Rondo na Dolnej Kamiennej w Skarżysku już otwarte dla ruchu. Ale będzie jeszcze niespodzianka

3130
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Rondo na osiedlu Dolna Kamienna w Skarżysku, na skrzyżowaniu ulic Towarowej i 1 Maja zostało już otwarte dla ruchu samochodowego. Prace jednak się jeszcze nie zakończyły, a ponadto pojawi się tam coś jeszcze.

Skrzyżowanie ulic 1 Maja i Towarowej na osiedlu Dolna Kamienna zdecydowanie wymagało przebudowania, aby uprościć i ułatwić ruch aut. Szczególnie po tym, jak otwarto w tym miejscu Biedronkę. Przebudowę ciągów komunikacyjnych umożliwiła też likwidacja kładki nad torami, co z kolei było możliwe po wybudowaniu tunelu pod torami.

Nowe rondo i stare zasady ruchu

Rondo jest dopuszczone do ruchu samochodowego od 26 października 2023 roku, pomimo że prace na nim jeszcze się nie skończyły. Taki krok jest spowodowany zbliżającym się dniem 1 listopada, aby ułatwić ruch samochodowy w tym miejscu.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

UWAGA KIEROWCY!

Wraz z otwarciem ronda na skrzyżowaniu 1 Maja i Towarowej przywrócone zostały poprzednio obowiązujące zasady ruchu na kilku skrzyżowaniach, między innymi na skrzyżowaniach 3 Maja z 11 Listopada oraz 1 Maja z Żurawią. Jeździmy na nich „po staremu”.

Swoje standardowe trasy mają też autobusy komunikacji miejskiej w Skarżysku, czyli MKS i ZKM.

Własny zjazd z ronda ma market Biedronka. W okolicy ronda powstała zatoka parkingowa, co z kolei znacznie ułatwi korzystanie z tamtejszych sklepów.

Jeszcze ostatnie prace i… niespodzianka

Póki co, rondo i okolice wymaga jeszcze prac, w szczególności porządkowych. Kierowcy powinni więc spodziewać się jeszcze w tej okolicy pracowników i maszyn budowalnych.

Na środku ronda stanął pomnik postawiony w 1978 roku na 55-lecie Skarżyska-Kamiennej. Ufundowało go Prywatne Zrzeszenie Handlu i Usług. Wcześniej pomnik stał pomiędzy pasami ruchu przy zejściu z kładki.

Pomnik „kwiat” stanie w nowym miejscu, a Skarżysko znów rozkwitnie?

 

Już niedługo przy rondzie stanie jeszcze jeden obiekt. On również będzie nawiązywał do historii naszego miasta, ale Starostwo Powiatowe, które jest inwestorem przebudowy ronda, poprosiło, aby nie zdradzać tego sekretu. My już wiemy i jesteśmy pewni, że spodoba się to skarżyszczanom.

Za jakiś czas odbędzie się też uroczyste otwarcie ronda.

Koszt budowy ronda to nieco ponad 3,4 miliona złotych. Powiat Skarżyski, który jest tu inwestorem, pozyskał na ten cel ponad 1,5 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pozostałą kwotę, w wysokości ponad 1,8 mln zł, powiat pokrył z własnego budżetu. Wykonawcą przebudowy ronda jest firma Bakamex Janusz Bakalarz z Kielc.