Każdy z nas może być niepełnosprawny! Ciekawe wnioski i dużo pracy po spotkaniu z przedstawicielkami PFRON w Skarżysku

518
Katarzyna Sieradzka
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Spotkanie z przedstawicielkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych odbyło się w Skarżysku. Uczestnicy dużo się dowiedzieli, dużo tez pytali. Wniosek jest jeden – dużo przed nami w Skarżysku pracy na rzecz osób niepełnosprawnych, ale też dużo jest możliwości.

Osoby niepełnosprawne, niezależnie od rodzaju ograniczeń, nie mają w przestrzeni publicznej łatwo. Na bariery różnego rodzaju, nie tylko architektoniczne, natrafiają często.

Jednak te bariery stanowią przeszkodę nie tylko dla osób trwale niepełnosprawnych. W tym gronie może znaleźć się każdy z nas w każdej chwili. Wystarczy poważniejszy wypadek, cięższa choroba. W takiej sytuacji na własnej skórze można poczuć to, co utrudnia życie osób o ograniczonej mobilności lub niepełnosprawnościach innego rodzaju, również natury psychicznej.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Przybyły na nie przedstawicielki Oddziału Świętokrzyskiego PFRON Marzena Kozieł i Katarzyna Curyło, oraz Magdalena Matusik z Departamentu Dostępności PFRON w Warszawie. Spotkanie odbyło się z inicjatyw Katarzyny Sieradzkiej, przewodniczącej Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

Katarzyna Sieradzka

Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej przy Placu Floriańskim 1. W tym budynku działa, o czym nie każdy wie, wypożyczalnia sprzętu dla osób niepełnosprawnych:

Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego w Skarżysku znów działa! W nowej siedzibie!

Pracownice PFRON informowały prawach, jakie przysługują osobom niepełnoprawnym, ale też ich bliskim oraz organizacjom i instytucjom pomagającym ON. Mówiły też o obowiązkach, jakie spoczywają na podmiotach, głównie publicznych, z których usług korzystają osoby ze szczególnymi potrzebami.

Wymieniły instytucje publiczne, które muszą zapewnić te prawa osobom z niepełnosprawnościami, a także wskazały kilka przykładów najpowszechniejszych barier dla osób o ograniczonej sprawności:

  • brak podjazdów
  • brak wind
  • przezroczyste, trudne do zauważenia drzwi
  • schody nieoznaczone kolorem kontrastowym
  • brak przystosowanych toalet
  • brak miejsca oczekiwania i odpoczynku

O tym i wielu innych aspektach dotyczących takich osób mówią przepisy prawne, w tym ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami z 2019 roku.

Uczestnicy spotkania dużo się dowiedzieli i, jak sami przyznawali, o wielu tych aspektach prawnych nie wiedzieli, zarówno o swoich prawach, jak i obowiązkach innych względem nich.

Inicjatywą PFRON, jaka służy pomocą osobom z niepełnosprawnościami, jest CIDON, czyli centrum informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością. Centra takie znajdują się przy oddziałach PFRON.

Mieszkańców Skarżyska zapraszamy do korzystania z oddziału CIDON w Kielcach:

  • numer telefonu: 41 230 97 05
  • adres: Ale. IX Wieków Kielc 3

Zapraszamy też na stronę internetową:

https://cidon.pfron.org.pl/

Uczestnicy spotkania wypełnili ankiety, w których mogli wymienić swoje potrzeby jako osób niepełnosprawnych czy też osób ze swojego otoczenia. Otrzymali również druki wniosków o zapewnienie dostępności oraz skargi na brak dostępności w obiektach administracji publicznej, i dowiedzieli się, jak mogą dochodzić swoich praw.

W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele lokalnych instytucji. Jacek Jamroz, dyrektor Domu Pomocy Społecznej, który na co dzień ma do czynienia z takimi osobami i jednocześnie jest ojcem poruszającej się na wózku córki, dzielił się swoimi doświadczeniami i pytał o więcej możliwości dla swojego dziecka i dla podopiecznych DPS.

O możliwości dla swojej instytucji, Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza”, pytał jej kierownik Dariusz Stachura.

W spotkaniu wzięła udział również Karolina Nowek, kandydatka na prezydenta Skarżyska-Kamiennej w nadchodzących wyborach samorządowych, która kieruje Stowarzyszeniem Od Nowa. Jej stowarzyszenie wzięło niedawno pod swoje skrzydła grupę seniorów z Centrum Spotkań Międzypokoleniowych. W tym gronie jest wiele osób ze szczególnymi potrzebami.

Przeczytaj również:

Bezpłatna internetowa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego już działa. Założyła ją skarżyska fundacja Eco Textil

Katarzyna Sieradzka, która jednocześnie kieruje ww. Centrum Spotkań Międzypokoleniowych, była zadowolona, że spotkanie się odbyło, że aktywni byli jego uczestnicy, ale też uświadomiło ono, że wiele jest jeszcze do zrobienia.

Cieszę się, że do tego spotkania doszło. Pokazało ono nam jednak, jak wiele jeszcze pracy przed nami, aby osobom niepełnosprawnym w Skarżysku i w powiecie żyło się lepiej. W mieście brak jest osoby, która pomagałaby osobo ze specjalnymi potrzebami, była łącznikiem pomiędzy nimi samymi, koordynowała działania. Szwankuje też komunikacja. Potrzeba działań jest duża i potrzeba takich kolejnych spotkań też jest dużo. No i oczywiście przede wszystkim trzeba działać.Katarzyna Sieradzka

Zapowiedziała jednocześnie, że podobne spotkania będą organizowane w przyszłości.

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to