Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

W naszej strefie geograficznej przez większą część roku mamy do czynienia z niezbyt korzystną aurą. Niemal przez cały rok można spodziewać się opadów deszczu, a w konsekwencji – kałuż i błota. Z kolei zimą wyprawy w teren wiążą się z koniecznością przedzierania się przez śnieżne zaspy, szczególnie gdy przemierza się rzadko uczęszczane szlaki. Czy to oznacza, że przy gorszej pogodzie trzeba zrezygnować z bushcraftu, myślistwa, trekkingu czy survivalu, które są popularnym hobby wielu osób? Absolutnie nie – należy się tylko właściwie przygotować, dokonując odpowiednich zakupów. Co jest konieczne do ochrony przed śniegiem i wodą na łonie natury? Podpowiadamy!

Wodoodporna odzież – niezbędna o każdej porze roku

Każdy, kto lubi od czasu do czasu wyruszyć w góry lub do lasu, wie doskonale, że pogoda bywa kapryśna. Nawet jeśli wychodzisz z domu gdy świeci słońce, nie możesz mieć pewności, że sytuacja nie ulegnie zmianie w ciągu kilku godzin. Dlatego wysokiej jakości kurtka softshell lub inna o nieprzemakalnej powłoce, nieprzepuszczająca wiatru, jest podstawą ubioru. Załóż też wygodną bieliznę termiczną oraz ciepły polar pod spód, a także mocne, ciepłe spodnie. Dzięki temu, gdy temperatura otoczenia spadnie, będziesz wciąż czuł się komfortowo, i tym samym czerpał maksimum przyjemności ze sportu, który aktualnie uprawiasz na zewnątrz.

Buty trekkingowe

Do wypadów w teren poleca się specjalne obuwie trekkingowe. To trapery z wysoką, usztywnioną cholewą, o ciepłej i miękkiej wyściółce niepowodującej otarć, i sztywnej strukturze zabezpieczającej przed uderzeniami. Są one nieprzemakalne i sznurowane – dzięki temu można je łatwo zdjąć i założyć. Mają grubą, bieżnikowaną podeszwę, która tworzy fizyczną barierę pomiędzy stopą a podłożem, a także zapobiega poślizgowi. Jednak brodząc przez śnieg, nawet w butach trekkingowych można doświadczać pewnego przykrego uczucia, jakim jest dostawanie się go do cholew. Jak temu zaradzić?

Stuptuty – idealne dla wypraw w teren zimą

Miłośnicy terenowych sportów z pewnością doskonale znają ten problem, kiedy przechodzi się przez błoto, kałużę lub śnieżną zaspę, a nawet piaszczystą hałdę, a grudki ziemi, woda czy śnieg wpadają do cholewy. W ten sposób do butów przedostaje się wilgoć i kamyczki, które zdecydowanie źle wpływają na komfort spacerowania. Dlatego właśnie miłośnikom trekkingu poleca się stuptuty bushcraft. To specjalne materiałowe ochraniacze na łydki i kostki, mocowane u dołu do podeszew. Nie tylko chronią przed chłodem, ale też przed wilgocią i innymi cząsteczkami.

Jak przygotować się do wyprawy w teren?

REKLAMA
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski

Zanim wyjdziesz z domu, by uprawiać bushcraft, trekking czy survival, przygotuj się, robiąc odpowiednie zaopatrzenie. Spakuj plecak z niezbędnymi przyrządami, takimi jak nóż, kompas, mapa czy krzesiwo. Jednak weź pod uwagę również odpowiednie, ciepłe i nieprzemakalne elementy odzieży. Często to właśnie one decydują o tym, czy ten wypad zmieni się w koszmar, czy w najpiękniejszą przygodę Twojego życia, w której nie będzie miejsca na dyskomfort!

 

Artykuł sponsorowany