Wielkimi krokami zbliża się stulecie Mesko, firmy założonej w 1924 roku pod nazwą Państwowa Fabryka Amunicji. Choć początkowo nasze dzisiejsze Mesko było fabryką zbrojeniową, to z czasem asortyment produktów się rozszerzał, w tym także o tzw. produkcję cywilną. rynkowym hitem były między innymi artykuły gospodarstwa domowego.

Duży asortyment wyrobów, które opuszczały bramy najpierw dzisiejszego Mesko, przez mieszkańców zwanego po prostu „zakładami” był ogromny, więc i wpływa firmy na historię i losy mieszkańców, w szczególności pracowników, były ogromne.

Gama produktów Mesko była również ogromna. Były wśród nich też produkty codziennego użytku dla gospodarstw domowych, ale też wyposażenie stosowane w innych zakładach i rolnictwie.

Zapraszamy do przejrzenia slajdów, a tam znajdziecie skany materiałów marketingowych Predom-Mesko i opisy z nich. Jesteśmy pewni, że wielu z Was przypomną się dawne lata i praca z niektórymi z tych sprzętów. Materiały, które prezentujemy dzięki uprzejmości Anny Rynkar. Dziękujemy!

Zdjamey sobie sprawę, ze to nie tylko nie wszystkie popularne produty, jakie schodziły z taśm Mesko. Nie wykluczamy, że wkrótce pojawi się kolejna część artykułu. A może nawet więcej niż jedna?

A czy dziś nadal używacie sprzętu z Mesko?

Tu dowiesz się o początkach Mesko w Skarżysku:

Jak powstawała Państwowa Fabryka Amunicji w Skarżysku-Kamiennej, czyli dzisiejsze Mesko

Produkcja cywilna w fabryce zbrojeniowej

Kosiarki, krosna, oprawy uliczne czy maszyny liczące powstawały już wkrótce po wojnie. Produkty, które są nam najbliższe, czyli sprzęt AGD, wszedł do produkcji w 1972 roku, gdy powstał Zakład Wyrobów Rynkowych.

W jednej z ulotek firmowych Predom-Mesko czytamy:

Na przestrzeni ostatnich lat profil produkcji został poważnie rozszerzony i ukierunkowany perspektywicznie. Obecnie Zakłady Metalowe PREDOM-MESKO są największym w kraju producentem maszyn do liczenia i opraw oświetleniowych oraz jedynym wykonawcą maszyn dla przemysłu łożyskowego. Ponadto produkują maszyny włókiennicze, kosiarki konne i podwozia do przyczep kempingowych.

Najmłodszą dziedzinę produkcji stanowi zestaw zmechanizowane sprzętu gospodarstwa domowego. Produkcja wieloczynnościowych robotów kuchennych została zlokalizowana w nowoczesnym Zakładzie Wyrobów Rynkowych. Wiele wyrobów powstało w oparciu o własne wzory konstrukcyjne. Rozwijana jest również współpraca kooperacyjna z firmami zagranicznymi. Zakład korzysta także z zakupu licencji. Na tej z sodzie produkowane są np. roboty wieloczynnościowe, sokowirówki, niektóre typy maszyn do liczenia.

Zakłady Metalowe posiadają dobrze zorganizowane zaplecze techniczne pozwalające na prowadzenie wszystkich badań technicznych wyrobów wprowadzonych do produkcji i produkowanych. Wyroby Zakładów Metalowych PREDOM-MESKO odznaczają się śmiałymi, nowatorskimi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, nowoczesną sylwetką, wysoką precyzją. Są gwarancją niezawodności i dobrej funkcjonalności.

My dziś prezentujemy tylko niewielką część produktów Mesko. Część z nich na pewno jest dobrze Wam znana. Bartek, Jaga i Katarzyna były w wielu domach, a na pewną w niektórych jeszcze służą lub przynajmniej są gdzieś w szafie. Ich jakość uniwersalność i zaawansowanie na pewno nie ustępują wielu dzisiejszym produktom.

Mesko AGD i… jeszcze jedno Mesko

Po przemianach ustrojowych i idących za nimi zmianach w Mesko, doszło do wydzielenia spółki Mesko AGD, która działa do dziś. Obecnie jednak specjalizuje się w produkcji urządzeń raczej na potrzeby gastronomii, choć w ofercie znajdziemy choćby kolejne generacje robotów na licencji niemieckiej firmy Bauknecht.

