W Muzeum Orła Białego praca wre! Są zmiany, a docelowo będzie bardzo duża zmiana

1109
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

W Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej trwa montaż klimatyzacji. Instalacja ta pozwoli na organizowanie dużo ciekawszych wystaw. Zanim tak się stanie, trzeba było wyłączyć z użytku cały budynek.

Kto dziś pojawi się w Muzeum im. Orła Białego w budynku głównym i wokół niego zamiast muzealników prędzej zobaczy ekipy instalatorskie, a zamiast eksponatów rozmaite narzędzia i wyposażenie, które jest w trakcie instalacji. Przed budynkiem zaś stoją samochody ekip budowlanych.

W efekcie cały główny budynek, w którym zwyczajowo odbywają się wystawy i gdzie jest też kasa, został całkowicie wyłączony z użytku. Wystawa o historii Skarżyska znajdująca się w podziemiach oraz stała wystawa militariów zostały schowane do magazynu. Nie ma też aktualnie żadnej wystawy czasowej.

Kasa biletowa tymczasowo znajduje się w środkowym z trzech budynków muzealnych, czyli w administracyjnym. Wejście do niej jest od frontu.

 

Co do kasy, to podczas najbliższej dużej imprezy będzie ją można ominąć, ponieważ wstęp na Noc Muzeów 2024 jest DARMOWY. Zapraszamy!

Zwiedzanie, strzelanie i muzykowanie. Zapraszamy na Noc Muzeów 2024 w Muzeum Orła Białego w Skarżysku

Taka sytuacja potrwa jeszcze kilka miesięcy. Wszystko to spowodowane jest poważną inwestycją, jaka właśnie ma miejsce w skarżyskim muzeum. W budynku wystaw montowany jest system klimatyzacyjny. Pozwoli on na zapewnienie dużo lepszych warunków dla eksponatów muzealnych.

Więcej o inwestycji w muzeum pisaliśmy tutaj:

Prawie milion złotych dla Muzeum Orła Białego w Skarżysku! Będzie modernizacja budynku i ciekawsze wystawy

Dzięki tej inwestycji, o wartości blisko jednego miliona złotych, będzie można sterować temperaturą i wilgotnością powietrza w budynku, a w efekcie możliwe będzie sprowadzanie jeszcze ciekawszych eksponatów, które wymagają ściśle określonych parametrów otoczenia, a nie mogą przebywać w temperaturze pokojowej.

Jak informuje dyrektor muzeum Grzegorz Bień, wykonawca ma na zakończenie inwestycji czas do końca listopada 2024 roku. Wszystko jednak wskazuje na to, że zakończy się ona wcześniej. Głównym wykonawcą jest firma Klimatechnika z Kielc.

Gdy klima w budynku będzie już śmigać, muzealnicy przywrócą wystawy stałe z własnych zasobów, a w pogotowiu czeka już wystawa czasowa. Będzie to wystawa ubrań z Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu. Będzie na niej można obejrzeć odzież, w tym bieliznę, z XIX wieku.