Finisaż wystawy pocztówek Marcina Medyńskiego. W bibliotece publicznej w Skarżysku znów dopisała frekwencja

1488
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Wystawa pocztówek z kolekcji Marcina Medyńskiego zakończyła się finisażem. Była to bez wątpienia jedna na najbardziej udanych historycznych wystaw w historii miasta. Na pewno wyróżniła się też frekwencją. I albumem, który jej towarzyszył.

Wystawa pocztówek z kolekcji Marcina Medyńskiego rozpoczęła się wernisażem, a zakończyła, co nie jest raczej spotykane w Skarżysku, finisażem. Zarówno początek jak i koniec wystawy przyciągnęły mnóstwo miłośników historii do biblioteki publicznej na ulicy Towarowej w Skarżysku-Kamiennej, gdzie pocztówki były wystawione.

Relacja z wernisażu wystawy pocztówek Marcina Medyńskiego znajduje się tutaj:

Historia Skarżyska na pocztówkach Marcina Medyńskiego. Zapraszamy na wystawę imponującej kolekcji

REKLAMA
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

W ostatnich dniach wystawy odbyły się spotkania z seniorami oraz młodzieżą szkolną. Marcin Medyński zaprosił również na oprowadzania kuratorskie.

Spotkania te były jeszcze jedną okazją, by podziwiać imponującą kolekcję w większości unikatowych pocztówek, a z drugiej strony do posłuchania ciekawych historii związanych z eksponatami.

A widokówki to przede wszystkim piękne widoki, najczęściej już niemożliwe do zobaczenia w takim samym kształcie w rzeczywistości, ale nie tylko.

Marcin Medyński, obecny prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddziału Skarżysko-Kamienna, opowiadał o swojej zainicjowanej w czasach licealnych pasji, kulisach zdobywania pocztówek, przybliżał osoby, od których je otrzymał, wskazywał na smaczki i niuanse zarówno fotograficzne jak i drukarskie. Uczestnicy finisażowych spotkań poznali też bliżej ich nadawców i odbiorców, a także fotografów i wydawców.

Kolekcjoner zaprezentował między innymi wytyczne, jakimi musieli się kierować autorzy zdjęć przeznaczonych na widokówki z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i co musieli uwieczniać na kliszach aparatów:

Ulice i osiedla zaludnione, ujęcia ruchliwe, słoneczne, kolorowe samochody, ludzie w miarę możliwości żywo, kolorowo ubrani. W zdjęciach ujmować kwietniki i zieleńce miejskie.

Nowe osiedla mieszkaniowe – zdjęcia powinny obrazować życie w osiedlach. Szerokie, rozległe ujęcia, pawilony handlowe, ładne sklepy (wnętrza), uporządkowane otoczenie, zieleńce, kwiaty, place zbaw, ogródki jordanowskie, szkoły – koniecznie z dziećmi, młodzieżą. Zdjęcia puste nie będą rozpatrywane.

Prosimy nie fotografować obiektów i zespołów niewykończonych, niezagospodarowanych, placów budowy, budynków z rusztowaniami i wszelkich nieporządków, bielizny na balkonach, haseł i napisów okolicznościowych.

Marcin Medyński nie kryje zadowolenia z wystawy i odzewu, z jakim się spotkała. Od wernisażu do finisażu odwiedziło ją kilkaset osób, co jak na Skarżysko jest wynikiem bardzo dobrym.

Mam same rewelacyjne wrażenia z wystawy. Był bardzo duży odzew, duża frekwencja w bibliotece. Wiele osób się ze mną kontaktuje, nawet zaczepia na ulicy. Odzew wyłącznie życzliwy. Nie spotkałem się z żadnym głosem niesympatycznym wobec nas.Marcin Medyński

Za sukces należy też uznać wydanie albumu „Pocztówki Skarżyska-Kamiennej z kolekcji Marcina Medyńskiego”, który jest uzupełnieniem wystawy. Będzie on de facto świetną i trwałą pamiątką, a także fotograficzną skarbnicą wiedzy o naszym mieście. Oprócz znacznej części pocztówek z kolekcji skarżyskiego pasjonata historii są w nim też zdjęcia.

Podczas wernisażu każdy chętny otrzymał album, a na finisażu wystawy uczestnicy mogli wziąć udział w konkursie, w którym nagrodą był właśnie album. Komu się nie udało zdobyć, pozostaje szukać go w bibliotekach.

Co do zdjęć ze zbiorów Marcina Medyńskiego, to pojawił się, na razie wstępny, pomysł, aby podobną inicjatywę powtórzyć, ale już właśnie z użyciem tychże fotografii. Starych zdjęć Skarżyska skarżyski kolekcjoner też posiada mnóstwo.

Tutaj Marcin Medyński też opowiada o pocztówkach ze Skarżyskiem:

Zadowolony z całego przedsięwzięcia jest też Marcin Janakowski, prezes Fundacji Wczoraj dla Jutra, która jest jego współorganizatorem.

Organizatorzy oraz autor wystawy i publikacji pragną także serdecznie podziękować Prezydentowi Miasta Skarżyska-Kamiennej Konradowi Krönigowi za okazane wsparcie i owocną współpracę. To nasze wspólne dzieło, podkreślają.