Mesko, ale nie nasze
W sklepach możemy znaleźć wiele sprzętu gospodarstwa domowego marki Mesko. Jest to jednak firma niezwiązana z naszym skarżyskim Mesko. Właścicielem marki jest firma Adler Europe Group.

Niestety nie wiemy, jaka jest historia tej marki. Czy była inspirowana naszym Mesko? Czy o wyborze takiej nazwy zadecydowała renoma naszego Mesko?

Wentylator marki Mesko; fot: hitmed.pl

 

1. Maszyny biurowe

Ręczna maszyna kalkulacyjna typ 3201 Predom-Mesko

 

Takie sprzęty też wyjeżdżały w świat ze Skarżyska, służąc księgowym i innym zawodom.

 

Elektryczna maszyna do dodawania z zapisem typ 3101 wykonuje dwa podstawowe działania: dodawanie i odejmowanie. Możliwe jest również wykonywanie mnożenia metodą powtarzania. Dwukolorowy druk wyników na taśmie papierowej umożliwia łatwą kontrolę wykonywanych obliczeń. Wyniki obliczeń uzyskiwane są w postaci rzeczywistej dzięki licznikowi saldującemu.

Maszyna posiada urządzenia do drukowania sum pośrednich i sum końcowych, do drukowania liczb z wyłączeniem liczenia oraz do korygowania nastawień.

Elektryczna maszyna typ 3101 jest niezbędnym urządzeniem mechanizującym prace obliczeniowe w księgowości i statystyce oraz wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność przechowywania wyników.

 

Ręczna maszyna kalkulacyjna typ 3201 jest przeznaczona do wykonywania czterech podstawowych działań arytmetycznych: dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia oraz do wykonywania składających się z nich działań złożonych. Może być wykorzystana do obliczeń księgowych, statystycznych itp.

Maszyna posiada dużą pojemność liczników. Dobrze rozbudowany układ blokujący zabezpiecza przed nieprawidłowym działaniem mechanizmu. Szczelna a jednocześnie estetyczna obudowa chroni maszynę przed zanieczyszczeniem. Ręczna maszyna kalkulacyjna typ 3201 jest wygodnym, praktycznym i niezawodnym urządzeniem biurowym.

Ręczna maszyna kalkulacyjna typ 3201 Predom-Mesko
Ręczna maszyna kalkulacyjna typ 3201 Predom-Mesko
Elektryczna maszyna do dodawania z zapisem typ 3201 Predom-Mesko
Elektryczna maszyna do dodawania z zapisem typ 3201 Predom-Mesko

 

2. Robot kuchenny AL2-1 Bauknecht

Wieloczynnościowy robot kuchenny typ AL2-1 Bauknecht Predom-Mesko

Mesko nawiązywało współpracę z firmami zagranicznymi, aby na kupionej licencji produkować urządzenia takie jak choćby roboty niemieckiej firmy Bauknecht. Było ich kilka w ofercie, a każdy z różnymi przystawkami.

Robot kuchenny typ AL2-1 jest najmniejszym urządzeniem wśród robotów kuchennych wieloczynnościowych. Składa się z elektrycznego napędu i maszynki do mielenia mięsa typu W6.

Służy przede wszystkim do przerobu mięso i dlatego polecany jest zakładom gastronomicznym, masarniom oraz stołówkom. Maszynka W6 posiada 3 rodzaje sitek o różnych wielkościach otworów.

Gładkie wykończenie powierzchni pozwala na łatwe utrzymanie go w czystości. Nowoczesny kształt i prosta obsługa zwiększają jego walory estetyczne i użytkowe. Jest to najmniejszy robot wieloczynnościowy spośród produkowanych typów. Jego masa wraz z wyposażeniem wynosi 13,58 kg.

