REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Marsz Różowej Wstążeczki był pierwszym, ale nie ostatnim, ani nie jedynym tej jesieni wydarzeniem propagującym wśród kobiet troskę o własne piersi.

Miesiącem propagowania profilaktyki raka piersi jest październik, zwany w związku z tym Różowym Październikiem. Choć mamy jeszcze końcówkę września, mamy już za sobą pierwsze z wydarzeń.

Mowa tu o Marszu Różowej Wstążeczki, który odbył się po raz czternasty, a pierwszy raz po trzyletniej przerwie wywołanej ograniczeniami pandemicznymi.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Trasa marszu była tradycyjna, od Plant na Przydworcowym do Placu Staffa przy Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku. W korowodzie z dominującym kolorem różowym na czele szły skarżyskie amazonki, a za nimi między innymi samorządowcy, przedstawiciele służby zdrowia oraz uczniowie. Na czele tradycyjnie jechała barwna „egipska” ciężarówka Łukasza Wilczyńskiego, ale tym razem za kierownicą siedziała jego żona Martyna.

Przy MCK odbył się również tradycyjny element marszu, czyli piknik profilaktyczny. W programie były działania prozdrowotne, w tym badania mammograficzne, badania cytologiczne, a chętni mogli też zmierzyć sobie ciśnienie, poziom cukru we krwi, a także nauczyć się samobadania piersi.

Jak zawsze uczestnicy Marszu Różowej Wstążeczki mogli też liczyć na poczęstunek. Centrum Integracji Społecznej przygotowało przekąski, a Miejskie Wodociągi swój sztandarowy specjał, czyli wodę, ale z sokiem – z saturatora.

W programie były też pokazy gimnastyczne Akademii Holistycznej, a także występy wokalistek z MCK.

Na Placu Staffa były też pokazane prace plastyczne nagrodzone w konkursie, który zawsze towarzyszy marszowi. Pierwsze miejsce zdobyła w nim Amelia Jankowska z II Liceum Ogólnokształcącego.

Uczestnikom marszu za udział i partnerom z pomoc w jego organizacji dziękowały Anna Chrzanowska, dyrektorka Sanepidu, oraz Elżbieta Waglowska, prezeska Skarżyskiego Klubu Amazonek.

Z całego serca zachęcam i namawiamy kobiety do badań. Jako amazonki jesteśmy najlepszym przykładem na to, że raka piersi można pokonać. Zapraszamy kobiety z problemami onkologicznymi do naszego grona. My amazonki byłyśmy, jesteśmy i będziemy!Elżbieta Waglowska, prezeska Skarżyskiego Klubu Amazonek

Do badań profilaktycznych zachęcał starosta Artur Berus.

Zapraszamy na kolejne wydarzenie w Skarżysku w ramach Różowego Października, czyli OnkoSpacer:

Rak piersi to nie wyrok! OnkoSpacer i Marsz Różowej Wstążeczki to wydarzenia propagujące profilaktykę raka piersi

 

Marsz Różowej Wstążeczki organizują wspólnie: Sanepid – Państwowa Inspekcja Sanitarno-Epidemiologiczna w Skarżysku-Kamiennej, Skarżyski Klub Amazonek, Stowarzyszenie Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych „Chcieć znaczy móc” w Skarżysku-Kamiennej, ZOZ – Zespół Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej, PCK – Polski Czerwony Krzyż, MOPS – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej, MCK – Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej, CIS – Centrum Integracji Społecznej w Skarżysku-Kamiennej.

Wydarzenie objęli honorowym patronatem Starosta Powiatu Skarżyskiego Artur Berus oraz Prezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig.

Organizatorzy dziękują za pomoc w organizacji następującym osobom, instytucjom i firmom: Starostwo Powiatowe za współfinansowanie marszu, Urząd Miasta Skarżyska-Kamiennej za ufundowanie nagród w konkursie plastycznym, Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Przychodnie Miejskie” w Skarżysku-Kamiennej, Miejska Komunikacja Samochodowa w Skarżysku-Kamiennej,  Zakład Komunikacji Miejskiej w Skarżysku-Kamiennej, Akademia Holistyczna w Skarżysku-Kamiennej, Centrum Zdrowia i Urody Podoskin w Skarżysku-Kamiennej, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Skarżysku-Kamiennej, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Skarżysku-Kamiennej, Martyna i Łukasz Wilczyńscy, Emil Bąk i Weronika Stankiewicz, Zakłady Bukmacherskie Fortuna, Aneta Załęcka – Ambasada Stylu Anett.

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to