Pomnik „kwiat” stanie w nowym miejscu, a Skarżysko znów rozkwitnie?

2030
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Pomnik postawiony w 55. rocznicę uzyskania praw miejskich przez Skarżysko-Kamienną będzie lepiej widoczny. Stanie najprawdopodobniej na środku nowego ronda na osiedlu Kamienna, które właśnie powstaje.

Mamy 2023 rok. W tym roku Skarżysko-Kamienna obchodzi 100-lecie nadania praw miejskich, a my cofniemy się w czasie do 1978 roku, gdy od tego ważnego momentu dla naszego miasta minęło 55 lat.

Dokładniej rzecz ujmując, mamy lipiec 2023 roku i właśnie trwa budowa kolejnego ronda w Skarżysku – u zbiegu ulic Towarowej i 1 Maja, w pobliżu wyjścia z tunelu oraz naprzeciwko marketu Biedronka.

To miejsce z rokiem 1978 łączy pomnik postawiony właśnie wtedy – z okazji 55-lecia nadania praw miejskich. Pomnik w kształcie kwiatu jeszcze kilka dni temu stał w pasie zieleni dzielącym obie ulice. W ostatnich latach był już dość mocno zasłonięty przez rosnące dookoła drzewa. Upływ czasu też odbił się negatywnie na wyglądzie postumentu.

REKLAMA

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Ale zarówno lokalizacja, jak i wygląd samego pomnika wkrótce się zmienią. Pośrednio powodem jest przebudowa tego miejsca. Spowodowane jest to tym, że miejsce to, szczególnie po otwarciu Biedronki i dobudowaniu dodatkowych dojazdów, stało się dość skomplikowanym i mało praktycznym „węzłem” drogowym.

Teraz powstanie tu rondo, a stanie się to możliwe też dzięki temu, że wraz z budową tunelu na drugą stronę torów wyburzono kładkę i zwolniło się dużo miejsca po znajdującym się w rozwidleniu ulic zejściu z niej.

Kwiat przy kładce

Ale przenieśmy się w czasie do 1978 roku. Wtedy, z okazji 55-lecia nadania praw miejskich, przy już wtedy stojącej kładce stanął też pomnik. Okazją była właśnie ta rocznica. Pomnik ma kształt kwiatu, który ma symbolizować rozkwit miasta. Pomnik ufundowało nieistniejące już dzisiaj Zrzeszenie Prywatnego Handlu i Usług.

Odsłonięcie pomnika odbyło się jesienią, 26 listopada 1978 roku. Na zdjęciu, które przekazał nam Władysław Pocheć, były samorządowiec, obecnie działacz Stowarzyszenia Gladiator.

Odsłonięcie pomnika; fot. Edward Krokowski, ze zbiorów Władysława Pochecia

Na zdjęciu przemawia ówczesny naczelnik miasta, odpowiednik dzisiejszego prezydenta, Jan Król. W gronie uczestników najwyższy to Bogdan Winiarski, zmarły w 2022 roku działacz społeczny, ale również sportowiec, wybitny trener w Granacie Skarżysko. Ponadto na zdjęciu są między innymi: handlowiec i właściciel popularnego sklepu na ulicy Staszica Władysław Stachurka, Adolf Walkowiak, dyrektor muzeum Henryk Gruszka, Stanisław Gałuszka, Zdzisław Bassa, dyrektor I LO Zbigniew Chyb.

Na dalszym planie widzimy już wtedy stojąca, a dziś już nieistniejącą, kładkę dla pieszych łączącą Dolną Kamienną z Przydworcowym.

Czytelnicy!
Jeśli macie informacje, zdjęcia lub wycinki prasowe, które mogłyby wzbogacić ten tekst, prosimy o kontakt z ProSkarżysko.
TEL: 799 107 101
MAIL: pro@proskarzysko.pl
Z góry dziękujemy!

O odsłonięciu pomnika napisało też Nasze Słowo, gazeta wydawana na Zakładach Metalowych Mesko.

W krótkiej notce z wydarzenia czytamy:

Okolice wiaduktu dla pieszych od strony ul. 1 Maja nie należały nigdy do dobrze zagospodarowanych. Wiadomo, „stare” miasto, a jednak w tej części Skarżyska panuje ogromny ruch przez cały dzień.

Z inicjatywy Zrzeszenia Prywatnego Handlu i Usług w bezpośrednim sąsiedztwie wiaduktu postawiono rzeźbę, której twórcami są dwaj kieleccy plastycy: Wacław Stawecki i Józef Sobczyński. Rzeźba przedstawia kwiat, który symbolizuje rozwój miasta.

Jej odsłonięcie odbyło się w 55. rocznicę nadania praw miejskich Skarżysku. Uroczystość z tej okazji odbyła się 26 listopada, a uczestniczyli w niej fundatorzy, mieszkańcy Skarżyska oraz przedstawiciele władz miejskich.

Na zdjęciu: W chwilę po odsłonięciu rzeźby.
(S), Nasze Słowo, nr 47/1978, 09.12.1978

pomnik kwiat Skarżysko
Piękny prezent, Nasze Słowo, nr 47/1978, 09.12.1978

Kwiat na rondzie

Prace przy budowie ronda rozpoczęły się pod koniec czerwca 2023 roku. Rondo znacznie ułatwi poruszanie się w tym obszarze, a i przy tym pozwoli na lepsze wykorzystanie przestrzeni w tym miejscu.

Pomnik najprawdopodobniej stanie na środku ronda. Najprawdopodobniej, ponieważ pod uwagę brane jest jeszcze umieszczenie go gdzieś w pobliżu wyjścia z tunelu.

Najważniejsze w tym wszystkim jest to jednak to, że monument ten nie podzieli losu choćby pomnika Leopolda Staffa, który „zaległ” przy Wielkim Piecu na Rejowie, ani tym bardziej losu pomnika z Baranowskiej Góry.

Przebudowa układu komunikacyjnego to inwestycja podległa Powiatowi Skarżyskiemu. Władze powiatu, jak powiedział Starosta Skarżyski Artur Berus, zajmą się przestawieniem pomnika, choć ten z kolei jest pod opieką władz gminy. Miasto obiecało, jak poinformował nas Mateusz Dąbrowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Komunikacji Społecznej, wyczyścić pomnik już po jego postawieniu w docelowym miejscu.

Aktualizacja

Pomnik stanął w nowym miejscu, na nowym rondzie:

Rondo na Dolnej Kamiennej w Skarżysku już otwarte dla ruchu. Ale będzie jeszcze niespodzianka

Zobacz zdjęcia z budowy ronda na Dolnej Kamiennej w Skarżysku:

 

Znamiennym zbiegiem okoliczności jest to, że wykonawca budowy ronda, którym jest firma Bakamex Janusz Bakalarz z Kielc, na zakończenie prac ma czas do 25 listopada 2023 roku, czyli przedednia 45. rocznicy ustawienia pomnika. Wychodzi więc na to, że ponowne odsłonięcie pomnika, które może się odbyć wraz z zapewne planowanym otwarciem ronda, może zbiec się z rocznicą jego odsłonięcia.

Może ponowne odsłonięcie pomnika sprawi, że Skarżysko znów rozkwitnie?