Dodatkowe wyposażenie maszynki W6 stanowi:

  • podwójny nóż do rozdrabniania mięsa i warzyw,
  • urządzenie do wyrobu kiełbas,
  • dodatkowe 3 rodzaje sitek o różnych wielkościach otworów.
Wieloczynnościowy robot kuchenny typ AL2-1 Bauknecht Predom-Mesko
Wieloczynnościowy robot kuchenny typ AL2-1 Bauknecht Predom-Mesko
Wieloczynnościowy robot kuchenny typ AL2-1 Bauknecht Predom-Mesko
Wieloczynnościowy robot kuchenny typ AL2-1 Bauknecht Predom-Mesko
Wieloczynnościowy robot kuchenny typ AL2-1 Bauknecht Predom-Mesko

3. Oprawy oświetleniowe

Projektory Predom-Mesko

 

Oprawy oświetleniowe to kolejny produkt Mesko, którego nie używamy bezpośrednio na co dzień, ale przecież z nich korzystamy. Oświetlają nam drogę, miejsce pracy czy inne miejsca.

Produkcja opraw oświetleniowych w Mesko rozpoczęła się w 1959 roku. Jak podaje Wikipedia, jakiś czas temu większość ulicznych lamp w Polsce była wyposażona w oprawy z Mesko. Teraz jest już ich na pewno niej, gdyż są zastępowane przez nowsze, zwłaszcza lampy ledowe.

Podobnie stanie się w rodzinnym mieści tychże opraw, gdyż na 2021 rok zaplanowana jest wymiana całości oświetlenia ulicznego w Skarżysku na lampy LED, za wyjątkiem niedawno zainstalowanych nowoczesnych opraw.

W Mesko produkowano między innymi:

  • oprawy uliczne
  • oprawy parkowe
  • oprawy przemysłowe
  • projektory
Projektory Predom-Mesko
Projektory Predom-Mesko
Oprawa przemysłowa Predom-Mesko
Oprawa przemysłowa Predom-Mesko
Oprawa parkowa Predom-Mesko
Oprawa parkowa Predom-Mesko
Oprawy oświetleniowe Predom-Mesko
Oprawy oświetleniowe Predom-Mesko
Oprawy oświetleniowe Predom-Mesko
Oprawy oświetleniowe Predom-Mesko
Oprawy przemysłowe Predom-Mesko
Oprawy przemysłowe Predom-Mesko
Oprawy oświetleniowe Predom-Mesko
Oprawy oświetleniowe Predom-Mesko

4. Krosna automatyczne

Krosno automatyczne Predom-Mesko

 

Przeciętny człowiek z takich maszyn raczej nie korzysta, a i pewnie nigdy w życiu ich na własne oczy nie widział. Jednak całkiem spora liczba mieszkańców Skarżyska miała swój udział przy ich produkcji i zna je od podszewki, a raczej od najmniejszej śrubki.

Krosna z Mesko to produkty, które natomiast z pewnością zna wiele osób z branży włókienniczej i na pewno zna od dobrej strony, ponieważ były cenione za swoją jakość i niezawodność, jak zresztą i inne produkty naszej firmy.

 

Czteroczółenkowe krosno automatyczne typ 100W lub 100WT jest przeznaczone do wyrobu lekkich i średniociężkich tkanin o ciężarze do ca 5009/m2 – (orientacyjnie, w zależności od struktury i szerokości tkaniny) z przędzy bawełnianej oraz z włókien łykowych z czterobarwnym wątkiem. Krosno posiada bezkoronową budowę, dzięki czemu przestrzeń nad osnową jest całkowicie wolna.

Krosno typu 100WT różni się od krosna 100W długością ramy krosna o 70 mm. Umożliwia to zastosowanie no krośnie 100WT większej ilości nicielnic. Krosno posiada cały szereg alternatywnych, wymiennych zespołów, które umożliwiają dostosowanie go do różnych asortymentów tkanin. Krosno może być wyposażone w następujące urządzenia do tworzenia przesmyku:

  • krzywkowe urządzenie nicielnicowe o podziałce 14 lub 18 mm,
  • maszynkę nicielnicową o podziałce 12 lub 14 mm jedno albo dwugraniakową z urządzeniem do ręcznego względnie mechanicznego odszukiwania wątku.

Krosno może być dostosowane do współpracy z maszyną żakarda. Do wytwarzania tkanin ażurowych krosno jest wyposażone w urządzenie do splotów gazejskich z przewałem sterowanym od maszynki nicielnicowej.

