Skarżyska golgota – minęło 80 lat od egzekucji w lesie na Borze

1013
Promocje na internet Scarnet - kliknij i dowiedz się więcej!
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna

W 80. rocznicę egzekucji dokonanej na Polakach przez Niemców w lesie na osiedlu Bór, głównie mieszkańcach Skarżyska-Kamiennej i okolic, oddaliśmy hołd ofiarom tamtych strasznych dni.

W lutym 1940 roku nazistowscy okupanci przeprowadzili pierwszą z dużych akcji pacyfikacyjnych w Skarżysku-Kamiennej. W lesie na Borze zginęło ok. 360 osób, głównie skarżyszczan, w tym wielu członków Organizacji Orzeł Biały.

Tradycyjnie jak co roku przy mogile na Borze zebrali się mieszkańcy miasta i goście, aby oddać hołd pomordowanym. Wcześniej, w kościele parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Borze, odprawiono mszę świętą w intencji ofiar egzekucji na Borze.

eSkarbonka dla WOŚP od ProSkarżysko
eSkarbonka dla WOŚP od ProSkarżysko
eSkarbonka dla WOŚP od ProSkarżysko
eSkarbonka dla WOŚP od ProSkarżysko

Zebranych przywitał Grzegorz Bień, dyrektor Muzeum im. Orła Białego, a potem zwrócili się do wszystkich prezydent Skarżyska Konrad Krönig, w imieniu wojewody świętokrzyskiego jego doradca Maria Zuba oraz historyczka, wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego W Kielcach, Urszula Oettingen.

– Tak jak Chrystus zginął na Golgocie i oddał życie za nas wszystkich, tak ci mieszkańcy Skarżyska oddali życie za nas. W lutym, 1940 zamordowano w dołach śmierci 360 osób. Aresztowano wtedy 420 osób, z których część zginęła na Firleju, w tym burmistrz Skarżyska Franciszek Tatkowski – powiedziała.

Urszula Oettingen jest prezesem Stowarzyszenia Historycznego Siekierno. Przy udziale tej organizacji, a z inicjatywy skarżyszczanina Krzysztofa Brzezińskiego, harcerza ZHR, postawiono na mogile krzyż. Nawiązuje on do krzyża, który jeszcze w lutym 1940 roku postawił w miejscu egzekucji harcerz Władysław Wasilewski „Oset”. Obecny krzyż ufundowało Nadleśnictwo Suchedniów.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 znajdującej się na osiedlu Bór zaprezentowali występ artystyczny, śpiewając piosenki i recytując wiersze.

Podczas uroczystości wspomniano pułkownika Henryka Czecha, kombatanta, który zawsze był obecny na uroczystościach. Henryk Czech zmarł 10 listopada 2019 roku.

77. rocznica egzekucji - osiedle Bór
Henryk Czech

Na koniec przedstawiciele instytucji, organizacji i firm złożyli wieńce, kwiaty i znicze. Po uroczystościach na uczestników czekał żołnierski poczęstunek.

12 lutego 1940 – rozpoczęcie egzekucji w lesie na osiedlu Bór

Tablica z listą zamordowanych na Borze znajdująca się przy mogile

 

Ratujemy nagrobek rodziny Witwickich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here