Maciej Orłoś
Maciej Orłoś
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Prezentacja wizualizacji inwestycji na Bernatce, spotkania biznesowe, wykłady i dyskusje składały się na II Międzynarodowe Forum Inwestycyjne, które właśnie się zakończyło. A poprowadził je sam Maciej Orłoś, znany dziennikarz i prezenter. Znanych osobistości, które pojawiły się na forum, było zresztą więcej.

Po raz drugi władze miasta zaprosiły przedstawicieli biznesu i mieszkańców miasta do udziału w spotkaniu, które było szansą na prezentację miasta jako dobrego miejsca do inwestowania oraz dawało możliwość nawiązania kontaktów biznesowych. Była to też doskonała okazja do zdobycia cennej wiedzy dzięki interesującym prelekcjom.

Równolegle z forum inwestycyjnym odbyło się wiele wydarzeń towarzyszących. Począwszy od stricte biznesowych, poprzez kulturalne, sportowe i… gastronomiczne.

Blisko 500 ofert na targach pracy

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Zanim rozpoczęło się forum, w korytarzach Miejskiego Centrum Kultury odbyły się targi pracy. Pracodawcy zaoferowali na nich blisko 500 miejsc pracy różnego rodzaju. Poszukujący pracy mogli zapoznać się zarówno z ofertami pracodawców, których wszyscy dobrze znamy, jak choćby Mesko, jak też ofertami od nowych inwestorów w Skarżysku, jak Pres Mebel czy Linga Expo. Było też oferty pracy w pobliskich miastach, jak i zagraniczne.

Pracownia Miast również po raz drugi

Podczas drugiej edycji forum inwestycyjnego, również po raz drugi w naszym mieście odbyła się Pracownia Miast, czyli akcja społeczna Gazety Wyborczej, która ma na celu zaprezentować słabe i mocne strony miast-gospodarzy, a po wspólnej dyskusji wskazać kierunki działań i rozwoju.

Arka Życia „zacumuje” na Bernatce

Na pierwszej edycji forum poznaliśmy koncepcję inwestycji, która ma w zamierzeniach inwestora stać się największą atrakcją turystyczną Skarżyska, a na drugiej obejrzeliśmy jej długo wyczekiwaną wizualizację. Dziś już wiemy, że będzie to park wiedzy i rekreacji o nazwie Arka Życia.

Prezentacja potencjału miasta i powiatu

Prezydent Konrad Krönig i starosta Jerzy Żmijewski przedstawili walory naszego miasta i regionu, zachęcając  inwestorów do lokowania tutaj swoich inwestycji. Historię, obecną sytuację i plany na przyszłość jednej z najdłużej działających w Skarżysku firm, czyli Mesko, zaprezentował Tomasz Sztompke, kierownik działu marketingu firmy.

Dyskusje i wykłady o biznesie i nie tylko

Forum, do czego zobowiązuje nazwa, było też okazją do dyskusji. Wzięli w nich udział m.in. prezydenci Kutna i Krosna, miast zbliżonych wielkością do Skarżyska, a także przedstawiciele biznesu. Rozmawiali o tym, jakie szanse stoją przed miastami takimi jak Skarżysko i jemu podobne oraz zagrożeniach, z jakimi muszą się borykać.

Maciej Orłoś zasiadł przy dyskusyjnym stole z profesorem Witoldem Orłowskim, członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.  Rozmowa dotyczyła głównie spraw krajowych, ale znany finansista zwracał się też do osób planujących inwestować. Profesor niezbyt pochlebnie wypowiedział się na temat programu 500+, mówiąc, że tak duże pieniądze można wydać rozsądniej. Zwrócił też uwagę na to, jak duże możliwości stoją w dzisiejszej Polsce przed ludźmi chcącymi zakładać biznes.

