REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

OnkoSpacer to nowa inicjatywa w Skarżysku, która propaguje profilaktykę raka piersi i innych chorób kobiecych. To bardzo ważny temat, o którym mówi się wciąż za mało i wciąż za mało się wie.

Mamy już październik. Jak na razie piękny i wyjątkowo słoneczny. Niezależnie jednak od pogody ten miesiąc co roku jest różowy. Różowy, ponieważ to kolor profilaktyki raka piersi.

Różowy Październik w Skarżysku

W Skarżysku Różowy Październik zaczął się tak naprawdę jeszcze z końcem września. W miniony piątek odbył się Marsz Różowej Wstążeczki, a wczoraj kolejna inicjatywa, której częścią była piesza wędrówka przez nasze miasto.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Ta inicjatywa to OnkoSpacer, a jego hasło – „Róż po zdrowie. Jestem świadoma i badam się!” – również odnosiło się do koloru różowego. Uczestnicy, w zdecydowanie wiekszej części żeńskiej płci, przeszli spod siedziby organizatora, Stowarzyszenia Od Nowa, do hotelu Promień.

I w tym pochodzie dominował kolor różowy, czy to dzięki balonikom, czy strojom. Uczestnicy dostali też od organizatora różowe parasolki, ale tych nie było trzeba otwierać, bo pogoda tego dnia sprzyjała.

Na mecie spaceru, w Promieniu, czekały wykłady i pogadanki, a także stoiska firm i instytucji propagującej zdrowy tryb życia i oferujących artykuły mające pozytywny wpływ na zdrowie i wygląd. Na uczestników czekał też poczęstunek, a animatorki Panie Nianie zaopiekowały się dziećmi, których też kilkoro przyszło do Promienia.

Prezeska Stowarzyszenia Od Nowa Karolina Nowek przywitała obecnych i zaprosiła  do wysłuchania wystąpień prelegentek. Wśród uczestniczek marszu były też skarżyskie amazonki, a prezeska Skarżyskiego Klubu Amazonek Elżbieta Waglowska dziękowała za możliwość udziału w OnkoSpacerze i możliwość wspólnych działań rzecz zdrowia kobiet.

Karolina Nowek

Wiedza!

Jako pierwsza zabrała głos lekarka Bożena Miller-Kowal, specjalistka ginekologii. Mówiła o raku piersi i raku szyjki macicy. Oba te nowotwory zbierają duże i niestety też śmiertelne żniwo wśród kobiet. Wpływa na to wiele czynników, ale nie bez znaczenia jest tu mała wiedza kobiet na temat przyczyn tych chorób, a także mała dostępność do nowoczesnych i skutecznych leków w naszym kraju. Dotyczy to też szczepionek przeciwko brodawczakowi ludzkiemu, czyli głównej przyczynie zapadania na raka szyjki macicy. Bożena Miller-Kowal zachęcała do troski o swoje zdrowie, przyglądanie się swojemu ciału, w tym swoich piersiom.

Bożena Miller-Kowal

Działania propagujące kwestie zdrowotne wśród kobiet, z naciskiem na profilaktykę raka piersi w postaci samobadania piersi, prowadzi skarżyskie Stowarzyszenie Dotyk Miłości. Jego członkinie, Karolina Topór i Ewa Palkowska, zachęcały do wykonywania pierwszego, prewencyjnego, kroku z nowotworem piersi, jakim jest ich samobadanie. Jak zapowiedziały, po letniej przerwie wznowią warsztaty nauki samobadania piersi.

Ewa Palkowska (z lewej) i Karolina Topór

Psycholożka i psychoterapeutka Agata Matysiak mówiła szerzej, niż tylko o kwestiach bezpośrednio związanych z walką z nowotworami. W tej walce ważnych jest wiele aspektów, w tym psychiczny. Dużo mówiła o naturze kobiet, w tym o różnicach w psychice kobiet i mężczyzn, a jednocześnie podkreślała, jak ważne jest wsparcie dla kobiet, jakim powinni służyć partnerzy życiowi.

Agata Matysiak

Swoje stoiska podczas wydarzenia miały przedstawicielki firm oferujących produkty i usługo zdrowotne i kosmetyczne. Anna Jastrząb-Paluch z firmy Forever i Karolina Dumin z firmy Arbonne zaprezentowały swoją ofertę, a bliżej zainteresowanym paniom przybliżyły zalety oferowanych przez siebie usług.

Uczestniczki OnkoSpaceru  słuchały za ciekawieniem i zadawały pytania. Oprócz zdobytej wiedzy do domów wróciły nie tylko z podarunkiem w postaci parasolek, ale też wygodniej bielizny firmy Corin. Przygotowano dla nich też dawkę doznań muzycznych. Zaśpiewał podopieczne Małgorzaty Skuzy: Alicja Rdzanek, Dominika Bracka i Małgorzata Mańkowska.

Wiedza! I praktyka!

Wydarzenie takie jak to, propagujące profilaktykę raka piersi i innych chorób kobiecych są niezwykle potrzebne. Statystyki są bowiem zatrważające. Rak piersi jest drugim pod względem liczby zachorowań wśród Polaków, a wśród kobiet na pierwszym miejscu. Mimo że liczba chorych spada, to jednocześnie wzrasta odsetek śmiertelności, co przy obecnym stanie medycyny jest niepokojące.

Dlatego tak właśnie istotne jest szerzenie wiedzy i zastosowanie jej w praktyce, na samym sobie i wśród osób z najbliższego otoczenia.

Drogie Panie – dbajcie, badajcie i samobadajcie się!

Drodzy Panowie – sprzyjajcie w powyższym kobietom ważnym w Waszym życiu!

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Od Nowa. Partnerami i sponsorami są: producent bielizny Corin, Mesko Skarżysko-Kamienna, agencja marketingowa Projekt.mamut, Stowarzyszenie Dotyk Miłości, hurtownia papiernicza Best w Skarżysku-Kamiennej, animacje Panie Nianie, cukiernia W Słodkim Świecie Żoli w Skarżysku-Kamiennej, hotel Promień w Skarżysku-Kamiennej, Instytut Kosmetyczny i SPA Yasumi w Skarżysku-Kamiennej, agencja reklamowa OOH Recevent w Skarżysku-Kamiennej, Stowarzyszenie Kieleckie Forum Rozwoju Kielce Plus i posłanka na Sejm RP Agata Wojtyszek.