Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna

59. Ogólnopolski Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy PTTK dotarł do Skarżyska. Uczestnicy wystartowali z Buska-Zdroju i Staszowa i szli dwiema trasami. Przez dwa tygodnie przemierzyli ok. 250 kilometrów szlakami świętokrzyskiej ziemi. W czwartek spotkali się w Suchedniowie i ostatnie kilometry przeszli już wspólnie.

Już po raz drugi w historii (poprzednio w 1987 roku) meta Ogólnopolskiego Wysokokwalifikowanego Rajdu Pieszego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego znajdowała się w Skarżysku. Zanim jednak jego uczestnicy, a było ich dokładnie 174, dotarli do naszego miasta, zwiedzili mnóstwo ciekawych miejsc po drodze.

Trasy OWRP 2018 wiodły przez m.in. takie miejsca jak Pińczów, Kije, Morawicę, Hutę Starą, Święty Krzyż czy Świętą Katarzynę. Organizatorzy zachęcali uczestników do udziału właśnie takimi atrakcjami, jakie czekają w Górach Świętokrzyskich, na czele z legendą o Babie Jadzie i innych czarownicach.

OGŁOSZENIA

Zakończenie rajdu odbyło się przy bursie na ul. Szkolnej, gdzie uczestnicy rozbili swoje namioty. Na twarzach malowały się uśmiechy, więc należy założyć, że rajd był udany. – Widzę, że wszyscy są zadowoleni. Trochę nas co prawda podlało po drodze, ale szliśmy przed siebie i codziennie zaliczaliśmy nocleg w innej miejscowości – mówi komandor rajdu Grzegorz Kowalski, na co dzień wiceprezes PTTK Skarżysko.

A sami uczestnicy, jak mówią, maszerują w rajdzie, aby zobaczyć nowe zakątki Polski, a przy tym odpocząć, poznać nowych ludzi i lokalne obyczaje. Dla wielu osób to nie pierwsza wizyta w naszym regionie. – Krajobraz się zmienił przez lata. Brak już wiejskich stodółek, które kiedyś były tu tak powszechne. Za to zabytki coraz bardziej zadbane – mówi Zdzisław Gostomski z Chełmna.

Organizatorzy rajdu dziękowali uczestnikom, a ci odwdzięczyli się tym samym. – Spotkaliśmy po drodze ludzi, którzy otwarli dla nas serca, a i każdy z nas zabierze ze sobą z sercu kawałek tej pięknej świętokrzyskiej ziemi – mówił jeden z nich.

Uczestnicy OWRP pochodzą z całej Polski, a byli też goście z Niemiec. Wszyscy podkreślali, że tradycji Ogólnopolskiego Wysokokwalifikowanego Rajdu Pieszego Polskiego im. Mikołaja Wisznickiego nie można przerwać i musi ona trwać.

Na zakończeniu zagrał zespół Old Marinners, a do grona gratulujących podziwu godnego wysiłku dołączyła Anna Leżańska, Członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here