Bracia Kacper i Jakub Bernatowie ze Skarżyska-Kamiennej w staraniach o mandaty Sejmu Dzieci i Młodzieży przypominają dzieje NSZZ „Solidarność” w Skarżysku-Kamiennej.
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Bracia Kacper Bernat i Jakub Bernat to skarżyszczanie, ale uczą się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego w Kielcach. Starają się o udział w XXVI Posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży, które odbędzie się w 2020 roku.

Tegoroczny temat projektu konkursowego brzmi: „W jaki sposób przełomowe wydarzenie w historii Polski: Bitwa Warszawska 1920 r., Zbrodnia Katyńska, Sierpień 1980 r., wpłynęły na dzieje mojej miejscowości i jej mieszkańców?”.

Uczniowie kieleckiego „Śniadka” postanowili skupić się na Sierpniu 1980 r. i rozpropagować historię powstania NSZZ „Solidarność” w Skarżysku-Kamiennej, a głównie w Zakładach Metalowych „Mesko”.

REKLAMA
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Temat był im szczególnie bliski, bo ich dziadkowie pracowali w tych zakładach, a oni sami mieszkają już tu 17 lat.

– Utworzenie NSZZ „Solidarność” w „Mesko” w Skarżysku zapoczątkowało tworzenie się „Solidarności” w Regionie Świętokrzyskim, w Kielcach, a powstałe okoliczności nadają załodze „Mesko” miano lidera niezależności związkowej – mówi Kacper Bernat.

– 22 sierpnia 1980 roku w tym zakładzie organizowany jest strajk. Pracownicy przekazują dyrekcji swoje postulaty, między innymi utworzenie wolnych związków zawodowych. Po czterech godzinach strajk przerwano. Nastroje w Narzędziowni udzielają się również załogom innych zakładów i wydziałów. Władze partii, aktywu związkowego CRZZ zaczynają zastraszać pracowników. 11 września w Zakładzie nr 5 dochodzi do ogólnego zebrania załogi, na które przybywa dyrekcja, przedstawiciele związków zawodowych (CRZZ). PARTII (PZPR) i ZSMP. Zebranie to było zorganizowane przez dyrekcję celem niedopuszczenia do powstania „Solidarności”. Pracownicy Z-5 odrzucają propozycje dyrekcji, CRZZ i PZPR i po burzliwej dyskusji przedstawiają swoje postulaty w 12 punktach z określeniem terminu realizacji, które dołączono do postulatów zgłoszonych 22 sierpnia 1980 roku. Nadrzędnym postulatem było utworzenie NSZZ „Solidarność” w ZM „Predom-Mesko”. Tak właśnie rozpoczęła się historia NSZZ „Solidarność” w naszym regionie – przypominają uczniowie.

Licealiści chcą, aby z ich pracą zapoznała się jak najliczniejsza rzesza kolegów i koleżanek oraz osoby dorosłe.

– Chcemy pokazać, że ta fala strajków rozpoczętych na wybrzeżu przez Lecha Wałęsę dotarła również do naszego miasta i odcisnęła niemałe piętno na historii Skarżyska-Kamiennej oraz losach ich mieszkańców, a w szczególności pracowników Zakładów Metalowych „Mesko” – dodał Jakub Bernat.

– W tym celu chcemy pozyskać sojuszników wśród mediów, władz samorządowych, parlamentarzystów i działaczy społecznych. W planach mamy zorganizowanie kampanii informacyjnej w jednej ze skarżyskich szkół, której celem będzie zapoznanie najmłodszych mieszkańców naszego miasta z dziejami naszego regionu. Zależy nam na rozpropagowaniu tego wydarzenia i przypomnieniu o wybitnych jednostkach naszego regionu tworzących historię Polski, którzy charakteryzowali się zawziętością, odwagą i współpracą w walce o wspólne dobro – mówią bracia.

Z historią powstania „Solidarności” w Skarżysku-Kamiennej można zapoznać się na stworzonej przez uczniów stronie internetowej: https://teodor20021010.wixsite.com/solidarnosc1980