Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Dwaj skarżyszczanie, Rafał Cygański i Przemysław Jaworski, podjęli się wejścia na rynek broni. Liczą, że ich kompaktowy karabin szturmowy o nazwie Black Widow (z ang. Czarna Wdowa), zyska sobie uznanie nabywców.

Skarżysko-Kamienna od początków istnienia kojarzone jest z produkcją broni. Państwowa Fabryka Amunicji, która powstała w Skarżysku w latach dwudziestych XX wieku i jest niemal rówieśnikiem miasta, dała poważny impuls dla jego rozwoju i od tamtego czasu broń jest jednym z flagowych produktów wytwarzanych w naszym mieście. Dziś spadkobierca PFA, czyli Mesko i jego produkty, zarówno broń, jak i amunicja, znane są na całym świecie.

Być może już niedługo Skarżysko w tym względzie będzie kojarzone nie tylko z Mesko. Zresztą, w swojej branży już tak jest. Firma J&C Armament, choć niewielka i młoda, już została zauważona na rynku za sprawą swojego flagowego produktu.

REKLAMA

Podoba Ci sie ten tekst? A może też inne na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tym produktem jest kompaktowy karabin szturmowy Black Widow. Jego głównym przeznaczeniem jest walka na krótkich dystansach oraz w ciasnych przestrzeniach. Nazwa, choć używana w wielu aspektach, w tym przypadku nawiązuje do postaci ze świata komiksów Marvela – Czarnej Wdowy, czyli Natalii Romanovej.

Firmę założyli dwaj rodowici skarżyszczanie – Przemysław Jaworski i Rafał Cygański. Połączyli doświadczanie z wykształceniem, dorzucili zainteresowania i pasję i chcą stworzyć produkt, który wyróżni się na rynku. Jak mówią, pracują nad nim już dwa lata i dodają, że najlepsze pomysły rodzą się nocą.

Czarna Wdowa ze Skarżyska to karabin, którego zalety to niezawodna technologia, niewielkie rozmiary oraz niewielka waga. Black Widow wyróżnia się też tym, że jest pierwszym w Polsce karabinem tego typu produkowanym nie w państwowej fabryce, a w prywatnej firmie.

Karabinek Black Widow jest konstrukcją własną, ale ze względów ekonomicznych wykorzystuje podzespoły już dostępne na rynku i sprawdzone. Takim jest karabin M4 stosowany w wojskach NATO, z którego pochodzą m.in. komora spustowa, lufa, zamek czy magazynek na amunicję.

Reszta to własne konstrukcje firmy, dzięki którym karabin ma być pozbawiony wad, jakie są obecne w modelach dostępnych na rynku. Materiały, jakie są używane do produkcji to aluminium, stal i tytan. Firma wciąż pracuje nad dalszym usprawnianiem urządzenia i jego „odchudzeniem”.

 

Kilka tygodni temu firma J&C Armament pokazał swój produkt  na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego 2021 w Kielcach i wzbudził on zainteresowanie w branży. Przemysław Jaworski i Rafał Cygański liczą, że znajdzie on popyt zarówno na rynku cywilnym, jak i militarnym.

Firma J&C Armament ma swoją siedzibę w Skarżyskim Inkubatorze Technologicznym i wspólnie z Centrum Obsługi Inwestora, które nim zarządza, zorganizowała pokaz karabinu Black Widow dla prasy. Na strzelnicy myśliwskiej w Starachowicach skarżyszczanie zaprezentowali broń od strony teoretycznej i praktycznej.

Sławomir Ciaś, dyrektor Centrum Obsługi Inwestora, cieszy się, że w Skarżyskim Inkubatorze Technologicznym, działa firma o tak dużych aspiracjach.

– Firma J&C Armament jest w naszym inkubatorze od trzech lat. To firma innowacyjna, która tworzy ciekawe rzeczy. Właściciele wkładają w firmę dużo energii i samozaparcia, a nie ukrywam, że i pieniędzy. W efekcie mamy to, co widzimy, czyli firmę, która w kilka lat stworzyła coś, nad czym firmy państwowe pracują od kilkunastu. Z punktu widzenia miasta jest to znakomita promocja gospodarcza. Już nie tylko Radom i Tarnów mogą produkować takie karabiny, ale również Skarżysko-Kamienna – mówi Sławomir Ciaś, dyrektor COI.

 

2 KOMENTARZE

  1. Przemysław Jaworski ? :):):):):):) Czy aby na pewno powinien mieć kontakt z bronią ? Na legalnym ryku ?

  2. Nie no żarty na bok. Tylko dajmy słowo harcerza, że nie sprzedamy klamki ubijcy premiera! Nigdy więcej! Folksdojcz był z niego to fakt, ale że jednak premier ojczyzny i nieładnie tak było kojarzyć miasto z takim osobnikiem. Całe szczęści że tacy już nie mają dostępu do przedmiotów bardziej niebezpiecznych niż nóż do chleba, bo nobliwi skarżyszczanie byliby oburzeni … No to co: czuwaj druchy!

Comments are closed.