Sterowanie zmiennymi wyrzutniami może odbywać się w dwojaki sposób:

  • bezpośrednio przy pomocy ciągłej wzornicy zmiennika wyrzutni,
  • pośrednio z wzornicy maszynki nicielnicowej lub z wzornicy maszyny żakarda.

Główne mechanizmy umieszczone są wewnątrz skrzynkowych ścian, co ułatwia oczyszczenie krosna. Elementy podlegające regulacji znajdują się na zewnątrz ścian krosna, dzięki czemu dostęp do nich jest łatwy.

Krosno automatyczne Predom-Mesko
Krosno automatyczne Predom-Mesko

5. Robot kuchenny KU-21 Bauknecht

Wieloczynnościowy robot kuchenny typ KU2-1 Bauknecht Predom-Mesko

 

Robot kuchenny typ KU2–1 należy do największych robotów wieloczynnościowych. Różnorodne wyposażenie pozwala na zmechanizowanie wielu czynności przy przygotowywaniu potraw i wyrobów garmażeryjnych w zakładach gastronomicznych, masarniach, stołówkach oraz laboratoriach specjalistycznych o większym przerobie surowców spożywczych. Robot KU2-1 odznacza się nowoczesną linią plastyczną, estetycznym wykończeniem i dobrą jakością.

Obsługa jego jest prosta i łatwa. Kompletny robot składa się z elektrycznego dwubiegowego zespołu napędowego oraz z prezentowanego wymiennego wyposażenia:

  • mieszarka do ciast 6L AR2-1
  • mieszarka do ciast 10L KW-2-1
  • mieszarka R2
  • maszynka do mielenia mięsa W6
  • wyciskarka QP2
  • rozdrabniarka G20
  • młynek AK2
  • wyciskarka do owoców AP2
  • mieszak AD2-1

Maszynka do mielenia mięso W6 jest przeznaczona do rozdrabniania mięsa i warzyw. Posiada w wyposażeniu normalnym 3 rodzaje sitek o różnych wielkościach otworów do stosowania w zależności od przerobionego surowca. Na specjalne życzenie można otrzymać dodatkowe 3 rodzaje sitek i podwójny nóż do rozdrabniania warzyw, mięsa na kiełbasy, słoniny.

Mieszarka R2 służy do mieszania lekkich ciast, np. na pączki lub naleśniki, poza tym do ubijania piany z jaj, śmietany i majonezu.

Wyciskarka QP2 jest bardzo praktycznym urządzeniem służącym do przecierania jabłek, twarogu, gotowanych ziemniaków, grochu, fasoli, pomidorów itp. Można za jej pomocą otrzymywać przeciery z różnych owoców i warzyw, w tym również z owoców cytrusowych. Urządzenie to posiada 3 rodzaje wymiennych sitek, dzięki którym możemy otrzymywać przeciery z owoców i warzyw w różnym stopniu rozdrobnienia. Dla zachowania pracy ciągłej przy przecieraniu dużej ilości produktów zakłada się rynnę F2.

Rozdrabniarka G20 ma szerokie zastosowanie przy rozdrabnianiu wszelkiego rodzaju warzyw. Posiada w wyposażeniu normalnym 3 rodzaje tarcz trących do rozdrabniania warzyw w postaci wiórów oraz tarczę z nastawnym nożem sierpowym do szatkowania i krojenia warzyw w piastry. Dodatkowe wyposażenie rozdrabniarki G20 stanowi 3 rodzaje tarcz do rozdrabniania ziemniaków, czekolady, orzechów, migdałów, sera itp.

Młynek AK2 służy do mielenia kawy ziarnistej i owoców strączkowych. Młynek posiada regulację umożliwiającą mielenie w różnym stopniu miałkości.

Wyciskarka do owoców AP2 służy do wyciskania soku z owoców miękkich, jak porzeczki, truskawki, jagody, pomarańcze oraz owoców pestkowych – po usunięciu pestek. Można również przy jej użyciu wyciskać sok z jabłek, gruszek i pomidorów. Skuteczność wyciskania soku zależy od stopnia dokręcenia śruby regulacyjnej.

Mieszak AD2-1 pozwała na szybkie mieszanie płynów oraz ubijanie małych ilaści białka, śmietany, majonezu i lekkich ciast – w małych pojemnikach bez konieczności użycia dużej mieszarki AR2-1, KW2-1 lub R2.

