Epoka kamienia w teorii i praktyce. Trwa Piknik Archeologiczny Praosada Rydno w Skarżysku-Kamiennej

2118
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Rozpoczął się Piknik Archeologiczny Rydno 2020. Na Rejowie w Skarżysku-Kamiennej można zobaczyć, jak żyli ludzie epoki kamienia. Ale nie tylko zobaczyć – można również spróbować!

Zapraszamy na Piknik Archeologiczny Praosada Rydno 2021:

Piknik Archeologiczny Praosada Rydno 2021 zaprasza na podróż w odległą przeszłość

 

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Piknik Archeologiczny Praosada Rydno to każdorazowo okazja do tego, aby przenieść się w czasy paleolitu i neolitu. W osadzie znajdującej się przy Wielkim Piecu na Rejowie można podejrzeć, jak wówczas żyli ludzie, jak mieszkali, jak się ubierali, jak jedli, i jak wykonywali potrzebne im na co dzień przedmioty.

Stowarzyszenie Praosada Rydno i zaproszeni przez nich goście opowiadają i pokazują, jak wyglądało życie przed tysiącami lat. Również na naszym terenie, choćby na tytułowym Rydnie, czyli obszarze w dolinie rzeki Kamiennej pomiędzy Skarżyskiem a Wąchockiem.

W piątek można było zobaczyć, jak prehistoryczni ludzie wykonywali liny z łyka drewna, co pokazywał Tomasz Juchniewicz ze Stowarzyszenia Praosada Rydno, a także zobaczyć lepienie z gliny, co prezentowała Monika Bajka, właścicielka pracowni archeologicznej „Trzy epoki”.

O Rydnie, w kameralnym gronie, przy ognisku, opowiadał, dr Piotr Kardyś, członek Stowarzyszenia Praosada Rydno i skarżyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Rydno przyciągało cennym barwnikiem – ochrą. Dużo już o Rydnie wiemy, ale miejsce to i czasy, kiedy tętniło życiem, wciąż skrywa wiele tajemnic.

– Do dziś nie wiemy, dlaczego na Rydnie nie znaleziono żadnych pochówków – wspomniał Piotr Kardyś.

O tych i innych tajemnicach czasów epoki kamienia będzie można dowiedzieć się jeszcze w sobotę i niedzielę, 26 i 27 września.

Szczegółowy program Pikniku Archeologicznego Rydno 2020 tutaj:

Przed nami podróż do epoki kamienia. Piknik Archeologiczny „Praosada Rydno” 2020 już wkrótce

Rezerwat Archeologiczny Rydno to kompleks osad przemysłowych z okresu od schyłkowego paleolitu do neolitu. Rezerwat obejmuje obszar doliny rzeki Kamiennej od Skarżyska (dzielnica Łyżwy) do Wąchocka (Góra Rocha). Na jego terenie zachowały się liczne stanowiska pozostałości przedstawicieli wielu kultur pradziejowych, datowanych od 40 tysięcy lat p.n.e. Kolejne następujące po sobie społeczności trudniły się łowiectwem, wydobywaniem hematytu (tlenek żelaza) – minerału używanego do produkcji czerwonego barwnika – ochry oraz obróbką sprowadzanego w te strony krzemienia czekoladowego.