Piknik Archeologiczny PraOsada Rydno 2022: Trzy dni w dalekiej przeszłości

1326
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Piknik Archeologiczny PraOsada Rydno 2022 przeszedł do historii, ale wcześniej przeniósł do niej wszystkich, którzy zdecydowali się przybyć na Rejów pod ruiny Wielkiego Pieca.

Od kilku lat Piknik Archeologiczny PraOsada Rydno odbywa się przy ruinach Wielkiego Pieca na Rejowie. To tam organizator, Stowarzyszenie PraOsada Rydno, na różne sposoby obrazuje realia życia przed tysiącami lat. Na stałe znajduje się tam replika szałasu, jaki odkryto w Grzybowej Górze.

W tym roku na odwiedzających znów czekało kilka historycznych stanowisk oraz dodatkowych atrakcji. Były stanowiska paleolityczne i neolityczne, na których można było podejrzeć, jak wyglądało codzienne życie człowiek w tamtych czasach. Tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku do Skarżyska przyjechała Monika Bajka prowadząca Pracownię Archeologiczną „Trzy Epoki”.

Były też stanowiska „specjalistyczne”, na których swoje umiejętności pokazywali krzemieniarz, łowca oraz garncarz.

W tym roku organizatorzy przygotowali też zabawę dla najmłodszych. Na wielkiej papierowej ścianie mogli oni malować rysunki, jakie w jaskiniach zostawiali nasi przodkowie.

Jak zawsze były też akcenty muzyczne, w tym instrumenty i muzyka kultur prymitywnych. Nieodzowne jest zawsze ognisko i pieczone „eksperymenty” kulinarne. Uzupełnieniem klimatycznej scenerii były prelekcja o raz filmy tematyczne.

Nazwa pikniku archeologicznego nawiązuje do rezerwatu archeologicznego Rydno, kompleksu osad przemysłowych z okresu od schyłkowego paleolitu do neolitu. Rezerwat obejmuje obszar doliny rzeki Kamiennej od Skarżyska (dzielnica Łyżwy) do Wąchocka (Góra Rocha). Na jego terenie zachowały się liczne stanowiska pozostałości przedstawicieli wielu kultur pradziejowych, datowanych od 40 tysięcy lat p.n.e. Kolejne następujące po sobie społeczności trudniły się łowiectwem, wydobywaniem hematytu (tlenek żelaza) – minerału używanego do produkcji czerwonego barwnika oraz obróbką sprowadzanego w te strony krzemienia czekoladowego.