Mieszarki do ciast z pojemnikiem 6-litrowym typu AR2-1 lub z pojemnikiem 10-litrowym typu KW2-1 służą do mieszania i wyrabiania ciasta oraz mogą być wykorzystane da wszelkich innych prac wymagających mieszania produktów.

Wieloczynnościowy robot kuchenny typ KU2-1 Bauknecht Predom-Mesko
Wieloczynnościowy robot kuchenny typ KU2-1 Bauknecht Predom-Mesko
Wieloczynnościowy robot kuchenny typ KU2-1 Bauknecht Predom-Mesko
Wieloczynnościowy robot kuchenny typ KU2-1 Bauknecht Predom-Mesko
Wieloczynnościowy robot kuchenny typ KU2-1 Bauknecht Predom-Mesko
Wieloczynnościowy robot kuchenny typ KU2-1 Bauknecht Predom-Mesko
Wieloczynnościowy robot kuchenny typ KU2-1 Bauknecht Predom-Mesko
Wieloczynnościowy robot kuchenny typ KU2-1 Bauknecht Predom-Mesko
Wieloczynnościowy robot kuchenny typ KU2-1 Bauknecht Predom-Mesko
Wieloczynnościowy robot kuchenny typ KU2-1 Bauknecht Predom-Mesko

 

6. Kosiarki

Kosiarka konna Predom-Mesko

 

Pierwsze kosiarki wyjechały z Zakładów Metalowych w Skarżysku na polskie pola w 1955 roku.

Kosiarka konna na kołach żeliwnych typ Z03010 jest przeznaczono przede wszystkim do koszenia traw, zielonek, i mieszanek zbożowo-strączkowych. Z powodzeniem może być również stosowana do koszenia zbóż po wyposażeniu jej w aparat żniwny Z902.

Kosiarki są produkowane z mechanizmami tnącymi normalnego cięcia, jednak na życzenie odbiorców mogą być również wykonywane z mechanizmami tnącymi średniego cięcia K-53. Średnia wysokość koszenia dla mechanizmów tnących K-53 wynosi 29 mm.

Ze względu na swą uniwersalność zastosowania kosiarka jest maszyną bardzo przydatną w indywidualnych gospodarstwach rolnych. W państwowych gospodarstwach rolnych i spółdzielniach produkcyjnych spełnia rolę pomocniczą.

 

Kosiarka konna na kołach ogumionych typ Z03110 służy do koszenia traw, zielonek i mieszanek zbożowo-strączkowych. Kosiarka wzmocniona typ Z03210 może wykonywać prace cięższe, np. koszenie łubinu i konopi. Oba typy kosiarek, wyposażone w aparat żniwny, mogą być użyte do koszenia zbóż.

Kosiarki Z03110 i Z032/0 w zasadzie są wyposażone w mechanizmy tnące normalnego cięcia, jednak na życzenie odbiorców mogą być wyposażone w mechanizmy tnące średniego cięcia K-55. Średnia wysokość koszenia dla mechanizmów tnących K-55 wynosi 29 mm.

Kosiarki Z03110 i Z032/0 są maszynami niezastąpionymi dla rolników indywidualnych. W państwowych gospodarstwach rolnych i spółdzielniach produkcyjnych spełniają rolę pomocniczą.

Kosiarka konna Predom-Mesko
Kosiarka konna Predom-Mesko
Kosiarka konna Predom-Mesko
Kosiarka konna Predom-Mesko
Kosiarka konna Predom-Mesko
Kosiarka konna Predom-Mesko

 

7. Wieloczynnościowy robot kuchenny A2-1 Bauknecht

Wieloczynnościowy robot kuchenny typ A2-1 Bauknecht Predom-Mesko

 

Wieloczynnościowy robot kuchenny typ A2-1 wraz z wyposażeniem ułatwia wykonywanie wielu proc kuchennych związanych z przygotowywaniem potraw. Znajduje praktyczne zastosowanie w większych gospodarstwach domowych, zakładach gastronomicznych, masarniach, stołówkach oraz laboratoriach specjalistycznych o większym przerobie surowców spożywczych.

