Historia Skarżyska na pocztówkach Marcina Medyńskiego. Zapraszamy na wystawę imponującej kolekcji

2745
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Marcin Medyński, skarżyszczanin i pasjonat historii swojego rodzinnego miasta zebrał imponująca kolekcję pocztówek ze Skarżyskiem. Teraz można je oglądać na wystawie w bibliotece publicznej, a uczestnicy wernisażu oglądają je teraz też w towarzyszącym wystawie albumie.

Marcin Medyński, obecny prezes skarżyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, wśród wielu swoich historycznych pasji ma też filokartystykę, czyli kolekcjonowanie pocztówek. Szczególnie upodobał sobie widokówki ze swoim rodzinnym miastem – Skarżyskiem. To, co udało mu się zebrać, my teraz możemy podziwiać.

Marcin Medyński

Okazją do wystawy, która została otwarta 18 marca 2023 roku w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Towarowej, jest przypadające w 2023 roku 100-lecie nadania praw miejskich Skarżysku-Kamiennej (wówczas noszącego nazwę Kamienna).

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Wernisaż spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, ale i sama wystawa jest tego zainteresowania warta. Marcin Medyński przez lata zebrał kilkaset pocztówek. W bibliotece pokazuje pocztówki z lat 1906–1989. I to też nie wszystkie, bo, raz, nie wszystkie by się pomieściły, a dwa, bo wiele pocztówek ma swoje różne wersje, które dla tak zagorzałego filokartysty są niezwykle cenne, a dla kogoś innego już mogłyby takie nie być.

Tak Marcin Medyński zapraszał na wystawę jeszcze przed wernisażem:

Zapraszam na wystawę z kilku powodów. Po pierwsze zobaczymy Skarżysko, jakiego już nie ma. Pocztówki są nośnikiem przeszłości. Zobaczymy na nich mnóstwo obiektów, których już dzisiaj nie ma. Zobaczymy też obyczaje naszych przodków. Dawniej pięknie fotografowane ulice i ludzi na potrzeby pocztówek, jak się zachowywali, jak wyglądali, jak mieszkali, jak handlowali. Nawet te najnowsze pocztówki pokażą rzeczy, których już nie ma, a które pamiętają tylko starsi skarżyszczanie. Pocztówki peerelowskie też potrafią zaskoczyć.

Obecni na wernisażu na pewno potwierdzą te słowa. Zawartość, czyli pocztówki, są udokumentowaniem historii naszego miasta. Skarżyszczanie zobaczą, jak ich miasto się zmieniło na przestrzeni lat. Zobaczą, jak zmieniały się pewne miejsca i obiekty, a w wielu przypadkach zobaczą takie obrazki, których już w realu nie ma.

Fotografowie dokumentujący miasto robili to dość gruntownie i dokładnie, choć pewne osiedla, jak wspomniany przez Marcina Medyńskiego Bór, tak się złożyło, że ominęli. Inne miejsca i obiekty, jak dworzec kolejowy, „duży” kościół, Miejskie Centrum Kultury, zalew Rejów czy osiedle Milica upodobali sobie szczególnie.

Wystawa podzielona została właśnie głównie osiedlami i miejscami. Są na niej tez widokówki z mapkami, oraz tzw. składanki, czyli widokówki z kilkoma widokami. Podobnie ma się rzecz w pięknym albumie, który towarzyszy wystawie. Kto przybył na wernisaż, mógł zupełnie bezpłatnie otrzymać egzemplarz i przy okazji, również nie wydając ani grosza, dostać w nim autograf kolekcjonera.

O historii skarżyskich pocztówek Marcin Medyński opowiada więcej w wykładzie w cyklu „50 wykładów na 100-lecia Skarżyska” Fundacji Wczoraj dla Jutra i dlatego polecamy posłuchać:

 

Marcin Medyński, zwracając się do zapełnionej sali w bibliotece, dziękował tym, dzięki którym nie tylko powstały album i wystawa, ale też i tym, którzy sprawili, że połknął bakcyla kolekcjonerstwa. Choć oczywiście filokartystyka nie jest jego jedynym zbierackim hobby.

