Uczniowie Szkoły Powszechnej nr 4 (dziś I LO) z dyrektorem Józefem Erblem. Na ścianie widoczna tablica pamiątkowa poświęcona Józefowi Piłsudskiemu. Zdjęcie udostępnił Marcel Głogowski.
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

W I Liceum Ogólnokształcącym w Skarżysku-Kamiennej odbyło się sympozjum historyczne. Wykłady o historii szkoły i Skarżyska zostały zwieńczone odsłonięciem tablicy poświęconej Józefowi Piłsudskiemu.

Sympozjum podsumowało projekt edukacyjny „Pamięć i patriotyzm – I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Skarżysku-Kamiennej dla Ojczyzny wielkiej i małej”.

Odbyły się dwie prelekcje. W pierwszej uczniowie szkoły, Wiktor Winiarski i Błażej Kowacz, zaprezentowali historię I LO w czasie II RP i okupacji niemieckiej. Warto wiedzieć, że zanim obecna szkoła przyjęła miano liceum, była Szkołą Powszechną nr 4.

Przeczytaj przygotowany przez uczniów tekst o historii I LO w początkowych latach istnienia:

Historia skarżyskiego Erbla w początkowych latach – dziś I Liceum Ogólnokształcącego, kiedyś Szkoły Powszechniej nr 4

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Ciekawe informacje dodał Krzysztof Zemeła, historyk i były dyrektor II LO w Skarżysku, nawiązując do tajnego nauczania w czasie II wojny światowej.

Drugim prelegentem był Marcin Medyński, obecny prezes skarżyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Mówił o tradycjach patriotycznych w Kamiennej, potem Skarżysku-Kamiennej, w czasach II RP.

Podkreślił, że Skarżysko wydało w tym czasie wielu wybitnych ludzi, w tym bohaterów wojennych, dodając, że niemieccy okupanci bardzo bali się tak silnego patriotyzmu w naszym mieście. Stąd tak silne prześladowania, których finałem były egzekucje, zwłaszcza na Brzasku i na Borze.

Na zakończenie sympozjum nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Tablica ta nawiązuje do podobnej widniejącej na murze szkoły w latach przedwojennych, która jednak zaginęła i ślad po niej również.

O istnieniu przedwojennej tablicy w szkole dowiedziano się, gdy jeden z uczniów Marcel Głogowski przyniósł do szkoły zdjęcie przedstawiające uczniów szkoły z ówczesnym dyrektorem Józefem Erblem. Tablica jest widoczna na ścianie przy wejściu do szkoły.

Uczniowie Szkoły Powszechnej nr 4 (dziś I LO) z dyrektorem Józefem Erblem. Na ścianie widoczna tablica pamiątkowa poświęcona Józefowi Piłsudskiemu. Zdjęcie udostępnił Marcel Głogowski.

 

Nową tablicę odsłoniły wspólnie posłanka Marzena Okła-Drewnowicz, członek zarządu powiatu skarżyskiego Katarzyna Bilska oraz dyrektor szkoły Martyna Maćkowiak.

Sympozjum zorganizowało stowarzyszenie „Erbel – Szkoła Przyszłości” działające przy I LO. Odbyło się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział Skarżysko-Kamienna przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.