Robot A2-1 jest urządzeniem bardzo wydajnym i trwałym. Posiada estetyczną sylwetkę, a gładkie wykończenie powierzchni ułatwia utrzymanie go w czystości. Obsługa całego urządzenia jest prosta i łatwa.

Kompletny robot składa się z dwubiegowego napędu oraz wymiennych przystawek:

  • mieszarka do ciast 6L AR2-1
  • mieszarka do ciast 1CL KW2-1
  • maszynka do mięsa AW3
  • rozdrabniarka AG-3
  • wyciskarka do owoców AP2
  • młynek AK2
  • mieszak AD2-1

Mieszarki do ciast z pojemnikiem 6-litrowym typu AR2-1 lub z pojemnikiem 10-litrowym typu KW2-1 służą do mieszania i wyrabiania ciast oraz do mieszania innych produktów spożywczych, np. dla uzyskania past do smarowania kanapek, grzanek itp.

Maszynka do mięsa typu AM jest przeznaczona do rozdrabniania mięsa i warzyw. Posiada w wyposażeniu normalnym 3 rodzaje sitek o różnych wielkościach otworów, dzięki którym możemy otrzymywać przerabiane produkty w różnym stopniu rozdrobnienia.

Na specjalne życzenie można otrzymać dodatkowe 3 rodzaje sitek, podwójny nóż do rozdrabniania warzyw, mięsa i słoniny oraz wyposażenie do wyrobu kiełbas.

Rozdrabniarka typu AG3 posiada bardzo szerokie zastosowanie przy rozdrabnianiu wszelkiego rodzaju warzyw. Wyposażona jest w 7 rodzajów tarcz trących, które kroją i trą warzywa w różnym stopniu rozdrobnienia. W zależności od potrzeb można kroić warzywa na sałatki, surówki, ucierać drobno czekoladę, orzechy, migdały, suchą bułkę, surowe ziemniaki na krokiety, kluski, placki itp.

Wyciskarka do owoców typu AP2 służy do wyciskania soków z wszelkiego rodzaju owoców miękkich. Skuteczność wyciskania soku zależy od stopnia dokręcenia śruby regulacyjnej. Przy najmocniejszym dokręceniu śruby można uzyskać maksymalną ilość soku nawet z owoców twardych i mało soczystych, jak jabłka, gruszki czy śliwki.

Młynek typu AK2 umożliwia mielenie kawy ziarnistej oraz owoców strączkowych w różnym stopniu miałkości, w zależności od ustawienia żarna.

Mieszak typu AD21 służy do szybkiego mieszania lekkich ciast, ubijania białka, śmietany, majonezu oraz do mieszania płynów. Wszystkie te czynności mogą być wykonane w małych pojemnikach bez konieczności użycia dużej mieszarki AR2-1 lub KW2-1.

Wieloczynnościowy robot kuchenny typ A2-1 Bauknecht Predom-Mesko
Wieloczynnościowy robot kuchenny typ A2-1 Bauknecht Predom-Mesko
Wieloczynnościowy robot kuchenny typ A2-1 Bauknecht Predom-Mesko
Wieloczynnościowy robot kuchenny typ A2-1 Bauknecht Predom-Mesko

 

8. Robot kuchenny Bartek

Wieloczynnościowy robot kuchenny Bartek Predom-Mesko

 

Bartek to imię, które w czasach PRL wywoływało gęsią skórkę u niejednej gospodyni domowej. Obiekt westchnień, pracowity, wszechstronny, zawsze gotowy do działania, nie bał się najtrudniejszych zadań – taki był robot Bartek.

Mówimy oczywiście o robocie kuchennym, który jak na swoje czasy był topowym urządzeniem. Pomagał przy rozmaitych pracach kuchennych, o szatkowania warzyw po pieczenie ciast. A być może w niejednym domu jeszcze pomaga?

 

Robot kuchenny typ C-175 Bartek z pewnością zyska sobie uznanie każdego użytkownika ze względu na szeroki zakres czynności i dużą wydajność. Znajduje praktyczne zastosowanie przy przygotowywaniu potraw w warunkach domowych i w małych zakładach gastronomicznych. Jest bardzo prosty w obsłudze i łatwo utrzymać go w czystości.

