Jedno z urządzeń na placu zbaw na osiedlu Bór
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Czy zmarły niedawno Grzegorz Łapaj, samorządowiec i społecznik, będzie patronem skweru na jego rodzinnym osiedlu Bór? Grupa osób, w tym mieszkańcy Boru, chcą, aby powstał Skwer im. Grzegorza Łapaja. Do poparcia inicjatywy nakłaniają wszystkich chętnych.

Grzegorz Łapaj zmarł nagle, po krótkiej chorobie, w sierpniu 2022 roku. Jego odejście zaskoczyło i zasmuciło mnóstwo osób. Zmarły był aktywnym samorządowcem i społecznikiem. Szczególnie bliskie jego sercu było jego osiedle – Bór. Tam działał szczególnie aktywnie.

Nie żyje Grzegorz Łapaj, samorządowiec ze Skarżyska-Kamiennej, radny miejski

 

REKLAMA
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski

Jednym z efektów jego społecznego zaangażowania było zagospodarowanie miejsca u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Sosnowej. Dzięki również jego staraniom, a ze środków Budżetu Obywatelskiego w Skarżysku-Kamiennej, powstał tam, dziś już bardzo okazały, plac zabaw i wypoczynku pod nazwą „Bór bezpiecznie i zdrowo”. Miejsce to było beneficjentem każdej dotychczasowej edycji budżetu i dziś imponuje liczbą urządzeń i możliwości spędzenia wolnego czasu.

To właśnie to miejsce ma być nazwane imieniem Grzegorza Łapaja. Chcą tego inicjatorzy akcji, którzy powołali Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej w sprawie nadania nazwy „Skwer im. Grzegorza Łapaja” temu skwerowi.

Małgorzata Kamińska, pełnomocnik komitetu:

Inicjatywa uchwałodawcza ws. nadania skwerowi nazwy „Skwer im. Grzegorza Łapaja”, to oddolna inicjatywa mieszkańców Skarżyska-Kamiennej. To wyraz pamięci lokalnej społeczności o wspaniałym samorządowcu, wytrwałym społeczniku i aktywnym propagatorze idei budowy w naszym mieście społeczeństwa obywatelskiego.

Wybór lokalizacji, której miałaby zostać patronem, nie jest przypadkowy. To właśnie to miejsce jest najlepszym przykładem Jego działalności i zaangażowania. Przez wszystkie dotychczasowe edycje Budżetu Obywatelskiego Miasta Skarżyska-Kamiennej Grzegorz aktywnie uczestniczył w pracach grup inicjatywnych przygotowujących i promujących projekty dot. rozwoju infrastruktury tego skweru wśród lokalnej społeczności. Za każdym razem zaangażowanie to przynosiło sukces. Skwer to obecnie przyjazna, bezpieczna i doskonale wyposażona przestrzeń publiczna, z której z przyjemnością korzystają nie tylko mieszkańcy Boru, ale i innych osiedli.

Głęboko wierzymy, że upamiętnienie w ten sposób Grzegorza będzie również miało aspekt edukacyjny, sprzyjający rozwojowi naszej Małej Ojczyzny poprzez pokazanie przykładu wzorowej postawy obywatelskiej patrona i efektów jego działalności.

 

Ruszyło już zbieranie podpisów, które są konieczne do dalszego procedowania inicjatywy, czyli przedłożenia jej pod obrady rady miejskiej. Potrzebnych jest co najmniej 300 podpisów.

Na skwerze im. Grzegorza Łapaja na Borze w Skarżysku odsłonięto tablicę ku pamięci zmarłego społecznika i samorządowca

 

Inicjatywę podpisem może poprzeć każdy pełnoletni mieszkaniec Skarżyska-Kamiennej (nie tylko osiedla Bór), zameldowany w Skarżysku, tym samym mający czynne prawo wyborcze w wyborach do Rady Miasta.

Podpisy będzie można złożyć w niedzielę 9 października 2022 roku w godz. 10.00–12.30 przy kościele na Borze. Członkowie komitetu będą odwiedzać też domy mieszkańców osiedla. Wszyscy chętni mogą uzyskać informacje o innych sposobach złożenia podpisu na profilu osiedla Bór na Facebooku – https://www.facebook.com/naborze.

Inicjatywa ta jest pierwszą w Skarżysku-Kamiennej obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. To pierwszy w historii naszego miasta przypadek, w którym z możliwości aktywnego uczestnictwa w procesie stanowienia prawa lokalnego skorzystać chcą mieszkańcy. Projekt uchwały zgłoszony w ramach inicjatywy uchwałodawczej musi stać się przedmiotem obrad rady miasta na najbliższej sesji po złożeniu projektu uchwały z listami poparcia dla projektu.

Jakub Soboń, zastępca pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej:

Bardzo ważny dla nas był wybór formuły realizacji naszej inicjatywy. Inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców, to narzędzie nowe i do tej pory niewykorzystywane w naszym mieście. Jest to narzędzie mające na celu umożliwienie mieszkańcom Skarżyska-Kamiennej wzięcie realnego udziału w procesach decyzyjnych w mieście. Idea partycypacji społecznej mieszkańców w sprawach miasta była niezwykle bliska sercu Grzegorza, zgłoszenie pomysłu w formie KIO ma więc i wymiar symboliczny.

Powyższa inicjatywa nie jest pierwszą w odniesieniu do osoby Grzegorza Łapaja. Powstał też Skarżyski Fundusz Wsparcia Inicjatyw Lokalnych im. Grzegorza Łapaja, który będzie wspierał lokalne inicjatywy prospołeczne.