Witam swoich bliskich i znajomych, w tym kolegów i koleżanki ze szkoły, z których wielu nie widziałem od lat. Są tu też osoby podzielające moją pasję filokartystyczną, czyli moi bracia w pasji. Dużo osób przybyło z Legionowa, z Warszawy, z Kielc i innych miast. Widzę, że są tu też liczne osoby, których serce bije dla Skarżyska. Osoby, którym leży na sercu to, co się dzieje w Skarżysku.

Muszę wymienić trzy osoby bardzo ważne dla mojej filokartystycznej pasji. Jest to Krystyna Burska, córka księgarzy Płocharskich, od której otrzymałem pierwszą pocztówkę. To dało impuls do kolekcjonowania, to była iskra, która sprawiła, że dziś tych pocztówek jest aż tyle.

Druga taka osoba to Wacław Dąbek. Kolekcjoner, który kiedy dowiedział się o mojej pasji, sprzedał mi pakiet pierwszo- i międzywojennych pocztówek. Wiele z nich jest tutaj. To był duży kamień milowy dla mojej kolekcji

Trzecią ważną osobą wreszcie mój ojciec Marek Medyński. Również był kolekcjonerem. On mnie bakcylem kolekcjonerskim zaraził i od niego się kolekcjonowania uczyłem. W efekcie już od siódmego roku życia coś już zbierałem, choć obiekty moich zainteresowań się przez lata zmieniały.

Wydawcą albumu i współorganizatorem wystawy jest Fundacja Wczoraj Dla Jutra. Jej prezes Marcin Janakowski nie krył radości z finalnego efektu.

Marcin Janakowski:

Cieszę, że możemy gościć w gościnnych progach biblioteki publicznej. Cieszę się, że tu jesteśmy, ponieważ to znaczy, że udało się to przedsięwzięcie doprowadzić do szczęśliwego końca. Ta wystawa to oczywiście stuprocentowa zasługa tego oto dżentelmena, Marcina Medyńskiego, który przez lata poświęcał się kolekcjonowaniu i upamiętnianiu historii naszego miasta. Pocztówki wydają się być pozornie oklepane, ale to jest naprawdę ogromne poświęcenie i zaangażowanie. Wiele z nich to pocztówki drogie nie tylko sercu, ale też egzemplarze o dużej wartości kolekcjonerskiej. Odkryjecie tu państwo ogromną pasję skarżyszczanina Marcina Medyńskiego.

Obaj podkreślali świetny efekt pracy wydawnictwa PiS, gdzie album został wydany, dziekując za udany efekt współpracy.

Marcin Medyński:

Ogromne podziękowania dla drukarni PiS. Nasza przyjemność ze współpracy teraz sięgnęła zenitu. Najwyższa jakość edytorska, najwyższy poziom pomysłu na rozwiązania graficzne. Takiego albumu Skarżysko chyba jeszcze nie miało. Dziękujemy.

Przedsięwzięcie zostało wsparte przez Urząd Miasta Skarżyska-Kamiennej i przez Powiatowa i Miejską Bibliotekę Publiczną i Marcinowi Medyńskiemu oraz Marcinowi Janakowskiemu gratulowali też zastępca prezydenta Skarżyska Andrzej Brzeziński oraz dyrektorka PiMBP Iwona Kowaleska.

Andrzej Brzeziński:

Jest to zaszczyt móc uczestniczyć w tej wystawie. Pasja Marcina Medyńskiego pokazuje kawał historii naszego miasta. Ja sam odnalazłem w tych pocztówkach wiele widoków z moich 49 lat życia w Skarżysku. Cieszę się, że Marcin Medyński potrafi pokazać i oddać historię i duszę naszego miasta, historię, którą jest też historią każdego z nas.

Wystawa pocztówek będzie czynna do 11 kwietnia 2023 roku w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skarżysku-Kamiennej przy ulicy towarowej 20. Wystawa jest czynna w godzinach otwarcia biblioteki.

Albumu z pocztówkami również należy szukać w bibliotece, gdzie można go wypożyczyć.