REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Szkoła Podstawowa nr 3 w Skarżysku-Kamiennej jest jedną z najstarszych w naszym mieście. Została otwarta w 1934 roku, więc rok 2024 to dla niej rok jubileuszu 90-lecia. Na tę okazję przygotowano piękną uroczystość.

Lata międzywojenne były dla Skarżyska-Kamiennej czasem niezwykle dynamicznego rozwoju. Krąży nawet taka opinia, że było drugim najszybciej rozwijającym się polskim miastem po Gdyni. Poprowadzenie linii kolejowej Drogi Żelaznej Iwangorodzko-Dąbrowskiej jeszcze pod koniec poprzedniego wieku było pierwszym dużym impulsem. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku niewątpliwe było też bodźcem sprzyjającym rozwojowi.

W efekcie pięć lat później, w 1923 roku, osada Kamienna otrzymała prawa miejskie, a kolejne pięć lat później już miasto zostało przemianowane na Skarżysko-Kamienną. W międzyczasie w Skarżysku ulokowano ogromną, nawet jak na krajowe warunki, inwestycję – Państwową Fabrykę Amunicji, czyli dzisiejsze Mesko. Notabene, w tym roku Mesko obchodzi 100-lecie istnienia.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Te wszystkie czynniki sprawiły, że do Skarżyska napłynęło mnóstwo ludzi. To pociągnęło też za sobą wzrost liczby dzieci, które potrzebowały miejsca do nauki. Niezbędne stało się więc zbudowane kolejnej szkoły podstawowej.

I tak właśnie zaczęła się historia Trójki, wówczas zgodnie z ówczesnym nazewnictwem, Szkoły Powszechnej nr 3. Jej charakterystyczny budynek współgrający stylem architektonicznym i budulcem z PFA i jej osiedlami pracowniczymi, stał się jednym z elementów ogromnego kompleksu zabudowań fabrycznego. Naukę w szkole rozpoczęto we wrześniu 1934 roku.

Czy wiesz, że…
Pierwszym patronem Szkoły Podstawowej nr 3 w Skarżysku był marszałek Józef Piłsudski. Henryka Sienkiewicza uczyniono patronem w 1968 roku.

Trójka świętuje 90-lecie

Od tamtych chwil minęło już 90 lat, więc dla SP 3 nadszedł czas świętowania pięknego jubileuszu. I tak stało się jeszcze pod koniec obecnego roku szkolnego – 6 czerwca 2024 roku. Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się akademią w Miejskim Centrum Kultury. Odbył się tam piękny spektakl, który zachwycił wszystkich. Szkoła otrzymała mnóstwo gratulacji i życzeń na kolejne lata od licznych środowisk, nie tylko edukacyjnego.

Obowiązkowym elementem jubileuszowego świętowania w takich sytuacjach jest też zaproszenie w mury szkoły. Tutaj towarzyszyliśmy Trójce też my. Obecni nauczyciele i uczniowie zaprosili swoich poprzedników.

Specjalnie na tę okazję powstała izba tradycji. Tutaj można było oglądać kroniki szkolne, stare dokumenty i zdjęcia. Sekretarz szkoły Marzena Majcher, która ją przygotowała, miała też dla chętnych informator, w którym zostali wymienieni wszyscy absolwenci szkoły od początku jej istnienia!

Byli uczniowie chętnie zwiedzali swoją starą „budę”, a oprowadzali ich ci, którzy uczą się w niej teraz. Szkoła, co nieuniknione, zmieniła się na przestrzeni wielu lat. Jest to nieodzowne, aby mogła wypuszczać w świat dobrze wykształconych absolwentów. Trójka jest szkołą z oddziałami integracyjnymi, więc uczą się w niej dzieci z niepełnosprawnościami i dysfunkcjami, i dlatego urządzanie szkoły musi się odbywać z myślą o nich. Mają oni również swoje sale rehabilitacyjne

I tak, w SP 3, choć nowe są choćby ławki i inne meble, a na ścianach wiszą nowoczesne interaktywne tablice, to o długiej historii przypominają parkiety, mozaikowe posadzki czy boazeria na ścianach. Tu i ówdzie czuć jeszcze charakterystyczny dla starych wnętrz zapach. Również zewnętrzny wygląd jest świadkiem historii, a dzięki niemu Trójki nie da się pomylić z żadną inną szkołą w Skarżysku.