Z kolei o biznesmenach, którzy już dorobili się fortun, mówił dziennikarz Michał Matys, autor książki „Grube Ryby” będącej efektem rozmów z najbogatszymi ludźmi w Polsce, jak Michał Sołowow czy Zygmunt Solorz-Żak. Książka ta to dobre źródło wiedzy i wskazówek na temat prowadzenia biznesu w Polsce.

Dobre rady dla „świeżakow” w biznesie

Forum było też okazją do zdobycia ciekawej i cennej wiedzy dotyczącej zakładania i prowadzenia biznesu w Polsce. O sposobach na budowę potęgi marki firmy mówił Robert Szczepaniak, dyrektor ds. marketingu strategicznego firmy Kolporter SA. Podkreślał istotę szczerości w kontaktach na linii firma/marka-klient. Wspomniał również o ważnej w dzisiejszych czasach roli mediów społecznościowych, ale zwracał uwagę, że działania marketingowe z ich wykorzystaniem muszą być poprzedzone sporządzeniem strategii. Za najlepszego reklamodawcę uznał jednak… zadowolonego klienta.

Drugiego dnia forum w patio MCK wystąpił Paweł Tkaczyk, specjalista od promocji marki, właściciel firmy Midea. Przywiązanie do marki nie firmy, konsument zachowujący się jak inwestor, istota konstruowania opowieści o marce, błędy wynikające z klątwy wiedzy to kilka z wielu aspektów prowadzenia firmy przez niego poruszonych. Szczególnie dużo czasu poświęcił na wskazanie częstych błędów popełnianych przez polskie firmy, choćby w kwestii prowadzenia stron internetowych.

Ostatnim wystąpienie forum była prelekcja Łukasza Kalicińskiego, twórcy firmy NotJustShop. On również wskazał najczęstsze grzechy, jakie popełniają firmy i ich właściciele. Zebranym przedstawił nowy, ale już coraz częściej spotykany sposób zarządzania biznesem, a mianowicie tzw. firmy turkusowe, w których niemalże brak jest hierarchii pionowej w zarządzaniu, gdzie plan skupia się na idei, a pieniądze nie są celem a narzędziem działania.

Sport, kultura, zbiórka krwi i coś na ząb

Forum inwestycyjnemu towarzyszyło kilka ciekawych wydarzeń. Przez cały weekend trwał również po raz drugi odbywający się w naszym mieście Street Food Polska Festival. W licznych food truckach można było spróbować smakowitych specjałów z różnych stron świata. Festiwalowi z kolei towarzyszyły występy sportowe, teatralne, filmy czy pokazy sportowe. Festiwal trwał do niedzieli wieczór.

Kolejną imprezą towarzyszącą było odbywające się u nas od lat Motoserce. To zbiórka krwi z inicjatywy skarżyskiego klubu motocyklowego Road Runners MC. W tym roku zebrano ponad 14 litrów krwi. Tego dnia można było nie tylko oddać krew, ale również zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego.

Na najwyższym szczeblu toczyły się nie tylko rozmowy biznesowe, ale również zmagania sportowe. Do Skarżyska przyjechał mistrz Polski w siatkówce – drużyna ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, aby rozegrać mecz pokazowy ze Społem Kielce. Mistrzowie kraju, którzy jednak nie przyjechali w najmocniejszym składzie, m.in. bez reprezentantów Polski, wygrali 4:1.

Maciej Orłoś
Maciej Orłoś
Prezydent Konrad Krönig
Prezydent Konrad Krönig

Maciej Orłoś
Maciej Orłoś
Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego

Jerzy Żmijewski, Starosta Skarżyski
Jerzy Żmijewski, Starosta Skarżyski

Tomasz Sztompke, Mesko
Tomasz Sztompke, Mesko

Michał Matys, dziennikarz, auto książki „Grube ryby”

Rober Szczepaniak, Kolporter SA (z prawej)
Rober Szczepaniak, Kolporter SA (z prawej)
Paweł Tkaczyk, Midea
Paweł Tkaczyk, Midea

Łukasz Kaliciński, NotJustShop
Łukasz Kaliciński, NotJustShop

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to