REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Grupa Literacka Wiklina ze Skarżyska-Kamiennej działa już 35 lat. Tak piękna rocznica nie mogła być się bez uroczystego spotkania w Kawiarni Literackiej w Miejskim Centrum Kultury.

Rocznicowa Kawiarnia Literacka MCK był nie tylko wyjątkowo uroczysta, ale też wyjątkowa pod względem frekwencji i siłą rzeczy musiała się odbyć na większej niż kawiarnia MCK sali, a taką jest patio.

W programie spotkania jak zawsze znalazły się żelazny punkty. Przede wszystkim twórczość członków Wikliny. Nasi literaci czytali swoje wiersze, fraszki, a wśród tych drugich było tradycyjnie wiele o nich samych.

REKLAMA
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Jak zawsze była też muzyka. Wydarzenie rozpoczął Zbigniew Biber piosenką z własną muzyką do wiersza Elżbiety Jach pt. „List do poety”. Poeta, o którym mowa, to oczywiście Leopold Staff. Zmarły w Skarżysku jeden z najwybitniejszych polskich poetów, poza tym, że jest patronem choćby samego Miejskiego Centrum Kultury, jest też niepisanym patronem skarżyskich literatów. Nazwa grupy pochodzi właśnie z jego twórczości. „Wiklina” to tytuł jednego z tomików wierszy, a to jednocześnie nawiązanie do wikliny rosnącej obficie nad Kamienną, tak lubianą przez poetę rzeką, nad którą spędzał wiele czasu podczas pobytów w Skarżysku.

Zapraszamy również na Ogólnopolski Turniej Recytatorski im. Leopolda Staffa 2024. Tym razem tylko z jego twórczością:

Miłośnicy poezji, przybywajcie do Skarżyska na 51. Ogólnopolski Turniej Recytatorski im. Leopolda Staffa!

Gośćmi Wikliny była też młodzież. Grupa artystyczna prowadzona przez Małgorzatę Skuzę, śpiewała i recytowała wiersze Wikliny, Staffa oraz własne. Wystąpiła w składzie: Alicja Rdzanek, Paulina Biernacka, Klaudia Woźniak, Martyna Adamczyk, Gabriela Porowska, Zuzanna Kwintal, Maja Serek, Zuzanna Skuza i Maria Bolechowska. Zaśpiewała też Agata Jędrychowska-Ruch, a akompaniował jej Sławomir Ruch.

Wśród gości uroczystego spotkania byli samorządowcy. Kolejnych udanych i pełnych sukcesów lat na naszej kulturalnej scenie życzyli „Wikliniarzom” wicestarosta Katarzyna Bilska oraz prezydent Arkadiusz Bogucki i jego zastępca Konrad Wikarjusz, a także przedstawiciele rozmaitych instytucji i organizacji. Do życzeń dołączyli też inni „po fachu” – zaprzyjaźnione grupy literackie z Ostrowca i Kielc, a także młodzi miłośnicy twórczości literackiej z Młodzieżowej Grupy Literackiej działającej przy MCK. Również Halina Osóbka-Wężyk, opiekunka grupy z ramienia MCK, życzyła „swoim” literatom wielu kolejnych sukcesów.

Nastrojowe spotkanie nie mogło się obyć bez wspomnienia tych z członków grupy, którzy już ją i nas opuścili, na czele z Bożenną Piastą, która w początkowych latach była opiekunką literatów.

Aż 35 lat historii to mnóstwo wydarzeń, faktów, dat. Dzieje grupy, siłą rzeczy w dużym skrócie, przedstawiła opiekunka grupy Anna Zakrzewska. Tyle lat to też wiele wydawnictw, z których część można było zobaczyć na wystawie.

Po porcji doznań artystycznych przyszedł czas na doznania kulinarne. Był tort i poczęstunek, a już na sam koniec odbyła się potańcówka. Do tańca śpiewała i grała grupa Zdrowo Zakręceni. Wielu z jej członków to jednocześnie członkowie Wikliny.

To nie było ostatnie spotkanie z Wikliną. Zapraszamy na jeszcze jeden literacko-muzyczny wieczór:

Grupa Literacka Wiklina świętuje 35-lecie. Zapraszamy do wspólnego świętowania przy poezji i muzyce

Grupa Literacka Wiklina ma swoje początki w Nauczycielskim Klubie Literackim, który powstał w 1986 roku z inicjatywy Lecha Szypy – nauczyciela, poety, malarza. Pierwsze spotkania odbywały się w Szkole Podstawowej nr 7 w Skarżysku, a następnie w Klubie Nauczyciela, działającym przy skarżyskim Związku Nauczycielstwa Polskiego. Opiekunką Nauczycielskiego Klubu Literackiego była Maria Rell, polonistka II LO w Skarżysku. W 1989 roku Bożena Piasta powołała do życia Koło Prób Literackich Wiklina, które po latach zmieniło nazwę na Grupa Literacka Wiklina. Od 2013 roku Wikliną kierowała Elżbieta Jach, a od 2022 roku tę rolę przejęła Anna Zakrzewska. Członkowie grupy to mieszkańcy Skarżyska i okolicznych miejscowości. Są to osoby w różnym wieku i różnych zawodów, ale wszystkich łączy jedno – zamiłowanie do tworzenia literatury.

Wiklina działa przy Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku, organizując tu regularne Kawiarnie Literackie MCK. Jednak występują nie tylko w naszym mieście i murach naszego „Emceku”. Biorą udział w konkursach literackich organizowanych w całym kraju, otrzymując nagrody i wyróżnienia. Publikują swoje własne wydawnictwa, a ich utwory przeczytać można też w rozmaitych wydawnictwach literackich.

Grupę Literacką Wiklina tworzą obecnie: Anna Zakrzewska, Małgorzata Biela, Wojciech Domagała, Marian Frąk, Donata Gibaszewska, Bożenna Kiełkiewicz, Marzanna Kruk, Katarzyna Metzger, Ewa Michałowska-Walkiewicz, Barbara Obara, Danuta Ewa Skalska, Agata Szlęk-Sitkiewicz, Zbigniew Ścisłowicz, Elżbieta Jach, Mirosław Pardela, Maria Wrzeszczewicz, Michał Kojara, Sławomir Bogusiewicz.