kultury – Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.
Piotr Kardyś – doktor historii, wykładowca UJK w Kielcach. Jest członkiem Kieleckiego Towarzystwa Naukowego i Polskiego Towarzystwa Historycznego. Działa w stowarzyszeniu PraOsada Rydno. Autor wielu publikacji naukowych i badacz dziejów Skarżyska. Uczy historii w I Liceum Ogólnokształcącym w Skarżysku-Kamiennej.
Zapraszamy!