REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

W zeszłym roku minęło 100 lat od założenia OSP Skarżysko-Kamienna. Uroczystości odbyły się jednak w tym roku. Nie zmieniło to jednak faktu, że druhowie z osiedla Książęce z okazji tak pięknego jubileuszu otrzymali nowy imponujący wóz strażacki.

W 1922 roku we wsi Skarżysko Książęcej założono Ochotniczą Straż Pożarną. Od tamtego czasu na Książęcym doszło do wielu zmian. Najwięcej było administracyjnych. Książęce przechodziło z jednego powiatu do innego, z jednego województwa do innego, by 1 stycznia 2000 roku ostatecznie znaleźć się w województwie świętokrzyskim, ale już jako osiedle Skarżyska-Kamiennej, a nie osobna wieś.

100 lat historii OSP na Książęcym

Przez te już ponad sto lat nie zmieniło się na Książęcym jednak jedno – cały czas działa tam Ochotnicza Straż Pożarna. Jej powstanie zainicjował Władysław Kunysz, leśnik i społecznik. Choć zarówno siedziba jak i wyposażenie druhów zmieniły się bardzo. Siłą rzeczy zmieniła się też nazwa –  z OSP Skarżysko Książęce na OSP Skarżysko-Kamienna.

REKLAMA
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

W początkach działalności, które przypadały na pierwsze lata niepodległej Polski, strażacy ochotnicy mogli tylko pomarzyć o profesjonalnym sprzęcie, jakim dziś dysponują ich następcy. Gasili pożary tym, co mieli pod ręką, głównie wiadrami. Dopiero z czasem otrzymali wyposażenie w postaci wozu konnego z podstawowym wyposażaniem. Jeszcze przed wojną wybudowano drewnianą strażnicę.

Jeszcze długo po wojnie warunki pracy były nadal siermiężne. Dopiero w 1968 roku druhowie otrzymali samochód. Był to Star 20, ale wciąż daleki od ideału, ponieważ nie miał zbiornika na wodę. Miał go dopiero kolejny Star, pozyskany kilka lat później z Zakładów Metalowych Mesko.

Przez wszystkie te lata darzono też, aby i siedziba jak najbardziej odpowiadała wymogom ratowniczej działalności. Aby tak się stało, pomógł miejscowy ksiądz Władysław Nowak. Wieś nie miała wtedy kościoła i zaproponował, aby wspólnymi siłami postawić budynek, który posłuży zarówno strażakom jak też duchowym i wiernym. Tak się stało w 1982 roku.

W 1994 roku oddano do użytku kościół na Książęcym i duchowni z wiernymi poszli na swoje, a OSP przystąpiła do dalszej rozbudowy swojej siedziby przy ulicy Warszawskiej 283 w Skarżysku.

Dziś remiza już w pełni spełnia swoją funkcję. Podobnie jest z taborem gaśniczym. OSP z Książęcego ma teraz do dyspozycji cztery wozy. Na 95-lecie druhowie otrzymali średni samochód ratowniczo-gaśniczy Iveco, a teraz, z okazji setnej rocznicy istnienia, kolejny samochód, tym razem samochód ciężki.

Wymarzony prezent

Uroczystości 100-lecia OSP Skarżysko-Kamienne odbyły się 9 września 2023 roku. Nowy wóz strażacki mają do dyspozycji już od kilku miesięcy. Ta maszyna w remizie to, używając fachowej terminologii, ciężki samochód-ratowniczo gaśniczy GCBA marki MAN. Pomieści on 5 tysięcy litrów wody oraz 500 litrów środka gaśniczego. Ma też wiele wyposażenia, w tym defibrylator AED.

Jak i poprzedni, nazwany Tolkiem, a otrzymany na 95-lecie, tak i ten ma imię – Jędrek. To na cześć długoletniego i obecnego prezesa OSP Andrzeja Markiewicza. Pojazd został poświęcony, ochrzczony, a akt przekazania powędrował na ręce naczelnika OSP Skarżysko Marcina Niziołka.

Zakup nowego MAN-a współfinansowali: Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Gmina Skarżysko-Kamienna, Fundacja PKP BP, Fundusz Prewencyjny PZU oraz OSP Skarżysko-Kamienna.

Zasłużone odznaczenia

Okrągłe rocznice to też okazja do odznaczenia zasłużonych i wyróżniających się druhów. Te otrzymali z rąk Andrzeja Bętkowskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, a jednocześnie Wiceprezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Kielcach.

Odznaczenia:

Złote Medale „Za zasługi dla pożarnictwa” – Krzysztof Lipiec, druhowie: Damian Bracha, Krzysztof Klepner, Szymon Stachera, Mariusz Stachera, Krzysztof Sadza.

Srebrne Medale „Za zasługi dla pożarnictwa” – Konrad Krönig, Ewa Pawełczyk, druhowie: Mariusz Kamiński i Sylwester Zięba.

Brązowe Medale „Za zasługi dla pożarnictwa: Tomasz Król, druhowie: Daniel Leśniewski, Damian Markiewicz, Jan Półtorak, Kamil Socha, Marcin Socha, Patryk Świtowski.

Odznaka „Strażak wzorowy” – druh Mateusz Sobczyk.

Nowy dąb i stary-nowy dzwonek

O jubileuszu 100-lecia OSP w Skarżysku-Kamiennej przypominać będzie od teraz dąb zasadzony przed remizą. To „syn” słynnego Bartka z Zagnańska.

Strażacy ochotnicy odnowili też stary dzwonek strażacki z lat 50. XX wieku, który zawisł na ścianie remizy.

Jubileuszu druhom z osiedla Książęcej gratulowali przedstawiciele parlamentarzystów, samorządowych, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej oraz innych jednostek straży z okolic.

Również dołączamy do gratulacji i życzeń!