W 80. rocznicę tragicznych wydarzeń na Borze – zapraszamy na uroczystości

2177
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

W 2020 roku mija 80 lat od rozstrzelania polskich patriotów, głównie mieszkańców Skarżyska-Kamiennej i okolic, przez Niemców w lesie na osiedlu Bór. Jak co roku przy mogile ofiar odbędą się uroczystości upamiętniające tę tragedię.

Relacja z uroczystości rocznicowych na Borze w 2020 roku:

Skarżyska golgota – minęło 80 lat od egzekucji w lesie na Borze

 

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Tegoroczne uroczystości, w 80. rocznicę tragicznych wydarzeń, które rozegrały się w lutym 1940 roku w Skarżysku-Kamiennej, odbędą się 16 lutego 2020 roku.

Z racji okrągłej rocznicy w tym roku obchody będą miały nieco rozbudowany program. Jak zawsze na początku odbędzie się msza święta w kościele na Borze, a potem uczestnicy spotkają się przy mogile.

W tym roku na mogile zostanie umieszczony drewniany krzyż, który będzie nawiązywał do pierwotnego wyglądu mogiły. Jeszcze przed końcem lutego 1940 r. harcerz Władysław Wasilewski „Oset” wraz z kilkoma kolegami postawił na miejscu zbrodni brzozowy krzyż. Już po wojnie został on zastąpiony drewnianym. Postawienie krzyża w 80. rocznicę wydarzeń to inicjatywa Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna, która spotkała się ze wsparciem Instytutu Pamięci Narodowej oraz Nadleśnictwa Suchedniów, na którego terenie znajduje się mogiła.

W tym roku wśród przemawiających będzie dr. hab. Urszula Oettingen, historyczka, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, współinicjatorka postawienia krzyża.

Przywołana też zostanie na postać niedawno zmarłego Henryka Czecha, który zawsze brał udział w lutowych uroczystościach.

77. rocznica egzekucji - osiedle Bór
Henryk Czech

Kilka dni wcześniej, 11 lutego 2020 r., młodzież z najstarszych klas skarżyskich szkół podstawowych wyruszy na Szlak Orła Białego. Będzie on prowadził z Izby Pamięci w Szkole Podstawowej nr 1, gdzie przetrzymywano więźniów przed egzekucją, do wystawy „Długa noc pełna koszmarów. Skarżysko-Kamienna w okresie II wojny światowej”, która znajduje się od grudnia w Miejskim Centrum Kultury.

80. rocznica egzekucji na Borze w Skarżysku-Kamiennej, 16.02.2020 r. – program:

11.00 – msza święta w intencji zamordowanych – kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na osiedlu Bór

12.15 – przemarsz na mogiłę

12.30 – uroczystości na mogile

  • hymn państwowy
  • poświęcenie krzyża
  • modlitwa za pomordowanych
  • wystąpienie prezydenta Skarżyska Konrada Kröniga
  • wystąpienie prof. Urszuli Oettingen
  • złożenie kwiatów i zapalenie zniczy

13.30 – zakończenie uroczystości

Organizatorzy zapewniają dojazd na uroczystości i powrót bezpłatnymi autobusami.

  • godz. 10.00 – wyjazd z Dolnej Kamiennej (Łyżwy), potem: 1 Maja, 11 Listopada, Legionów, Niepodległości, Dworzec PKP, Sokola, Armii Krajowej, Norwida, Paryska, Krakowska, Wojska Polskiego.
  • godz. 10.20 – wyjazd z dworca PKP i dalej: Sokola, Armii Krajowej, Norwida, Metalowców, Legionów, Krakowska, Wojska Polskiego.

Oba autobusy po uroczystości będą wracały tymi samymi trasami.

Na uroczystości zapraszają organizatorzy: Prezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig, Przewodniczący Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej Leszek Golik, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz współorganizatorzy: Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna i Nadleśnictwo Suchedniów. Wykonawcą obchodów 80. rocznicy egzekucji na Borze jest Muzeum im. Orła Białego.

Na przełomie stycznia i lutego 1940 roku Niemcy aresztowali w Skarżysku ok. 420 osób. Po ciężkim śledztwie blisko 360 zatrzymanych zostało rozstrzelanych na Borze pomiędzy 12 a 16 lutego. Pozostałych więźniów przewieziono do Radomia, a następnie w większości stracono lub deportowano do obozów koncentracyjnych. Pretekstem do przeprowadzenia akcji było rozbicie miejscowych struktur Organizacji Orła Białego, lecz prawdopodobnie jej rzeczywistym celem była likwidacja elity społecznej i intelektualnej Skarżyska.

bor rocznica 2020
Tegoroczne uroczystości ku pamięci ofiar rozstrzelanych na osiedlu Bór w Skarżysku-Kamiennej odbędą się w 80. rocznicę wydarzeń

Zapraszamy do udziału w Biegu Tropem Wilczym na osiedlu Bór w Skarżysku-Kamiennej:

Tropem Wilczym 2020 – zapraszamy do udziału w największym biegu pamięci w Polsce

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to