Wystawa o skarbach Biblioteki Narodowej w Warszawie, czyli najcenniejszych jej dziełach, jest do obejrzenia w bibliotece publicznej w Skarżysku.
„Skarby Biblioteki Narodowej” to wystawa, która przybyła do Skarżyska-Kamiennej i można ją oglądać w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Towarowej w Skarżysku-Kamiennej.
Wystawa to plansze opisujące najcenniejsze dzieła polskiej literatury, które są w zbiorach Biblioteki Narodowej. Oryginały, rzecz jasna, ze względu na ich wartość, nie trafiły do nas. W zamian, jako przykład wiekowego wydawnictwa, przyjechał do Skarżyska rękopis „O koniach wschodnich i wywodzących się z ras orientalnych” z XIX wieku, którego autorem jest Wacław Seweryn Rzewuski.
Biblioteka Narodowa podarowała też albumy dotyczące jej najcenniejszych dzieł. Wydawnictwa pt. „Nad złoto najdroższe. Skarby Biblioteki Narodowej” trafiły z rąk dyrektorki biblioteki publicznej Iwony Kowaleskiej do skarżyskich bibliotek szkolnych oraz do samorządów.
Uczestników wydarzenia, wśród których dominowali uczniowie skarżyskich szkół średnich, oprowadziła po wystawie bibliotekarka Justyna Ogrodowicz.
Skarby Biblioteki Narodowej, czyli najcenniejsze z książek będących w jej zbiorach, a opisane na wystawie to: Kronika Wincentego Kadłubka, Mszał Erazma Ciołka, Katalog arcybiskupów gnieźnieńskich, Kazania świętokrzyskie, Rocznik dawny, Psałterz floriański, Roczniki Jana Długosza, Bogurodzica, Kronika Galla Anonima, Sakramentarz tyniecki.
Wystawa „Skarby Biblioteki Narodowej” będzie czynna do 2 stycznia 2024 roku. Wstęp na nią jest bezpłatny.