Wspomnienia byłych i obecnych ludzi Trójki

Niejednemu absolwentowi czy byłemu nauczycielowi, którzy odwiedzili swoje dawne mury, zakręciła się łezka w oku. Wspomnieniom nie było końca.

Absolwentem szkoły jest między innymi Mirosław Pardela, znany w naszym mieście z zaangażowania w kulturę i sport. Pisze i wykonuje piosenki i wiersze, od niedawna w zespole Zdrowo Zakręceni, a jest też wziętym sportowcem lekkoatletą w kategorii masters, czyli sportowców seniorów.

Do szkoły przyszedłem tuż po II wojnie światowej. Pamiętam, że moją wychowawczynią była pani Ziębowa. Muszę przyznać, że ja do szkoły chodzić nie lubiłem. Zawsze miałem jakieś kompleksy. To powodowało, że źle się uczyłem, na dwójach przepychali mnie z klasy do klasy. Należałem za to do chóru. Dobrze wspominam nauczycieli, między innymi pana Przybyłowskiego od plastyki, czy pana Pałkiewicza od śpiewu.Mirosław Pardela

Anna Sobota to z kolei obecna nauczycielka. Ona wspominała swoje początki w szkole, a w pamięci zapadła jej rekrutacja w wykonaniu ówczesnego dyrektora szkoły Michała Zakrzewskiego.

Uczę języka polskiego i od niedawna historii. Przyszłam tu do pracy w 1997 roku i pracuję do dziś. To się nie zdarza często. Różnie było przez ten czas, ale pamiętam do dziś, że ówczesne grono nauczycielskie przyjęło życzliwie młodą nauczycielkę. Do pracy przyjmował mnie dyrektor Michał Zakrzewski. Czułam się trochę, jakbym startowała do pracy w jakiejś korporacji. Były pytania symulacyjne, padło pytanie o palenie papierosów. W szkole czuć jej długą historię. Ja sama czuję się staro, gdy dochodzi do sytuacji, że do szkoły przychodzi dziecko moich dawnych uczniów. Ponadto, do tej szkoły chodziła moja mama i opowiada mi, jak było za jej czasów. Historia to nieodzowna część naszej szkoły.Anna Sobota, nauczycielka w SP 3

Sala gimnastyczna Trójki na tę okoliczność zamieniła się w salę bankietową. Na uczestników czekał poczęstunek, a nad tym, aby nikomu niczego nie zabrakło, czuwała dyrektorka szkoły Bogumiła Sadza. Dla dyrekcji jubileusz to doniosłe wydarzenia, ale na co dzień trzeba wytężonej pracy, aby zachować wysoki poziom kształcenia. Jak wszyscy wiemy, dziś nie jest o to łatwo.

Długo przygotowywaliśmy się do tych chwil. Zobaczyliśmy piękny spektakl. Na co dzień staramy się, żeby nasza Trójka byłą szkołą z tradycjami, a jednocześnie szkołą nowoczesną. Szkoła to nie tylko budynek, ale i ludzie, ale żeby ludziom było w niej dobrze, to szkoła sama w sobie musi iść z duchem czasu. Robimy wszystko, żeby dzieci chętnie do szkoły przychodziły, troszczymy się o dzieci niepełnosprawne, aby uczyły się w komfortowych warunkach. Zarówno potrzeb jak i marzeń co do rozwoju szkoły jest dużo. Chcemy dalej unowocześniać szkołę wewnątrz, zwłaszcza sale. Na zewnątrz przydałby się parking, a także winda przy budynku. To też szczególnie pod kątem dzieci niepełnosprawnych. Mam nadzieję, że nasza szkoła, im coraz starsza, będzie jednocześnie coraz nowocześniejsza.Bogumiła Sadza, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 3

Szkoła Podstawowa nr 3 ma już 90 lat, ale… nie cała. Młodsze i najnowsze jej części to właśnie wybudowane dwa boiska, które umożliwią uprawianie sportu i aktywności fizycznej w dobrych warunkach. Przed szkołą jeszcze wiele niezbędnych inwestycji.

Życzymy Trójce, aby wszystko szkło zgodnie z planem i żeby w jeszcze lepszej formie weszła w kolejny piękny jubileusz, czyli 100-lecia.