Dwie uroczystości upamiętniające rocznice tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej – aresztowań na Posadaju i rozstrzelań na Brzasku odbędą się w najbliższym czasie w Skarżysku-Kamiennej.
W czerwcu przypadają dwie rocznice tragicznych dla mieszkańców Skarżyska i okolic wydarzeń z czasu II wojny światowej:
- egzekucji na Brzasku w 1940 roku
- aresztowań członków Armii Krajowej Placówki 113 Posadaj w 1944 roku
Rocznica egzekucji na Brzasku
29 czerwca 1940 roku w lesie na Brzasku, który znajduje się obecnie na terenie gminy Bliżyn, rozstrzelano 760 osób.
Uroczystości w 79. rocznicę tego wydarzenia odbędą się w sobotę 22 czerwca 2019 roku na mogile o godz. 10.00.
W programie znajdą się:
- msza święta polowa w intencji pomordowanych
- występ artystyczny młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych
- przemówienia
- złożenie kwiatów i wiązanek
Organizator uroczystości, Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej, zapewni dojazd i powrót bezpłatnym autobusem. Wyjedzie on o godz. 9.30 trasą: Łyżwy – 1 Maja – Dworzec PKP – Sokola – Wiejska – Armii Krajowej – Piłsudskiego – Norwida – Metalowców – Legionów – Brzask.
Egzekucja w lesie Brzask została przeprowadzona przez okupantów niemieckich 29 czerwca 1940 r. Funkcjonariusze SS i policji niemieckiej rozstrzelali ok. 760 osób. Na miejsce egzekucji ofiary dowożone były ze skarżyskich szkół nr 1 i 2 zamienionych na tymczasowe więzienia, a także bezpośrednio z więzienia w Kielcach.
W gronie zamordowanych znaleźli się m.in. członkowie polskich organizacji podziemnych oraz przedstawiciele elity społecznej i intelektualnej z terenów przedwojennego województwa kieleckiego, aresztowani w ramach tzw. Akcji AB. Zbrodnia na Brzasku była największą egzekucją przeprowadzoną na Kielecczyźnie w okresie okupacji niemieckiej.
Zobacz relację z uroczystości na Brzasku:
Rocznica aresztowań członków AK na Posadaju
W 2019 roku przypada 75. rocznica aresztowań członków Placówki 113 Posadaj Armii Krajowej za zaangażowanie w produkcję broni dla partyzantów. Losy wszystkich osób, a było ich kilkanaście, nie są znane. Wiadomo, że część zginęła w obozie Gross-Rosen, a dwie mogły zginąć na Firleju. Aktualnie z pomocą Instytutu Pamięci Narodowej trwa badania ich losów.
Uroczystości w 75. rocznicę aresztowań odbędą się w niedzielę 30 czerwca 2019 roku o godz. 10.30 mszą świętą w klasztorku, czyli kościele oo. franciszkanów w Rynku. Po mszy nastąpi przemarsz pod pomnik przy ul. 3 Maja na Posadaju.
Zobacz relację z uroczystości na Posadaju:
Na Posadaju uczciliśmy pamięć ofiar II wojny światowej, członków Armii Krajowej
Program uroczystości:
- msza święta – kościół franciszkanów, Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
- przemarsz z orkiestrą pod pomnik na Posadaju przy ul. 3 Maja
- wmurowanie urny z ziemią z obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen
- złożenie wiązanek i zapalenie zniczy
- poczęstunek
Organizatorami uroczystości są Polski Korpus Drużyn Strzeleckich oraz Światowy Związek Żołnierzy AK „Środowisko Szaraków” w Skarżysku-Kamiennej, a partnerami: Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej, Urząd Miasta w Skarżysku-Kamiennej, Urząd Gminy w Skarżysku Kościelnym, Nadleśnictwo Skarżysko-Kamienna oraz Zakłady Metalowe Mesko w Skarżysku-Kamiennej.
Patronat honorowy nad uroczystościami objęli Starosta Skarżyski Artur Berus, Prezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej Konrad Krӧnig i Wójt Gminy Skarżysko Kościelne Jacek Bryzik.