REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Czy moda na bycie fit może dotyczyć wszystkich? A może skierowana jest do wybranych? Coraz więcej miast otwiera się na niepełnosprawnych, którzy nie tylko żyją aktywnie, ale również dbają o siebie i promują wszelką aktywność fizyczną. Również bycie fit. Czy moda ta ma szansę zaistnieć również w Skarżysku? Pora, by i w naszym mieście spojrzano na temat szerzej.

Czas nie stoi w miejscu i zmusza nas do zmian – rozwoju, wyzwań i bycia aktywnym. Bycia fit. Z tego to powodu jak grzyby po deszczu rosną kluby i siłownie. Nie dla wszystkich są one jednak dostępne. Choć nikt tak naprawdę nie zamyka drzwi przed niepełnosprawnymi klientami, to jednak ćwiczą w nich nieliczni.

Mam nadzieję, że w przyszłości na istniejących dotąd plenerowych siłowniach pojawią się również i takie urządzenia. Wystarczyłoby dostawić również takie dla osób niepełnosprawnych, by nie czuli się wykluczani z aktywności, na jaką mogą sobie pozwolić. Ruch jest bowiem dla niepełnosprawnych bardzo ważny. Przyczynia się nie tylko do sprawności fizycznej, ale i do poprawy kondycji. Gdyby niepełnosprawni mieli taką możliwość, na pewno chętnie korzystaliby z siłowni podczas spaceru.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Osoby niepełnosprawne potrzebują nie tylko fachowej rehabilitacji, ale przede wszystkim jak najwięcej ruchu i aktywności. Szansą na to było by tworzenie takich siłowni plenerowych z uwzględnieniem potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych, o których często się zapomina.

A przecież osoby niepełnosprawne są wśród nas. Żyją mniej lub bardziej aktywnie również w naszym mieście. Oni także chcieliby mieć możliwość korzystania z takiej formy rekreacji na swoich osiedlach. Niestety, w tworzonych dotychczas siłowniach plenerowych nie uwzględniono osób niepełnosprawnych jako użytkowników. Mogą się oni jedynie przyglądać aktywności innych. A to, jak wiadomo nie pomaga w uzyskaniu większej sprawności.

Normalna siłownia niestety często posiada bariery, które trudno jest zniwelować dla kilku czy kilkunastu klientów. I nie chodzi tylko o schody, brak dostosowanych łazienek, czy pryszniców. Sporą barierą jest często cena karnetu i konsultacji z trenerem. Zdarza się jednak, że dużą barierą dla osób niepełnosprawnych jest bycie obserwowanym przez innych. Ćwiczenie w takich warunkach dla wielu osób jest zbyt trudne. Rezygnują z aktywności, bo nie chcą czuć się inni.

Mam nadzieję, że i niepełnosprawni z czasem będą się pojawiać na typowych siłowniach i będą ćwiczyć jak wszyscy. Teraz korzystają z tego nieliczne jednostki, więc to dobry moment na zmianę. Pokazanie, że osoby niepełnosprawne chcą być nie tylko sprawniejsze, ale być fit.

Niewielu niepełnosprawnych jest w stanie stworzyć sobie siłownię w domu i mieć motywację do pracy nad sobą… Lepiej się ćwiczy z ludźmi, bo oprócz sprzętu liczy się również motywacja do działania. W monotonnej pracy nad sobą pomaga rywalizacja i poczucie akceptacji. Ważne jest też znalezienie powodu by wstać rano, zadbać o siebie, wyjść z domu i poćwiczyć.

Dobrym motorem do tego może być świadomość, że ktoś uwierzył w ludzi niepełnosprawnych i ich potrzeby. Uwierzył w to, że mogą oni więcej niż tylko narzekać, że o nich zapomniano.

A przecież istnieje rozwiązanie. Ci, którzy nie mogą sobie pozwolić na posiadanie karnetu siłowni, mogliby korzystać z siłowni plenerowych. Gdyby tylko takie istniały…

Siłownia plenerowa i plac zabaw
Osoby niepełnosprawne również chciałyby ćwiczyć. Na zdjęciu siłownia plenerowa na skwerze koło „klasztorku”

Mamy już piękne siłownie plenerowe pod chmurką postawione przez skarżyski urząd miasta oraz firmę Celsium. Niestety, mimo wartej przyklaśnięcia inicjatywy, nie wszyscy mieszkańcy mogą z tych urządzeń korzystać. Nie są one bowiem przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Osoba na wózku nie ma szans z nich skorzystać. A osoby poruszające się na wózkach muszą, dla przykładu, mieć jak najbardziej silne ręce, aby wózek napędzać.

Pojawienie się takich możliwości byłoby bardzo dużym krokiem w dobrym kierunku, bo wystarczyłoby tak niewiele, by pokonać na zawsze granicę, którą niepełnosprawnym czasem trudno jest przekroczyć.

Producenci plenerowych siłowni już widzą potrzebę osób niepełnosprawnych. W ofercie mają specjalne modele przeznaczone dla osób na wózkach.

Czy zauważą to również pomysłodawcy plenerowych siłowni w naszym mieście?

Katarzyna Metzger

Katarzyna Metzger – mieszkanka Skarżyska, poetka, a od niedawna także blogerka – prowadzi blog Kobieca Przestrzeń. Laureatka konkursów literackich. Wyróżniona w konkursie na Człowieka Roku 2015 Powiatu Skarżyskiego. Mimo niepełnosprawności stara się żyć aktywnie i działać.

Oto kilka przykładów urządzeń dla osób niepełnosprawnych z oferty firmy Fit Park:

silownia-plenerowa-niepelnosprawni-005silownia-plenerowa-niepelnosprawni-004silownia-plenerowa-niepelnosprawni-003silownia-plenerowa-niepelnosprawni-002silownia-plenerowa-niepelnosprawni-001