Obraz TheDigitalWay z Pixabay
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Oszuści wyłudzający pieniądze są coraz sprytniejsi, a efektem jest to, że ich ofiarami padają nie tylko osoby starsze, o których zwykło się uważać, że łatwiej nabierają się „na wnuczka” i inne metody oszustw.

Skarżyska policja odnotowuje nasilenie oszustw dokonywanych drogą elektroniczną, mailową, SMS-ową oraz telefoniczną. Kwoty, jakie tracą oszukani, szokują. Zdarza się, że są to dziesiątki tysięcy złotych.

Oszukują nie tylko seniorów

Powszechni sądzi się, że to osoby starsze są bardziej podatne na sprytne metody oszustów, w tym popularną metodę „na wnuczka”. Seniorzy, jako mniej rozeznani we współczesnych technologiach, są uważani za bardziej łatwowiernych.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Jednak, jak informuje policja, coraz częściej ofiarami oszustw na odległość padają też ludzie młodzi, którzy, przynajmniej w teorii, powinni być świadomi sposobów stosowanych przez złodziei oraz bardziej obeznani w nowoczesnych technologiach.

– Coraz częściej w sidła złodziei wplątują się ludzie młodzi. Rządni cudzych pieniędzy oszuści ciągle rozszerzają metody swej działalności. Wykorzystują pęd codziennego życia i bez skrupułów żerują na utracie choćby chwilowej czujności przyszłych pokrzywdzonych – informuje Jarosław Gwóźdź, oficer prasowy komendy policji w Skarżysku-Kamiennej.

Skarżyszczanin stracił majątek

Bardzo świeży przykład oszustwa, i to poważnego, na osobie młodej to kradzież aż 85 tysięcy złotych.

– Pod koniec kwietnia skarżyszczanin utracił 85 000 złotych. Połączył się z nim rzekomy pracownik banku. W celu weryfikacji informacji poprosił o podanie danych osobowych. Następnie, w trosce o „bezpieczeństwo” konta bankowego, poprosił dwukrotnie rozmówcę o podanie kodów potrzebnych do wykonywania przelewów. Nieprzeczuwający podstępu mężczyzna przekazał dane, a niebawem z jego konta zniknęły oszczędności – dodaje rzecznik skarżyskiej policji.

Metody oszustów są coraz bardziej wyrafinowane, a w dużym uogólnieniu można je opisać jako podszywanie się pod komunikaty, jakie mogłyby wystosować do klientów banki, dostawcy mediów czy firmy kurierskie.

Jak nie dać się oszukać?

Policja apeluje o ostrożność i stosowanie się do kilku ważnych zasad. W razie wątpliwości warto skontaktować się z rzekomym nadawcą maila czy SMS-a lub zapytać znajomych.

Policja radzi:

  • Nie podawajmy danych osobowych lub bankowych podczas rozmów telefonicznych!
  • Uważajmy na nowe informacje i komunikaty, jakie otrzymujemy, a jakich wcześniej nie otrzymywaliśmy.
  • Nie klikajmy w żadne linki w wiadomościach mailowych czy SMS-owych.
  • Jeżeli mamy wątpliwości do naszych zaległych płatności za media, skontaktujmy się z dostarczycielem energii elektrycznej lub gazu
  • Jeśli na portalach aukcyjnych czy ogłoszeniowych pojawiają się nowe opcje kupna i sprzedaży, z których jeszcze nie korzystaliśmy, koniecznie zapoznajmy się z instrukcjami administratora

Bądźmy czujni, nie dajmy się zwieść oszustom!

1 KOMENTARZ

  1. +48 571 429 321
    Oszustwo sms na niedopłatę do rachunku za energię PGE straszą wyłączeniem zasilania i kierują na strone do opłaty niby 3,50zł niedopłaty

Comments are closed.