Poszczególne części wyposażenia robota są wykonane z kolorowego, przeźroczystego tworzywa sztucznego, co decyduje o jego estetycznym wyglądzie, a którego zaletą jest również to, że tworzywo nie pęka i nie tłucze się nawet przy silnym uderzeniu o twardą powierzchnię.

Kompletny robot składa się z elektrycznego napędu o bezstopniowej regulacji obrotów oraz przystawek: malaksera, szatkownicy, sokowirówki i miksera.

Bezstopniowa regulacja obrotów w zakresie od 500 do 14 000 umożliwia efektywne wykorzystanie napędu w zależności od przerabianego surowca.

Malakser – jest to urządzenie służące do rozdrabniania wszelkich produktów spożywczych: mięsa, surowych i gotowanych warzyw i owoców. Poza tym w malakserze można wyrabiać ciasto, ubijać pianę z jaj, kremy oraz mieszać różne produkty dla uzyskania past spożywczych.

Mikser – mieszanie soków, rozdrabnianie miękkich owoców i przygotowywanie różnego rodzaju napojów – to podstawowy zakres działania przystawki mikserowej.

Sokowirówka – służy do odwirowywania soku z owoców i warzyw. Wysokie obroty napędu dają możliwość uzyskania maksymalnej ilości soku. Dzięki specjalnej konstrukcji wytłoki wyrzucane są na zewnątrz do oddzielnego naczynia i oczyszczenie sokowirówki nie wymaga rozbierania całego robota.

Szatkownica – umożliwia błyskawiczne przygotowanie sałatek i surówek. W zależności od rodzaju zastosowanej tarczy szatkującej można kroić warzywa i owoce na piastry i wióry o różnym stopniu rozdrobnienia.

Wieloczynnościowy robot kuchenny Bartek Predom-Mesko
Wieloczynnościowy robot kuchenny Bartek Predom-Mesko
Wieloczynnościowy robot kuchenny Bartek Predom-Mesko
Wieloczynnościowy robot kuchenny Bartek Predom-Mesko
Wieloczynnościowy robot kuchenny Bartek Predom-Mesko
Wieloczynnościowy robot kuchenny Bartek Predom-Mesko

 

9. Sokowirówka Katarzyna

Sokowirówka Katarzyna Predom-Mesko

 

Katarzyna również była nieocenioną pomocą domową. Choć była określana jako sokowirówka i produkcja pysznego napoju ze świeżych warzyw i owoców  był jej głównym zadaniem, to miała możliwość zamontowania innych dodatków, co zwiększyło jej zastosowanie.

Niestety, nie wiemy, kiedy zaczęto używać nazwy Katarzyna dla sokowirówek Mesko. W poniższych opisach stosowane są dwa symbole VA-370 VA-376, ale nazwa Katarzyna nie pada. Może ktoś z Was wie?

Nowoczesna konstrukcja, estetyczny wygląd, prosta obsługa i dobra jakość – oto cechy decydujące o tym, że sokowirówka typ VA-376 stanowi praktyczne i niezbędne urządzenie w każdym gospodarstwie domowym. Całe urządzenie składa się z elektrycznego napędu, sokowirówki, miksera i młynka do mielenia kawy.

Za pomocą takiego wyposażenia można szybko i bez wielkiego wysiłku przygotować z owoców i warzyw smaczny, bogaty w witaminy poobiedni deser lub podwieczorek w postaci soku, kremu z owocami, owocowo-mlecznych napojów, kawy, ciasta albo napoju z niewielkim dodatkiem alkoholu na bardziej uroczyste okazje.

Napęd posiada dwa zakresy obrotów. Na pierwszym zakresie obrotów odwirowuje się soki z owoców soczystych, jak pomarańcze, cytryny, jagody, truskawki, pomidory itp. Soki z owoców i warzyw o mniejszej zawartości soku, np. z jabłek i marchwi, odwirowuje się na drugim zakresie obrotów. Przy miksowaniu korzystamy również z pierwszego zakresu obrotów.

Dodatkowym wyposażeniem sokowirówki jest osłona sitka do ścierania owoców i warzyw bez odciągania soku. Dzięki wysokim walorom technicznym, estetycznym i użytkowym sokowirówka typ VA-376 jest jednym z najlepszych i najbardziej nowoczesnych zmechanizowanych urządzeń gospodarstwa domowego.

