Bieg Tropem Wilczym 2020: W Skarżysku-Kamiennej biegaliśmy na Borze

3086
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

W Biegu Tropem Wilczym, czyli biegu ku pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Skarżysku-Kamiennej pobiegło blisko dwieście osób. W tym roku wydarzenie odbyło się na osiedlu Bór, w pięknym terenie nad rzeką Kamienna.

Zapraszamy na Bieg tropem Wilczym 2021 w Skarżysku-Kamiennej:

Bieg Tropem Wilczym 2021 – zapraszamy na osiedle Bór w Skarżysku, aby aktywnie uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych

 

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Po raz drugi Skarżysko było gospodarzem Biegu Tropem Wilczym. W tym roku na uczestników czekały dwie malownicze trasy i inne atrakcje. Uczestnicy dopisali, ponieważ na starcie stanęło blisko dwieście osób, zarówno dzieci jak i dorośli.

Dwie trasy w drugiej edycji Biegu Tropem Wilczym w Skarżysku

Organizatorzy przygotowali dwie trasy. Jedna mierzyła 1963 metry (długość nawiązuje do roku, w którym zginął ostatni z Żołnierzy Niezłomnych – Józef Franczak „Lalek”) oraz 6 kilometrów. Na mecie, przy altanie na Borze, znajdowały się wizerunki Żołnierzy Niezłomnych. Na koszulkach mieli je też biegacze.

Pierwszy z biegów był typowo rekreacyjny, bez klasyfikacji. Na dłuższym dystansie wygrał skarżyszczanin Tomasz Świerczyński oraz Martyna Adamczyk z Szydłowca.

Sport i historia biegną w parze

Na mecie na uczestników czekał poczęstunek. Były też konkursy wiedzy historycznej. Poprowadził je historyk IPN Marek Jedynak, który z rodziną również wziął udział w biegach.

– Impreza dobrze zorganizowana, ładne trasy, dobra pogoda. Jeśli możemy połączyć sport, czyli pozytywne emocje, z przekazem historycznym, upamiętnieniem Żołnierzy Wyklętych, to tylko trzeba się cieszyć. Dobrze, że ludzie chcą łączyć te dwa wydarzenia. Jest tu dużo dzieci oraz młodzieży i przez ten pozytywny patriotyzm możemy kształtować postawy obywatelskie, co będzie procentować dobrą pracą dla ojczyzny i poszanowaniem ważnych wartości – powiedział Marek Jedynak, główny specjalista biura badań historycznych Delegatury IPN w Kielcach.

Pobiegli dla Gosi Jamroz

Bieg miał nie tylko aspekty rekreacyjne i historyczne – także charytatywny. Partnerem Biegu Tropem Wilczym jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Plakietkę z napisem „Biegnę dla Gosi” musiało założyć minimum 20 osób, aby fundacja wsparła małą skarżyszczankę, poruszającą się na wózku. Tak się stało i teraz Gosia Jamroz dostanie pieniądze na rehabilitację. Na mecie Gosia dziękowała Marzenie Krawczyk, która było pomysłodawczynią akcji charytatywnej dla niej.

Bieg Tropem Wilczym odbywa się w Polsce od 2013 roku, kiedy to grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” nad Zalewem Zegrzyńskim. W pierwszej edycji biegu wzięło udział ok. 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy. Od kilku lat bieg ma charakter ogólnopolski, a nawet międzynarodowy. W ostatnich edycjach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy uczestników z blisko 300 miast w Polsce i za granicą.
W Skarżysku Bieg Tropem Wilczym odbył się po raz pierwszy w 2019 roku. W 2020 roku  w Skarżysku-Kamiennej Bieg Tropem Wilczym zorganizowali Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski oraz Rada Osiedla Bór.

Więcej zdjęć: Bieg Tropem Wilczym 2020 Skarżysko-Kamienna