Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Antoni Biernacki, pierwszy włodarz osady Kamienna, która dała początek naszemu miastu, został dziś patronem skweru rekreacyjnego przy „klasztorku” na osiedlu Kamienna.

Gdy Antoni Biernacki wyglądał przez okno swojej kamienicy na plac przed nią się znajdujący, na pewno nie przypuszczał, że pewnego dnia będzie on nazwany jego imieniem. A tak właśnie stało się decyzją rady miasta. W niedzielne przedpołudnie dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej, którą tam umieszczono.

Po mszy w intencji patrona placu, przy kamieniu z tablicą zgromadzili się mieszkańcy osiedla oraz rodzina Antoniego Biernackiego, w tym jego wnuczki Elżbieta Walkowiak i Anna Sinicyn. Władze miasta reprezentowali radni z osiedla Marek Gąska i Adam Ciok oraz zastępca prezydenta Andrzej Brzeziński.

REKLAMA

Podoba Ci sie ten tekst? A może też inne na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pomysłodawczynią nadania skwerowi imienia Antoniego Biernackiego była jego wnuczka Elżbieta, a radni z Kamiennej wystosowali wniosek, który poparła cała rada. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonały wnuczki patrona.

Choć sam plac, na którym znajduje się boisko, korty i ławki, lata świetności ma już za sobą (jedynym nowym elementem jest siłownia pod chmurką), to radny Marek Gąska zapewniał, że czynione są starania, aby jego wygląd był godny patrona. Miasto dysponuje projektem rewitalizacji tego miejsca, ale na prace wycenione na ponad dwa miliony złotych brak jest środków w budżecie i poszukiwane są źródła zewnętrznych dotacji. Pewne jest natomiast, że przy tablicy pamiątkowej wkrótce staną latarnie i będzie ona otoczona łancuchami.

 

Antoni Biernacki (ur.28.05.1871 r. w Józefinie, zm. 28.01.1946 w Skarżysku) był pierwszym burmistrzem oraz wójtem Skarżyska, wówczas będącego jeszcze osadą o nazwie Kamienna.  Z zawodu był odlewnikiem.

Po śmierci pierwszej żony Emmy i dwóch synów wyjechał do pracy w majątku hrabiego Potockiego. Po powrocie Biernacki ożenił się z siostrą pierwszej żony, z którą miał trzech synów: Kazimierza, Henryka i Bolesława. Wraz z żoną wybudowali w 1914 r. kamienicę przy obecnej ulicy Franciszkańskiej, która stoi do dziś. Jego dwaj synowie, Henryk i Bolesław, byli żołnierzami AK i zostali rozstrzelani w lipcu 1944 r. przez hitlerowców. Antoni Biernacki jest pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu na Zachodnim.

Burmistrzem Kamiennej Antoni Biernacki został 7 grudnia 1918 r. i po objęciu urzędu rozpoczął starania o nadanie praw miejskich osadzie Kamienna. Decyzja władz centralnych była jednak odmowna.

Przeczytaj więcej:

24 listopada 1918 – odbyły się „nielegalne” wybory do rady miasta

Rada miejska zakończyła działalność w lutym 1919 r., a w marcu tego samego roku powołano Radę Gminy, która na wójta wybrała Antoniego Biernackiego. W nowej kadencji ponownie starano się o nadanie praw miejskich dla Kamiennej. Zabiegi przyniosły skutek pod koniec 1922 r., kiedy rozporządzenie o nadaniu praw miejskich Kamiennej podpisał Władysław Sikorski, wówczas Prezes Rady Ministrów.