 

Nowoczesna konstrukcja, estetyczny wygląd, prosta obsługa, dobra jakość – oto cechy decydujące o tym, że sokowirówka z mikserem typ VA-370 stanowi bardzo praktyczne, niezbędne wyposażenie w każdym współczesnym gospodarstwie domowym.

Przy jej pomocy można szybko, fatwo i sprawnie przygotować z owoców i warzyw smaczny, bogaty w witaminy poobiedni deser lub podwieczorek w postaci soku, kremu lub owocowo-mlecznego cocktailu.

W skład kompletnej sokowirówki wchodzi przystawka do odwirowywania soków, kielich z wirnikiem do rozdrabniania miękkich owoców, jak maliny, truskawki, jeżyny, poziomki itp. i mieszania ich z płynami oraz osłona sitka do ścierania owoców i warzyw bez odciągania soków. Sokowirówka posiada elektryczny dwubiegowy zespół napędowy. Na pierwszym zakresie obrotów odwirowuje się soki z owoców soczystych, jak cytryny, pomarańcze, pomidory; soki z owoców i warzyw o mniejszej zawartości soku np. z jabłek i marchwi odwirowuje się na drugim zakresie obrotów.

Dzięki wysokim walorom technicznym, estetycznym i użytkowym sokowirówka z mikserem VA-370 jest jednym z najlepszych i najbardziej nowoczesnych, zmechanizowanych urządzeń gospodarstwa domowego.

Sokowirówka Katarzyna Predom-Mesko
Sokowirówka Katarzyna Predom-Mesko
Sokowirówka Katarzyna Predom-Mesko
Sokowirówka Katarzyna Predom-Mesko
Sokowirówka Katarzyna Predom-Mesko
Sokowirówka Katarzyna Predom-Mesko
Sokowirówka Katarzyna Predom-Mesko
Sokowirówka Katarzyna Predom-Mesko
Sokowirówka Katarzyna Predom-Mesko
Sokowirówka Katarzyna Predom-Mesko

10. Maszynka do mielenia Jaga

Maszynka do mielenia Jaga Predom-Mesko

 

Jaga swoją nazwą nawiązuje do czarownicy i chyba nie było to przypadkowe, ponieważ rzeczywiście potrafiła czarować. Na polskie stoły trafiały nie tylko pyszne mielone, bo Jaga miała kilka różnych przystawek i można było między innymi wycisnąć sok z warzyw i owoców, czy zetrzeć je na surówkę.

Elektryczna maszynka do mielenia mięsa typ EM-1 Jaga jest bardzo pożytecznym urządzeniem dla każdej gospodyni domu. Za pomocą Jagi można w ciągu minuty zemleć 0,5 kg surowego mięsa – bez uciążliwego kręcenia rączką maszynki tradycyjnej.

Jaga składa się z elektrycznego silnika napędowego i maszynki do mielenia mięsa nr 5. Służy nie tylko do rozdrabniania mięsa surowego, ale i innych produktów spożywczych, np. mięsa gotowanego, gotowanych ziemniaków, kapusty, grzybów, suchego pieczywa itp.

Zakres czynności wykonywanych przy jej pomocy jest szeroki, w związku z wyposażeniem maszynki w wiele przystawek:

  • maszynkę do mielenia,
  • wyciskarkę do makaronu,
  • rozdrabniarkę do owoców i warzyw,
  • wyciskarkę do owoców,
  • wyciskarkę do ciastek,
  • mieszarko-rozdrabniarkę,
  • rozdrabniarkę,
  • młynek żarnowy

Przystawki te, poza maszynką do mięsa, stanowią tzw. wyposażenie dodatkowe, które nabywa się osobno. Przewidziana jest produkcja dodatkowych przystawek: do mielenia maku, sera i innych produktów, co znacznie rozszerzy zakres zastosowania Jagi.

Nowoczesna sylwetka, estetyczne wykonanie, łatwość obsługi i niezawodność działania – to zalety, o jakich może przekonać się każdy użytkownik maszynki typ EM–1 Jaga.

Na Targach Krajowych „Jesień 79” maszynka Jaga zdobyła medal „Nowość”.

Maszynka do mielenia Jaga Predom-Mesko
Maszynka do mielenia Jaga Predom-Mesko