Krzysztof Gibaszewski ponownie pisze o HASAG-u, obozie pracy w Skarżysku. Tym razem w szerszej perspektywie

1887
Krzysztof Gibaszewski
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Skarżyszczanin Krzysztof Gibaszewski napisał kolejną książkę – „Perspektywa HASAG-u”. Wraca więc w niej do wojennego obozu pracy w Skarżysku-Kamiennej, ale tym razem w innym kontekście. Zapraszamy do MCK na spotkanie autorskie promujące książkę.

Krzysztof Gibaszewski w 2015 roku wydał książkę „HASAG. Opisał w niej historię hitlerowskiego obozu pracy przymusowej, jaki został utworzony w Państwowej Fabryce Amunicji, czyli dzisiejszym Mesko.

Pisarz ze Skarżyska-Kamiennej przybliżył miejsce, o którym nie jest tak głośno jak o obozach śmierci z czasów II wojny światowej. Zdaniem wielu, skarżyski HASAG powinien być wymieniany obok i na równi z największymi miejscami zagłady żydów:

Wymieniono tu najstraszniejsze obozy jak Auschwitz, Majdanek, Treblinka… ale pominięto jeden, który powinien być włączony pomiędzy najokrutniejsze: Skarżysko-Kamienna Werk C…Rabin Israel Fresztling, zeznanie podczas procesu Adolfa Eichmanna, Jerozolima 1961
REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Krzysztof Gibaszewski wraca do HASAG-u. Jednak już nie po to, aby przybliżyć nam przerażającą historię tego miejsca, ale aby spojrzeć na temat z szerszej perspektywy. Z „Perspektywy HASAG-u”

Książka to w pewnym sensie traktat filozoficzny. Autor, wychodząc od HASAG-u, odbywa podróż nie tylko wstecz do czasów Holokaustu, którego skarżyski obóz był elementem, ale też snuje rozważania nad współczesnym światem i jego kondycją. W zasadzie nad kondycją człowieka wobec wyzwań świata, które, notabene, sam sobie wykreował. Rozważania te są bardzo szerokie, od głębokiej duchowości po konsumpcjonizm czy materializm.

W tych rozważaniach przewija się też Skarżysko. Choć nasze miasto było znaczącym punktem na mapie żydowskiej zagłady, to dziś nie jest tak rozpoznawalne jak wymienione wcześniej inne obozy.

Krzysztof Gibaszewski pyta na okładce książki:

Czym mogłoby być Skarżysko, gdyby wpisało się w ten kontekst zapoczątkowany śmiercią Jezusa z Nazaretu, biegnący przez historię diaspory żydowskiej zakończoną Holokaustem aż do dzisiaj i dalej ciągnący się w przyszłość, w której ludzie koegzystują z algorytmami.Krzysztof Gibaszewski

I tu dla Skarżyska autor upatruje szansy. Ale nie na komercyjne „skonsumowanie” żydowskiej tragedii. Na coś innego i na dużo więcej. Pod koniec powtarza to pytanie, dając już zalążki odpowiedzi.:

Czy Skarżysko-Kamienna, miasto boleśnie napiętnowane Zagładą może na niej zyskać? Jeśli tak, to co? I w końcu – jakim prawem i na jakich zasadach? (…)

Czy skarżyszczanie mogliby na tym korzystać? Czy mieliby do tego moralne prawo? Myślę, że tak. Obóz zakładów HASAG znajdował się w mieście. Jest on integralną historią tej konkretnej długości i szerokości geograficznej. To mieszkańcy Skarżyska każdego dnia przechodzą i przejeżdżają samochodami obok miejsc naznaczonych śmiercią i straszliwym cierpieniem. Ale żeby to moralne prawo uzyskać w pełnym wymiarze, przydałoby się wykonać kilka kroków.Krzysztof Gibaszewski

Jakich? Odpowiedź na te inne pytania można znaleźć w książce „Perspektywa HASAG-u”. Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można z pewności uzyskać  na spotkaniu autorskim z Krzysztofem Gibaszewskim, które odbędzie się w czwartek 5 października 2023 roku o godz. 18.00 w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.

W programie niespodzianka filmowa od autora.

Wstęp wolny.

Zapraszamy!

Zapraszamy do Miejskiego centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej na spotkanie autorskie z Krzysztofem Gibaszewskim, autorem książki „Perspektywa HASAG-u”