Ambitna koncepcja rozbudowy skateparku w Skarżysku. Z wykorzystaniem zalewu Bzin!

3422
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

„Projekt Skarland” to koncepcja rozbudowy skateparku w Skarżysku-Kamiennej. Zakłada ona wykorzystanie zalewu Bzin, który, jeśli powstanie, będzie sięgał prawie pod sam skatepark.

Skatepark w Skarżysku to jedna z najlepszych inwestycji ostatnich lat w naszym mieście. Powstał obiekt, którego nie tylko nie musimy się wstydzić, ale możemy z dumą pokazywać i zapraszać na niego gości z całego kraju.

Jednym z ostatnich takich gości, który był pod wrażeniem skateparku, był Ireneusz Raś, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Wiceminister Ireneusz Raś w Skarżysku. Będzie więcej pieniędzy na obiekty sportowe w Skarżysku

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Skatepark w Skarżysku może być jeszcze bardziej imponujący, jeśli zrealizowana będzie koncepcja jego rozbudowy pod nazwą „Projekt Skarland”. Jej autorem jest Marcin Szumielewicz. To pracownik Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji zajmujący się właśnie skateparkiem, a do tego instruktor sportów takich jak choćby jazda na deskorolce i snowboard oraz jednocześnie prezes stowarzyszenia Skarland For Life.

Marcin Szumielewicz

Koncepcję rozbudowy skateparku przygotował wraz z innymi pracownikami MCSiR, Włodzimierzem Lepiarzem i Mikołajem Kwaśniakiem,  a także ze sportową społecznością skateparku oraz firmami Techramps oraz Slo Concept.

Projekt Skarland, czyli elementy, o jakie skatepark w Skarżysku mógłby być rozbudowany, to:

  • dirt park – tory ziemne dla rowerów
  • flow park – street workout – siłownia plenerowa
  • vert ramp – rampa, największa w Polsce
  • wakepark na wodzie – wyciąg do wakeboardu i nart wodnych, największy w Polsce
Dzięki takiej rozbudowie Skarżysko-Kamienna i nasz skatepark docelowo mogą zostać centrum sportowym Polski dla tego typu sportów. Mogłyby się u nas odbywać mistrzostwa Polski oraz Europy w dyscyplinach zyskujących coraz większą popularność. To jest na razie koncepcja, która oczywiście może ulegać różnym modyfikacjom. Bardzo chciałbym, żeby to się zrealizowało.Marcin Szumielewicz

Realizacja części pomysłów to szacunkowy koszt 2,5 miliona złotych. Nie obejmuje to części zlokalizowanej na zalewie. Ta mogłaby powstać oczywiście dopiero wtedy, gdy powstanie zalew.

Budowa zlewu to już jednak inna bajka. W zeszłym roku rząd podjął działania mające przyspieszyć powstanie „morza bzińskiego”, jak określany bywa zalew Bzin. Pozostaje mieć nadzieję, że działania te zostaną zrealizowane:

Zalew Bzin powstanie w Skarżysku do 2032 roku. Będzie trzy razy większy od Rejowa!

Skatepark w Skarżysku został oddany do użytku w sierpniu 2021 roku. Od tego czasu cieszy się powodzeniem wśród miłośników jazdy na rowerach, hulajnogach, rolkach czy deskorolkach.

W 2023 roku został rozbudowany o pierwszy dodatkowy obiekt – boisko do streetballa, czyli koszykówki 3×3.

Pojawiła się również koncepcja rewitalizacji Plant w Skarżysku:

Plan na Planty w Skarżysku. Jest koncepcja rewitalizacji oraz wizualizacje terenu rekreacyjnego na Przydworcowym

 

Wizualizacja rozbudowanego skateparku w Skarżysku-Kamiennej:

skatepark skarżysko rozbudowa
Projekt Skarland – wizualizacja rozbudowanego skateparku w Skarżysku-Kamiennej. W głębi planowany zalew Bzin; grafika: Marcin Szumielewicz