Izabela Nowek o Albanii wie wszystko. Teraz wiemy dużo i my

1186
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Spotkanie autorskie z Izabelą Nowek odbyło się w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. Bohaterka pochodząca z sąsiadującego ze Skarżyskiem Brześcia opowiadała o Albanii, kraju, który już nie ma dla niej tajemnic.

O takich ludziach mówi się „chodząca encyklopedia”. Może to nie do końca eleganckie określenia, ale każdy wie, o co chodzi. A temu, że Izabela Nowek o Albanii wie wszystko, nie można zaprzeczyć. Mieszka tam, jej mężem jest Albańczyk, organizuje wycieczki po Albanii, oprowadza turystów i nie tylko, pisze przewodniki.

izabela nowel albania
Izabela Nowek

Napisała też książkę – „Albania. W szponach czarnego orła” – i to właśnie tę książkę można było nabyć na spotkaniu autorskim, które odbyło się 3 lutego 2023 roku w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.

REKLAMA
Andrzej Bętkowski – kandydat do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – Wybory Samorządowe 2024
Andrzej Bętkowski – kandydat do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – Wybory Samorządowe 2024
Andrzej Bętkowski – kandydat do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – Wybory Samorządowe 2024
Andrzej Bętkowski – kandydat do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – Wybory Samorządowe 2024

Izabela Nowek pochodzi ze wsi Brzeście w gminie Bliżyn. W Skarżysku chodziła do I Liceum Ogólnokształcącego, a potem udała się do Poznania studiować na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Studiowała tam filologię serbską i chorwacką, i jeśli chodzi o miłości jej życia, to nie chybiła bardzo, choć jak mówiła, nigdy nie przypuszczałaby, że właśnie z tym krajem zwiąże się nie tylko zawodowo, ale i prywatnie.

Izabela Nowek pokochała Albanię, pokochała, ze wzajemnością, mieszkańca tego kraju, i poznała swoją nową ojczyznę na wskroś. Swoją wiedzą, radami, wskazówkami i innymi cennymi faktami dzieli się na wiele sposobów. Na przykład podczas takich spotkań ja to w MCK.

Odkrywanie nieznanego

Albania wydaje się nam być jednym z najmniej znanych krajów dawnego bloku wschodniego. Pewnie z racji odległości od Polski. Dziś z kolei Polacy na turystyczny celownik wzięli sobie głównie jej sąsiadów, szczególnie Chorwację i Grecję, a Albania wciąż jest nieco z boku.

A niesłusznie. Ten 3-milionowy kraj odwiedziła w zeszłym roku ponad dwukrotność tej liczby turystów. Czeka tam na nich kraj nie mniej piękny niż wyżej wymienione, z piękną przyrodą, górami i morzem, a przy tym z ważnym atutem – ceny wciąż są tam niższe niż u sąsiadów.

Polacy i Albańczycy szybko znajdą wspólny język, bo, jak przekonywała Izabela Nowek, łączy nas otwartość i gościnność. Bariery przełamać pomoże rakija, bo zamiłowanie do dobrych trunków to też nasza cecha wspólna.

Obalanie mitów

Chyba każdy kraj ma przypięta jakąś łatkę i mniej lub więcej towarzyszących temu stereotypów. Albania, która musiała wyjść z głębokiego komunizmu, zawsze borykała się, i do pewnego stopnia, nadal boryka się, z licznymi stereotypami, również takie ma. W znacznej mierze negatywne.

Do naszych uszu i oczu przedzierają się zapewne takie jak: mafia, przestępczość, bieda, mnóstwo bunkrów dla ochrony przed wrogami systemu, słaba gospodarka.

Izabela Nowek te stereotypy obalała. Przekonywał, że choć kraj nie jest wolny od wad, to wychodzi z zapaści cywilizacyjnej i gospodarczej z czasów, gdy, podobnie jak Polska, znajdował się za żelazną kurtyną.

Dziś Albania szybko nadrabia dystans do reszty Europy i pod wieloma względami nie ustępuje innym krajom bałkańskim czy Grecji jak choćby pod względem turystycznej atrakcyjności i rozwoju branży turystycznej.

Część owych stereotypów, jak choćby pozostałości bunkrów, przekuwa na swoją korzyść, a do tego dodaje inne atuty, z przyrodą i kuchnią na czele.

Izabela Nowek obalała też stereotyp religijny. Ten w większej części muzułmański kraj nie jest podobny do ekstremistycznych islamskich państw Bliskiego Wschodu. Zamiast religijnego zamordyzmu jest tam tolerancja, bo i religii jest dużo więcej niż ta jedna. Przekonywała też, że kobietom wcale nie żyje się tam trudno, choć patriarchat ma się wciąż mocno.

Kto nie był na spotkaniu, może żałować, bo było ono bardzo treściwe, a do tego sympatyczne. Ale nic straconego. Książkę „Albania. W szponach czarnego orła” można kupić w wielu sklepach internetowych. Również przewodniki o Albanii, których współautorką jest Izabela Nowek.

Najszybciej informacje o Albanii można znaleźć na blogu Izabeli Nowek https://malbania.pl/.