Literatura i malarstwo razem. Krzysztof Gibaszewski był bohaterem Kawiarni Literackiej MCK w Skarżysku

1047
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Krzysztof Gibaszewski, mieszkaniec Skarżyska-Kamiennej, którego pasją są i literatura, i malarstwo, był bohaterem kolejnej edycji Kawiarni Literackiej Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.

W piątkowy wieczór 21 kwietnia 2023 roku Kawiarnia Literacka MCK siłą rzeczy zmieniła się w kawiarnię literacko-malarską. To dlatego, że główny bohater tego dnia, czyli Krzysztof Gibaszewski, i pisze, i maluje.

Krzysztof Gibaszewski

Krzysztof Gibaszewski zaistniał na rynku wydawniczym, gdy opublikował książkę „HASAG”, w której opisał historię niemieckiego obozu pracy, który w czasie II wojny światowej znajdował się na terenie obecnego Mesko, wówczas będącego fabryką pracującą na rzecz hitlerowskiej machiny wojennej.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Była to jednakże pierwsza i przynajmniej na razie ostatnia stricte historyczna książka skarżyszczanina. Późniejsze to już literatura bardziej osobista, podejmująca tematy egzystencjonalne, psychologiczne, filozoficzne czy duchowe.

Po „HASAG-u” Krzysztof Gibaszewski wydał następujące tytuły:

  • Takaselandia
  • Usłysz wołanie
  • W poszukiwaniu tego czegoś
  • Różności
  • Mój piękny balkon. Autobiografia duszy

W Miejskim Centrum Kultury Krzysztof Gibaszewski poza swoimi książkami mówił też o swojej drugiej pasji, którą jest malarstwo. Oczywiście, pokazał też część ze swoich dzieł.

W rozmowie z Donatą Gibaszewską, prywatnie jego matką, która poprowadziła spotkanie, Krzysztof Gibaszewski wyjaśniał, jak powstają jego dzieła, zarówno malarskie, jak i literackie, nadmieniając jednak, że sam nie uważa się ani za malarza, ani za pisarza.

W moim przypadku całe moje życie jest twórczością. To jest trwały stan, stan naturalny. Akt twórczy to z kolei spontaniczna reakcja na świat. Moim zdaniem za twórczością kryją się hormony.Krzysztof Gibaszewski

Momentami na scenie Krzysztofowi Gibaszewskiemu towarzyszył syn Michał Gibaszewski. Kilkulatek podpatruje ojca i też sięga po pędzel. Wśród obrazów był jeden przez niego właśnie namalowany a zatytułowany „Dom w ciemności w nocy”.

Ze sztuką pisarską i malarską, świetnie idzie w parze muzyka. Ta jest częścią każdej Kawiarni Literackiej Miejskiego Centrum Kultury. Tak było i tym razem. Muzycznie wzbogacili ten wieczór Monika Walczak, Maria Walczak oraz Włodzimierz Sojka.

Krzysztof Gibaszewski urodził się w Skarżysku-Kamiennej w 1986 roku. Ukończył Katedrę Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor książki „HASAG. Historia obozu pracy przymusowej w Skarżysku-Kamiennej”. W kolejnych książkach podejmuje już kwestie filozoficznych rozważań nad naturą ludzką oraz jej duchowymi aspektami. Poza pisaniem również maluje, a inspiracje do tego czerpie z różnych źródeł, w których znaczną rolę odgrywają mitologia starożytna oraz chrześcijaństwo.

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to