„Podwyżka” Budżetu Obywatelskiego 2025 w Skarżysku. Jest więcej pieniędzy na inwestycje proponowane przez mieszkańców

1155
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Przed nami kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Skarżyska-Kamiennej. W edycji na 2025 rok będzie do rozdysponowania dwa razy więcej pieniędzy niż dotychczas.

Chętni do ubiegania się o inwestycje finansowane z Budżetu Obywatelskiego Skarżyska-Kamiennej mogą już szykować się do składania wniosków. Nabór wniosków rozpocznie się jeszcze w maju br.

Dobra wiadomość jest taka, że od tej edycji kwota całościowa budżetu wzrośnie dwukrotnie –  z 400 do 800 tysięcy złotych i jednocześnie podwoi się maksymalna kwota na jedną inwestycję – do 200 tysięcy.

Jest to pierwsza „podwyżka” kwoty budżetu obywatelskiego w naszym mieście od momentu jego wprowadzenia, czyli od 2014 roku, kiedy to składano wnioski do realizacji w 2015 roku.

Podwyższenie kwoty BO postulowali uczestnicy, z których większość wnioskuje o inwestycje regularnie. Nie da się bowiem ukryć, że przez te lata bardzo wzrosła inflacja, a więc i koszty inwestycji.

Nowo wybrany prezydent Skarżyska Arkadiusz Bogucki podjął decyzję o podwojeniu kwoty Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście, co zawarł w swoim programie wyborczym.

Budżet Obywatelski 2025 Skarżysko-Kamienna – harmonogram:

  •     od 23 maja do 21 czerwca 2024 roku – składanie propozycji inwestycji – zakończone
  •     od 24 czerwca do 5 lipca 2024 roku – weryfikacja złożonych projektów – zakończone
  •     do 8 lipca 2024 roku – ogłoszenie wyników weryfikacji projektów – zakończone
  •     do 5 sierpnia 2024 roku – opracowanie i publikacja ostatecznej listy projektów, które zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców
  •     od 9 do 22 września 2024 roku – głosowanie mieszkańców (nastąpiło przesunięcie o tydzień później względem pierwotnego terminu)
  •     do 17 września 2024 roku – przeliczenie głosów i przedstawienie wyników głosowania
  •     do 15 listopada 2024 roku – ujęcie wybranych projektów w projekcie budżetu Miasta Skarżyska-Kamiennej na 2025 rok

AKTUALIZACJA:

Zakończyła się weryfikacja wniosków złożonych do Budżetu Obywatelskiego 2025. Złożono 14 propozycji, z czego pozytywną weryfikację przeszła połowa, czyli siedem. Siedem zostało odrzuconych, głównie ze względów formalnych, jak na przykład niekompletne wnioski.

AKTUALIZACJA: Po odwołaniach liczba propozycji, które będą ujęte w głosowaniu, została zwiększona do ośmiu.

Zweryfikowane pozytywnie:

  • Aktywna Kamienna – Etap 5 – budowa integracyjnego placu zabaw z elementami sensorycznymi i strefy relaksu na Skwerze  im. Antoniego Biernackiego (w miejscu dawnych kortów tenisowych) w rynku na osiedlu Dolna Kamienna.
  • Cztery Łapy – Skarżyski Park dla Psów – propozycja budowy ogrodzonego wybiegu dla psów z elementami do zabawy dla czworonogów na terenie zielonym przy ulicy Paryskiej za marketem Kaufland.
  • Bór bezpiecznie, zdrowo i uzdrowiskowo – budowa tężni solankowej na skwerze im. Grzegorza Łapaja na osiedlu Bór. To dalsza rozbudowa parku z placem zabaw i miejscami do rekreacji.
  • Dokazywanie poprzez skakanie – Integracyjny Plac Zabaw przy Przedszkolu nr 7 przy ulicy Zielnej. Ma się składać z systemu trampolin wziemnych, ścieżki sensorycznej oraz kolorowych ławeczek i ma służyć integracji dzieci niepełnosprawnych z pełnosprawnymi.
  • ActivePARK na osiedlu Piłsudskiego (część IV) – budowa parku kieszonkowego wraz z rewitalizacją zieleni terenów rekreacyjnych i rozbudową oświetlenia zlokalizowanego przy ulicy Orkana.
  • Bernatka OdNowa III – dalsza rozbudowa strefy relaksu nad zalewem Bernatka poprzez dodanie urządzeń do ćwiczeń na świeżym powietrzu, elementów małej architektury oraz budowę sześciu miejsc parkingowych.
    UWAGA! Projektu Bernatka OdNowa nie należy utożsamiać z budową Noe Parku. To dwie odrębne inwestycje.
  • Budowa altany rekreacyjno-grillowej przy Szkole Podstawowej nr 4 na osiedlu Książęce mającej służyć jako miejsce spotkań, organizacji wydarzeń kulturalnych i inicjatyw obywatelskich lokalnej społeczności jak i mieszkańców pozostałej części miasta.
  • Miniamfiteatr do organizacji koncertów, seansów filmowych oraz rozmaitych uroczystości na Skwerze im. Antoniego Biernackiego w rynku na osiedlu Dolna Kamienna.

