Jeden z banknotów 20-złotowych może w przyszłości trafić na aukcję charytatywną
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Kielecki oddział Narodowego Banku Polskiego podarował Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej unikalne numizmaty – banknot oraz monety. Niewykluczone, że banknot w przyszłości trafi na aukcję charytatywną.

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej i Narodowy Bank Polski Oddział Kielce od pewnego czasu współpracują ze sobą i stąd też „finansowy” zastrzyk w postaci kolekcjonerskich numizmatów wydanych w 2020 roku dla uczczenia ważnych dla Polski rocznic.

Skarżyskie muzeum otrzymało trzy okolicznościowe monety oraz banknot:

  • Banknot kolekcjonerski „Bitwa Warszawska 1920” o nominale 20 zł. Jedna z jego stron przedstawia wizerunek Józefa Piłsudskiego według obrazu Kazimierza Mańkowskiego „Rok 1920”. Druga to fragment obrazu Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą”. Banknot jest wykonany w układzie pionowym.
  • Moneta o nominale 10 zł wyemitowana z okazji 100. rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II.
  • Moneta o nominale 10 zł upamiętniająca 40. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”.
  • Moneta o nominale 10 zł upamiętniająca 75. rocznicę powstania konspiracyjnej organizacji Wolność i Niezawisłość, powołanej do życia we wrześniu 1945 r.
REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Już lada dzień monety trafią na ekspozycję muzealną, a wkrótce ruszą też w „obieg” po skarżyskich szkołach, aby mogła je obejrzeć młodzież.

Banknot trafił do muzeum w dwóch egzemplarzach i dlatego dyrektor MOB Grzegorz Bień nie wyklucza, że kiedyś, gdy nadarzy się okazja, zostanie on wystawiony na aukcję charytatywną.

Jeden z banknotów 20-złotowych może w przyszłości trafić na aukcję charytatywną

Byłby to kolejny przykład licytacji charytatywnej w muzeum z udziałem monety od NBP. Kilka miesięcy temu muzeum wystawiło wcześniej otrzymaną monetę na aukcję na rzecz szpitala w Skarżysku, a uzyskana kwota została przekazana lecznicy na walki z koronawirusem.

Zobacz szczegóły:

Zwycięzca licytacji odebrał monetę od muzeum. Pieniądze poszły na konto szpitala

 

Współpraca Muzeum im. Orła Białego z oddziałem okręgowym Narodowego Banku Polskiego w Kielcach trwa od momentu realizacji projektu „180-lecie budowy Huty Rejów przez Bank Polski w 190. rocznicę jego powstania”, którego efektem jest ścieżka edukacyjna przy Wielkim Piecu na Rejowie, późniejsza konferencja naukowa oraz wydawnictwo do niej nawiązujące.

Gwoli ścisłości należy jednak zaznaczyć, że pierwsze związki Banku Polskiego, którego NBP jest kontynuatorem, ze Skarżyskiem, a konkretnie Rejowem, datują się właśnie na owe dzisiaj już ponad 180 lat wstecz.

Zobacz więcej:

Na 180-lecie uruchomienia wielkiego pieca na Rejowie powstała ścieżka edukacyjna