parowoz pt47 skarzysko
Promocje na internet Scarnet - kliknij i dowiedz się więcej!
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna

Jadwiga – tak nazwana była pierwsza w niepodległej Polsce lokomotywa, która trafiła do lokomotywowni w Skarżysku. Kolejarze i muzealnicy zapraszają na wspomnieniową lekcję historii.

Spotkanie już się odbyło:

Kolejarskie wspomnienia w setną rocznicę przybycia Jadwigi

 

Dokładnie 1 lipca 2019 roku minie 100 lat od dnia, gdy w 1919 roku odbyło się uroczyste przekazanie pierwszego w niepodległej Polsce parowozu dla stacji Skarżysko. Parowóz otrzymał nr 2001 oraz imię Jadwiga. Tego samego dnia parowóz wyruszył w pierwszą trasę, prowadzony przez maszynistę Józefa Ciurę.

I również dokładnie w 100. rocznicę Muzeum im. Orła Białego zaprasza na spotkanie jubileuszowe z okazji tej rocznicy. Odbędzie się ono w poniedziałek 1 lipca 2019 r. o godz. 17.30 na skwerze przy dworcu PKP przy zabytkowym parowozie Pt47.

W trakcie uroczystości będzie można porozmawiać z emerytowanymi kolejarzami oraz zwiedzać Parowóz Pt47-13 wyprodukowany dla skarżyskiego węzła kolejowego w 1948 roku. Popularnie nazywany przez kolejarzy „Petuchą” w 1988 roku opuścił stację Skarżysko-Kamienna jako ostatni parowóz w historii węzła. Pociąg „Karpaty” prowadził maszynista Adolf Walkowiak. Parowóz został ustawiony w 2012 roku przy skarżyskim dworcu PKP.

Muzeum im. Orła Białego zaprasza na V Skarżyski Piknik Historyczny 2019:

Skarżyski Piknik Historyczny 2019 na 50-lecie Muzeum im. Orła Białego

 

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here