„Jak smakuje wolność? – kuchenne opowieści o suwerenności (nie zawsze) z przeszłości” – taki tytuł będzie nosić interdyscyplinarna konferencja naukowa, na którą do Suchedniowa zaprasza Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna „Pod Prąd”.
Tegoroczna konferencja będzie interdyscyplinarna w pełnym tego słowa znaczeniu. W programie będą prelekcje, promocja zeszytów historycznych, wystawa oraz koncert.
Historia (od) kuchni
Tematem przewodnim będzie kuchnia – rozumiana jako sztuka kulinarna, ale też przede wszystkim jako miejsce, gdzie nie tylko się spożywa posiłki, ale też, miejsce, gdzie toczy się życie rodzinne oraz towarzyskie, gdzie dzieją się rzeczy ważne.
Tak piszą o kuchni organizatorzy konferencji:
Z czego wynika taka rola? Trudno powiedzieć. Z całą pewnością kuchnia jest miejscem bardziej intymnym i osobistym z całym swoim roboczym bałaganem, nagromadzeniem dobrze kojarzących się i smakowitych rzeczy, niż oficjalny „zimny” salon. Jest to punkt centralny każdego domu, przez który codziennie każdy mieszkaniec musi przejść. Z tych powodów kuchnia stała się miejscem snucia opowieści zarówno tych błahych jak i bardzo ważnych. Przy ciepłej herbacie i cieście decydowano o losach rodzin lub opowiadano ich dzieje, często nie szczędząc przy tej okazji łez lub uśmiechów.
O kuchni na przestrzeni dziejów będą opowiadać historycy, w tym członkowie Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddziału w Skarżysku-Kamiennej
Fotografia i historia
Wśród punktów konferencji będzie też coś niekoniecznie związanego z kulinariami. Uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć wystawę fotograficzną pt. „Suchedniów? Naturalnie!”
Po wernisażu wystawy odbędzie się promocja kolejnego, szóstego już, numeru wydawnictwa historycznego „Zeszyty Suchedniowskie. Historia”.
Jan Gajzler i dzieje rodziny Gajzlerów
Podczas konferencji często będzie padać nazwisko Gajzler. Przede wszystkim w kontekście suchedniowskiego poety Jana Gajzlera. Jednak nie tylko, ponieważ poznamy dzieje tej rodziny.
Konferencję zwieńczy koncert pt. „Gędzi chór” z utworami do tekstów Jana Gajzlera.
V Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa pt. „Jak smakuje wolność? – kuchenne opowieści o suwerenności (nie zawsze) z przeszłości” odbędzie się w sobotę 18 września 2021 roku o godz. 12.00 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica” mieszczącym się przy ulicy Bodzentyńskiej 18.
Wstęp jest wolny. Konferencja będzie też transmitowana na żywo na YouTube na kanale Stowarzyszenia Grupy Inicjatywnej „Pod Prąd”.
Program konferencji „Jak smakuje wolność? – kuchenne opowieści o suwerenności (nie zawsze) z przeszłości”:
12.00-12.10 – Przywitanie prelegentów i zebranych gości
12.10-12.30 – mgr Małgorzata Michalska-Nakonieczna (Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie) – Kuchenna rewolucja w Niepodległej
12.30-12.50 – mgr Małgorzata Łukomska-Jamrozik (Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku) – Sernik a sprawa polska
12.50-13.10 – mgr Marcin Medyński (Polskie Towarzystwo Historyczne O. w Skarżysku-Kamiennej) – Chleb z konopiami, „masło Hindenburga” i inne „przysmaki”. Aprowizacja w czasie I wojny światowej
13.10-13.30 – mgr Krzysztof Myśliński (Muzeum Historii Kielc) – Smak jako pojęcie fizjologiczne i jako pojęcie socjoestetyczne (notatka z Codzienności)
13.30-13.50 dr Krzysztof Karbownik (Muzeum Wsi Kieleckiej) – Jak smakuje wolność? Kilka przykładów na niejednoznaczność
13.50-14.20 – Dyskusja
14.20-14.40 – Przerwa kawowa
14.40-15:20 – Pokonkursowa wystawa fotograficzna pt. „Suchedniów? Naturalnie!” oraz promocja szóstego numeru cyklu wydawniczego „Zeszyty Suchedniowskie. Historia”
15.20-15.40 – mgr Konrad Maj (Archiwum Państwowe w Kielcach) – Rodzinna historia z wojną w tle…
15.40-16.00 – mgr Marcin Janakowski (Instytut Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) – Plebania i ekonomia „od kuchni”, czyli stan spiżarni oraz pomieszczeń gospodarczych regionu świętokrzyskiego w pierwszej połowie XIX wieku. Wybrane przykłady
16.00-16.20 – dr Justyna Staszewska (Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie – Muzeum Wsi Kieleckiej) – Gorzki smak dziedzictwa – historia Emilii Ziomek
16.20-16.40 – dr Piotr Kardyś (Polskie Towarzystwo Historyczne o. w Skarżysku-Kamiennej) – Próba rekonstrukcji menu mieszkańców Suchedniowa i okolic na co dzień i od święta w późnym średniowieczu oraz w okresie wczesnonowożytnym
16.40-17.00 – Michał Gajzler – Relacja z badań nad genealogią Gajzlerów, ze szczególnym uwzględnieniem suchedniowskiego poety Jana Gajzlera
17.00-17.20 – Dyskusja
17.20-17.30 – Podsumowanie i zamknięcie konferencji
18.30 – Koncert zespołu Gędzi Chór pt. „Świętokrzyska raga” z utworami do tekstów suchedniowskiego poety Jana Gajzlera
Organizatorami konferencji są Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna „Pod Prąd”, wraz z Suchedniowskim Ośrodkiem Kultury „Kuźnica” i Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział Skarżysko-Kamienna.