otwarcie obwodnicy skarzyska
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Otwarcie obwodnicy Skarżyska-Kamiennej, tak długo wyczekiwane, stało się faktem. Od dziś jest ona już przejezdna dla kierowców, choć cała budowa nie jest jeszcze skończona. To ma się stać do 9 maja 2020 roku.

Na ten moment długo i z utęsknieniem czekali zarówno mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej, jak i kierowcy, którzy przez nasze miasto tylko przejeżdżali. Przejazd przez Skarżysko był wyjątkowo uciążliwy w ostatnim czasie, gdy trwała już budowa obwodnicy Skarżyska. Wąskie gardło na ekspresowej siódemce, jakim było do tej pory nasze miasto, jest już historią.

Otwarcie obwodnicy Skarżyska na raty

Otwarcie obwodnicy Skarżyska-Kamiennej dla ruchu pojazdów odbyło się w godzinach popołudniowych 18 grudnia 2019 roku, czyli na blisko pół roku przed terminem.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Zrobiono to w trzech etapach:

  • Najpierw wpuszczono kierowców na obwodnicę przez Węzeł Zachód na wylocie al. Piłsudskiego (do węzła od strony Kielc/Krakowa dojazd był nadal starym śladem siódemki)
  • Potem otwarto nitkę zachodnią na całej długości – na obwodnicę wjechali kierowcy jadący od Szydłowca/Radomia/Warszawa
  • Ostatnim etapem było otwarcie wjazdu od strony Suchedniowa/Kielc/Krakowa

Premier Morawiecki przejechał pierwszy obwodnicą Skarżyska?

Otwarcia obwodnicy Skarżyska-Kamiennej dokonał szereg oficjeli na czele z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. Nie pojawił się premier Mateusz Morawiecki, ale niewykluczone, że to właśnie on jako pierwszy przejechał po obwodnicy – przed otwarciem przemknęła nią rządowa limuzyna. Przed wieczorem miał spotkanie w Krakowie.

– Dziś Skarżysko-Kamienna, miejsce, które utrudniało ruch na drodze pomiędzy południem a północą Polski, otwiera się dla kierowców. Od dziś to będzie miejsce przyjazne i, mam nadzieję, bezpieczne dla kierowców – powiedział minister, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji inwestycji.

Wykonawcy za szybkie tempo prac dziękował między innymi dyrektor GDDKiA Kielce Krzysztof Strzelczyk. Na otwarciu byli również obecni parlamentarzyści oraz przedstawiciele lokalnego samorządu, w tym marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, starosta skarżyski Artur Berus, prezydent Skarżyska Konrad Krönig, radny miejski Jerzy Stopa. Otwarcie obserwowali także liczni mieszkańcy.

Otwarcie, ale nie koniec budowy obwodnicy Skarżyska

Oddanie obwodnicy Skarżyska do użytku nie oznacza, że jej budowa została zakończona. Prace będą kontynuowane. Do dokończenia pozostało jeszcze wiele rzeczy na czele z Węzłem Północ. W tym momencie kierowcy mogą korzystać z Węzła Zachód. Firma Budimex, która realizuje inwestycję, ma czas na skończenie budowy do 9 maja 2020 roku.

Węzeł Północ na obwodnicy Skarżyska już otwarty. Zobacz zdjęcia z drona:

Obwodnica Skarżyska: Węzeł Północ już otwarty dla kierowców

 

 

– Codziennie w realizację działań zaangażowanych na budowie było 400 pracowników i 130 jednostek sprzętowych. Prace przebiegały bardzo sprawnie i bez zakłóceń. Zakończenie inwestycji pozwoli na zamknięcie ciągu drogi ekspresowej S7 od Grójca do granicy z województwem małopolskim, a więc na odcinku ok. 200 km. Skraca to czasu przejazdu i poprawia bezpieczeństwo ruchu – mówi Artur Popko, wiceprezes Budimexu i Dyrektyor Budownictwa Budimex SA.

Roboty drogowe:

  • Wykopy, nasypy oraz całą konstrukcję łącznie z masami bitumicznymi na ciągu głównym wykonano w całości
  • Do chwili obecnej wykonawca wbudował około 2 000 000 m3 kruszywa oraz 135 000 ton mas bitumicznych

Roboty mostowe:

  • Ogółem wbudowano 30 000 m3 betonu i 4 000 000 kg stali.

Przekrój drogi: 2 jezdnie po 2 pasy ruchu (2 × 2), docelowo 2 × 3 pasy ruchu.

Szerokość pasa ruchu: 3,5 m.

Szerokość pasów awaryjnych: 2,5 m.

Szerokość pasa dzielącego: 12,0 m (w tym rezerwa na 3 pas 2 × 3,5 m= 7m)

Maksymalne obciążenie: 115 kN/oś

Wkrótce rozpocznie się budowa obwodnicy Wąchocka:

Będzie szybciej autem ze Skarżyska do Starachowic? Obwodnica Wąchocka jedną ze 100 obwodnic

 

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to