Słupy energetyczne na Górze Baranowskiej górują nad drzewami - dzięki temu upadające drzewa nie będą zagrażać dostawom prądu
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Wartość inwestycji zrealizowanych przez PGE Dystrybucja w 2018 roku wyniosła ponad 1,8 miliarda złotych. Wśród inwestycji była też jedna bardzo ważna dla odbiorców prądu w Skarżysku-Kamiennej i powiecie skarżyski – modernizacja linii Skarżysko Bór – Kielce Piaski.

Ponad 1,8 miliarda na inwestycje w PGE Dystrybucja

W 2018 roku PGE Dystrybucja zainwestowała w prace modernizacyjne ponad 1,8 miliarda złotych. Dzięki takiej kwocie udało się unowocześnić:

 • 208 km sieci wysokiego napięcia
 • 1,8 tys. km sieci średniego napięcia
 • blisko 2,3 tys. km sieci niskiego napięcia

Ponadto, spółka wybudowała i zmodernizowała ponad 2 tys. stacji transformatorowych.

Inwestycja ważna dla Skarżyska

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Wśród modernizowanych linii była też jedna bardzo ważna dla mieszkańców Skarżyska-Kamiennej i powiatu skarżyskiego, a także innych rejonów województwa świętokrzyskiego. Była to linia energetyczna Skarżysko Bór – Kielce Piaski.

Dzięki właśnie tej inwestycji do minimum zmaleje prawdopodobieństwo przerw w dostawie prądu spowodowanych anomaliami pogodowymi, w tym zniszczeniami dokonywanymi przez łamiące się drzewa. Tam, gdzie linia przebiega przez las, słupy energetyczne są wyższe od drzew. Dzięki temu i nowoczesnym technologiom zmniejszyła się też liczba słupów na tej linii.

Linia wysokiego napięcia Skarżysko Bór – Kielce Piaski ma już ponad 60 lat i była dość awaryjną. W ostatnich latach pamiętną awarią była wielogodzinna przerwa w styczniu 2014 roku, gdy linie i słupy energetycznie nie wytrzymały naporu śniegu i lodu oraz silnego wiatru.

Słupy energetyczne na Górze Baranowskiej górują nad drzewami – dzięki temu upadające drzewa nie będą zagrażać dostawom prądu

Inne ważne inwestycje PGE Dystrybucja to m.in.:

 • Przebudowa linii 110 kV Sochaczew – Łowicz
 • Rozbudowa stacji Rzeszów – Staroniwa
 • Rozbudowa stacji 110/15 kV Rzeszów Centralna
 • Dostosowanie stacji 220/110/15 kV Ełk 1
 • Modernizacja linii 110 kV Poniatowa – Nałęczów
pge dystrybucja inwestycje
Inwestycje w modernizację PGE Dystrybucja

Rosną potrzeby odbiorców energii PGE Dystrybucja

Modernizacje mają na celu dostosowanie sieci przesyłowej do rosnącego zapotrzebowania na prąd. – Systematycznie modernizujemy i rozbudowujemy sieci energetyczne na terenie swojej działalności. Rozwój miast i regionów spowodował, że aby nadążyć za potrzebami odbiorców energii elektrycznej i dotrzymać parametrów jakościowych dostarczanej energii, konieczna jest modernizacja wielu odcinków linii i stacji transformatorowych – mówi Wojciech Lutek, prezes PGE Dystrybucja.

Środki przeznaczone przez PGE Dystrybucja  na modernizację i budowę nowej infrastruktury sieci elektroenergetycznej w latach 2014–18:

 • 2014 – 1,5 mld zł
 • 2015 – 1,8 mld zł
 • 2016 – 1,7 mld zł
 • 2017 – 1,7 mld zł
 • 2018 – 1,8 mld zł

PGE Dystrybucja, która dostarcza energię elektryczną do ponad 5 mln odbiorców we wschodniej i centralnej Polsce, przeznaczyła na inwestycje w infrastrukturę energetyczną w  latach 2014–18 ponad 8,6 mld złotych.

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to