REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Na mogile na Brzasku i w jej najbliższym otoczeniu doszło do zmian. Powstała ścieżka edukacyjna, stanął krzyż, a sama mogiła i jej otoczenie zostały uporządkowane.

Mogiła na Brzasku skrywa ciała polskich patriotów rozstrzelanych tam 29 czerwca 1940 roku. I choć dziś w wątpliwość podaje się liczbę 760 ofiar, jako zawyżoną, to miejsce to, położone na granicy Skarżyska-Kamiennej i gminy Bliżyn, jest przesiąknięty krwią mieszkańców naszego regionu.

Mogiłą na Brzasku opiekuje się starostwo powiatowe w Skarżysku. Na jej gruntowaną modernizację planowano pozyskać rządowe środki, ale tej dotacji ministerstwo nie przyznało. Władze powiatu własnym nakładem i przy wsparciu świętokrzyskiego urzędu marszałkowskiego, wykonały kilka rzeczy, dzięki którym to miejsce prezentuje się znacznie lepiej.

Dotację na renowację mogiły na Brzasku przyznano w 2022 roku:

Bliżej do renowacji mogiły na Brzasku. Powiat Skarżyski pozyskał dużą dotację

Już kilka miesięcy temu, przy okazji przebudowy ulicy Ponurego, utwardzono dojazd do mogiły i znajdujący się tam parking.

Niedawno na mogile pojawiła się ścieżka edukacyjna – tablice z informacją o historii tego miejsca. Z nich dowiemy się o wielkiej tragedii ludzi, którzy tam spoczywają, ale też i o działaniach osób, które za cel postawiły sobie, aby to miejsce zostało godnie upamiętnione.

 

Pomnik znajdujący się na mogile został wyczyszczony, a obok niego pojawiła się wiata, która będzie służyć księżom podczas corocznych rocznicowych mszy.

Przy mogile i w jej otoczeniu zostały wycięte drzewa. Jak informuje Starosta Skarżyski Artur Berus, drzewa były w złym stanie. Te znajdujące się blisko mogiły, zagrażały jej zniszczeniem w przypadku zawalenia się. Kilka z nich już przewróciło się kilka miesięcy wcześniej.

W listopadzie przy drodze do mogiły leśnicy z Nadleśnictwa Skarżysko postawili krzyż, który upamiętnia setną rocznicę Bitwy Warszawskiej i 140-lecie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Jak dodaje starosta, nie są to ostatnie prace, jakie będą wykonywane na mogile. Zaplanowana jest między innymi wymiana ławek. Mówiło się też o wymianie ogrodzenia, aby uniemożliwić wejście na mogiłę dzikom, które już kiedyś dokonały na niej zniszczeń.

Mogiła na Brzasku skrywa ciała polskich patriotów rozstrzelanych 29 czerwca 19240 roku. Wśród kilkuset ofiar są mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej oraz całego regionu, a większość z nich to ludzie aktywnie zaangażowani w walkę z okupantem. Niedaleko od tej mogiły, na osiedlu Bór w Skarżysku, znajduje się druga, w której spoczywają patrioci rozstrzelani w lutym 1940 roku.