Zobacz wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim Skarżyska-Kamiennej 2025:

Znamy wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim 2025 w Skarżysku. Powstanie m.in. pierwsza w Skarżysku tężnia solankowa

Wnioski odrzucone formalne:

  • Tor rowerowy Dirt Park przy skateparku – start pierwszego etapu projektu Skarland nad planowanym zalewem Bzin jako kolejny etap stworzenia w Skarżysku największego w Polsce centrum sportowego dla popularnych sportów XXI wieku.
  • Radosne miejsce przedszkolaków – rozbudowa placu zabaw przy Przedszkolu nr 16.
  • Rewitalizacja terenu Skałki Rejowskiej i jaskini pod osiedlem Skałka poprzez budowę ścieżki przyrodniczo-geologicznej zintegrowanej ze ścieżka prowadząca do  rezerwatu geologicznego Oczy Ziemi w dawnym kamieniołomie Gębury.
  • Modernizacja placu zabaw przy zalewie Rejów na tzw. dzikiej plaży od strony torów poprzez doposażenie istniejącej namiastki placu zabaw w urządzenia do zabaw związane z tematyką wodną – zestaw modułowy „statek” – oraz kolejkę linową „tyrolkę”.
  • Przebudowa chodnika  wzdłuż ul. Staffa na osiedlu Zachodnie.
  • Plac sportowo-rekreacyjny do uprawiania sportów lekkoatletycznych oraz zabaw z dziećmi przy Szkole Podstawowej nr 9 na osiedlu Pogorzałe.

Poniżej prezentujemy ogólne założenia Budżetu Obywatelskiego Skarżyska-Kamiennej. Więcej szczegółów, w tym głosowanie, na stronie:

https://skarzysko.budzet-obywatelski.org/

Zobacz inwestycje, które zostaną zrealizowane z budżetu obywatelskiego Skarżyska w tym roku:

Budżet Obywatelski 2024 w Skarżysku: Znamy wyniki i wiemy, jakie inwestycje powstaną

Budżet Obywatelski Skarżysko-Kamienna – zasady

Budżet Obywatelski to rodzaj konsultacji społecznych, których celem jest aktywizacja mieszkańców, którzy sami zadecydują, jak zagospodarować część budżetu miasta. Skarżyszczanie mogą bezpośrednio zgłaszać zadania i inwestycje do realizacji, a następnie brać udział w wyborze tych, które będą wcielone w życie.

Jakie projekty można zgłaszać do budżetu obywatelskiego?

Środki z budżetu obywatelskiego mogą być przeznaczone na realizację propozycji o charakterze inwestycyjnym. Projekty powinny więc dotyczyć budowy lub remontu elementów infrastruktury miejskiej, z wyłączeniem remontów elementów infrastruktury miejskiej na terenach zarządzanych przez jednostki organizacyjne gminy. Projekty mogą być zrealizowane tylko na terenach będących własnością lub będących we władaniu miasta.

W ramach budżetu obywatelskiego należy zgłaszać wyłącznie takie zadania, które umożliwiają korzystanie przez ogół mieszkańców, tj. na terenach ogólnodostępnych, siedem dni w tygodniu, co najmniej w godzinach 6.00–22.00. Każdy zgłaszany projekt musi także przyczyniać się do pozytywnego rozwoju miasta.

Kto może zgłosić projekt do budżetu obywatelskiego?

Projekt mogą zgłaszać mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej, którzy ukończyli 16 lat. W przypadku osób małoletnich, między 16 a 18 rokiem życia, wymagana jest pisemna zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na uczestnictwo w budżecie obywatelskim.

Jak składać wnioski?

Należy pobrać formularz wniosku, który dostępny jest w siedzibie Urzędu Miasta Skarżyska-Kamiennej (ul. Sikorskiego 18) lub na portalu budżetu obywatelskiego. Do wniosku należy dołączyć listę poparcia dla projektu podpisaną przez co najmniej 20 mieszkańców Skarżyska-Kamiennej zameldowanych na osiedlu, na terenie którego realizowany byłby projekt.

Jeżeli propozycja dotyczy budowy infrastruktury miejskiej na terenach zarządzanych przez jednostki organizacyjne, należy dołączyć zgodę podpisaną przez osobę upoważnioną do składania oświadczeń woli w imieniu jednostki, na terenie której miałby być realizowany projekt.

Które propozycje do budżetu obywatelskiego zostaną zrealizowane?

Pomysły do realizacji wybierają mieszkańcy miasta w drodze głosowania, które odbywa się w siedzibie urzędu miasta oraz przez internet. O tym, które projekty trafiają pod głosowanie, decyduje komisja weryfikująca. W głosowaniu mogą uczestniczyć mieszkańcy miasta, którzy ukończyli 16 lat (w przypadku osób pomiędzy 16 a 18 rokiem życia wymagana będzie zgoda opiekuna).

Zrealizowane zostają te projekty, które w głosowaniu uzyskały najwyższą liczbę głosów, aż do wyczerpania puli środków przeznaczonych na budżet obywatelski.