ZHR zachęca do udziału w pogrzebie Franciszka Lecha, harcerza ze Skarżyska, ochotnika wojny polsko-bolszewickiej

1765
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

W najbliższy piątek odbędą się uroczystości pogrzebowe żołnierzy polskich, ofiar wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Wśród harcerzy-ochotników biorących udział w boju był też skarżyszczanin Franciszek Lech.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 16 marca br. w Andrzejewie i Szumowie. Pochowani zostaną polegli w boju pod Paprocią i Pęchratką, który odbył się 4 sierpnia 1920 roku. Wśród walczących był skarżyszczanin Franciszek Lech z I Drużyny Harcerzy im. Stanisława Staszica.

Skarżyskie środowisko Związku Harcerzy Rzeczpospolitej chcąc uczcić pamięć swoich kolegów zaprasza do wspólnego wyjazdu na uroczystości pogrzebowe.

REKLAMA

Podoba Ci sie ten tekst? A może też inne na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Plan wyjazdu:

  • Wyjazd autokarem nad ranem w piątek 16 marca do Andrzejewa
  • 10:00 – msza św.
  • Przejazd do Szumowa, kondukt do cmentarza
  • 13:00 – obrzęd pogrzebowy według ceremoniału wojskowego
  • 14:00 – koniec uroczystości, poczęstunek dla gości
  • Powrót do Skarżyska (na godzinę 20.00-21.00)

Aby wziąć udział w uroczystościach, należy zgłosić swój udział do środy (14 marca) włącznie. Szczegółowe informacje oraz zgłoszenia prosimy kierować pod numer 730 318 675. Liczba miejsc jest ograniczona.

W 2017 roku podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie gminy Andrzejewo przez Stowarzyszenie „Wizna 1939” natrafiono na szczątki ludzkie. Jak się okazało, była to zbiorowa mogiła polskich żołnierzy  z 201 Pułku Piechoty poległych w wojnie z bolszewikami, w bitwach pod Paprocią i Pęchratką, pod Zambrowem, 4 sierpnia 1920 roku.

Po analizach antropologicznych ustalono, że w mogile było pochowanych dziesięciu żołnierzy, wśród nich jedna osoba w wieku 25-30 lat, osiem w wieku 17-20 lat i jedna w wieku 14-17 lat. W mogiłach znaleziono też polskie guziki z orłem oraz złoty sygnet z oczkiem.

Na froncie w 1920 r. zginęło dwóch skarżyskich harcerzy. Byli to Franciszek Lech i Ignacy Bilski. Obaj należeli do I Drużyny Harcerzy im. Stanisława Staszica. Franciszek Lech poległ we wsi Paproć. Ponadto jeden z harcerzy „Jedynki” został na froncie ranny, a jeden dostał się do niewoli.

Skarżyscy harcerze przed wyruszeniem na front w 1920 r. (fot. skarzyskie-kroniki.pl)