Skarżysko jako miasto dla młodych według Karoliny Nowek. To otwarta szkoła, atrakcyjne miejscówki i nie tylko

1369
Od lewej: Jolanta Bury, Karolina Nowek i Martyna Maćkowiak
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Tu nie ma co robić – takie słowa często słyszy się z ust wielu skarżyszczan, a zwłaszcza młodzieży. Czy można coś z tym zrobić, żeby było co robić? Karolina Nowek, kandydatka na Prezydenta Skarżyska, zaprezentowała swój pomysł na „Miasto dla młodych”.

Zobacz wyniki wyborów samorządowych 2024 w Skarżysku i Powiecie Skarżyskim:

Wybory samorządowe 2024. Wyniki wyborów w Skarżysku i Powiecie Skarżyskim [AKTUALIZOWANE]

Młodzież przyszłością narodu – to hasło słyszymy bardzo często. Co możemy zrobić w Skarżysku-Kamiennej, aby dorastająca  w naszym mieście młodzież była nie tylko przyszłością naszej całej, ale również naszej małej, ojczyzny?

Ten problem podjęła na swojej kolejnej konferencji prasowej Karolina Nowek, kandydatka na prezydenta Skarżyska w nadchodzących wyborach samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia 2024 roku. W spotkaniu z dziennikarzami towarzyszyły jej kandydujące z jej komitetu wyborczego – Martyna Maćkowiak, dyrektorka I Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku oraz jej zastępczyni Jolanta Bury.

REKLAMA
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski

Karolina Nowek proponuje działania i zmiany w trzech obszarach życia młodych ludzi – mieszkańców Skarżyska-Kamiennej:

  • poprawa jakości życia
  • zdrowie emocjonalne
  • włączenie młodzieży w podejmowanie decyzji dotyczących miasta

Najwięcej do zrobienia jej w pierwszym z tych trzech obszarów. Uczestniczki konferencji zaproponowały podział na trzy składowe: edukację, kulturę i przestrzeń życiową.

W obszarze edukacji najważniejszym wyzwaniem jest możliwie jak największa poprawa jej jakości. Sposobem na to może być otwarcie szkoły poza godzinami lekcyjnymi. To dałoby dzieciom i młodzieży możliwość nie tylko odrabiania tam lekcji, ale też rozwijania zainteresowań. To najmłodsi skarżyszczanie robiliby pod okiem nauczycieli oraz mentorów.

Propozycje w zakresie kultury to zapewnienie młodym ludziom warunków do rozwijania swoich zainteresowań poprzez wsparcie oddolnych inicjatyw czy stworzenie miejsc do wymiany doświadczeń. Pomysłem jest też organizacja Skarżyskiego Festiwalu Młodzieży oraz utworzenie Sportowego Centrum Ruch.

Przestrzeń z kolei to organizacja, bezpiecznych miejsc, również w plenerze, gdzie młodzież może spędzać wolny czas.

Poprzez włączenie młodzieży w podejmowanie decyzji Karolina Nowek rozumie rozszerzenie obszarów, w których młodzież może wyrazić swoje zdanie i mieć wpływ na to, co się dzieje w Skarżysku. Poza Młodzieżową Radą Miasta można to zrobić już na szczeblu osiedlowym – w radach osiedli. Udział w decyzjach dotyczących miasta przełożyłby się na wzrost odpowiedzialności za naszą małą ojczyznę.

Zdrowie emocjonalne młodych ludzi to również bardzo poważny temat. Jak mówiły Martyna Maćkowiak i Jolanta Bury, kwestie te nasiliły się szczególnie w czasie pandemii. Karolina Nowek, jak pracowniczka Stowarzyszenia Arka Noego, które zajmuje się pomocą psychologiczną młodym ludziom, również wie, jak ważne to kwestie. Rozwiązaniem byłoby utworzenie Centrum Pomocy Dzieciom, miejski program profilaktyki i bezpieczeństwa socjalnego dla młodych ludzi, a także praca z rodzinami w formie warsztatów.

W czwartek 29 lutego 2024 roku o godz. 17.00 w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku odbędzie się kolejne spotkanie Karoliny Nowek z mieszkańcami miasta pt. „Porozmawiajmy o konkretach”. Zaprezentują się na nim kandydaci do rad miasta i powiatu z Komitetu Wyborczego Wyborców Karoliny Nowek.