Tropy wiodły przez kina – uczestnicy bibliotecznej gry miejskiej podążali śladami skarżyskich kin

1830
Promocje na internet Scarnet - kliknij i dowiedz się więcej!
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna

Skarżyska biblioteka publiczna zaprosiła mieszkańców miasta do gry miejskiej pt. „Tropy wiodą przez kina”. Uczestnicy podążali śladami obecnych i byłych kin w naszym mieście. A kin było, jak na tak niewielkie miasto jak Skarżysko, całkiem sporo.

W pierwszej edycji gry o takiej samej nazwie, śladami kin ruszyli uczniowie skarżyskich szkół średnich. W minioną niedzielę udział wziąć mógł już każdy – gra była otwarta dla każdego. Grupa osób, które zdecydowały się sprawdzić swoja wiedzę o skarżyskich kinach, również podążała śladem miejsc, gdzie te kiedyś znajdowały.

Spośród licznych skarżyskich kin, dziś ostało się tylko jedno – kino Centrum w MCK. W pozostałych miejscach albo kina już nie działają, albo nawet nie ma śladu po budynkach, w których się mieściły. W każdym z takich miejsc na uczestników czekały zadania, które mieli wykonać.

Aby rozwiązywanie zadań przychodziło łatwiej, uczestnicy dostali skróconą historię kin na podstawie książki Jerzego Krauzego „Kina w Skarżysku-Kamiennej 1909-2014”. Poza wiedzą historyczną, były też zadania na zręczność i wyobraźnie.

Na poszczególnych stanowiskach należało m.in. wcielić się w operatora kinowego w czasie, gdy ten musiał też zapewniać podkład muzyczny do filmu.

Przy miejscu, gdzie kiedyś znajdowało się kino Wolność, a jeszcze wcześniej kino Triumf, do gry włączyli się na prośbę biblioteki skarżyscy strażacy. Nie było to przypadkowe, ponieważ kino to w 1936 r. przeżyło pożar, który doszczętnie zniszczył drewniany budynek kina, noszącego wtedy nazwę „Triumf”.

Finał imprezy odbył się tak jak poprzednio w dawnym kinie Związkowiec. Tam wręczono nagrody, a zwyciężczynią została Teresa Karolak.

Jak mówi Piotr Salwa z biblioteki publicznej, koordynator gry, wszyscy uczestnicy bawili się wyśmienicie i wszyscy też otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.

Kina, których dotyczyła gra to:

  • Kometa – znajdowało się na rogu ul. Staszica i Limanowskiego,
  • Triumf/Wolność – dziś jest tam przychodnia zdrowia,
  • Europa – znajdowało się w miejscu, gdzie dziś jest stacja paliw Orlen przy ul. Towarowej,
  • Ognisko/Świt – działało w nieistniejącym już budynku obok hotelu Promień,
  • Metalowiec – jedynie istniejące do dziś, czyli kino Centrum w MCK,
  • Związkowiec – stanowiło część obecnego Klubu Kolejarzy „Związkowiec”.

3 KOMENTARZE

  1. Tylko chyba z innych powodów były te pożary. W 2005 było podobno podpalenie w wykonaniu jakiegoś lokalnego „taliba”. Czy ktoś wie, czy ujęto sprawcę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here