REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Sporo miast w Polsce ma u siebie nietypowe pomniki, przedstawiające symbole tych miast, a cała sprawa nierzadko potraktowana jest z przymrużeniem oka. Co mogłoby być takim pomnikiem-symbolem w Skarżysku-Kamiennej?

W niejednym polskim mieście napotkamy pomniki, które są symbolami tychże miast. W wielu przypadkach pomysłodawcy podeszli do tematu z przymrużeniem oka i z dystansem. Na pomniki wybrano ciekawe przedmioty znane w całym kraju. Wiele z tych rzeczy każdy z nas używał, miał lub może nawet wciąż ma w domu.

Nietypowe pomniki w Polsce, również blisko Skarżyska

I tak pobliski Stąporków ma jako pomnik ogromny grzejnik. To miasto, które zaopatrywało niegdyś całą Polskę w grzejniki żeliwne.

Pomnik grzejnika w Stąporkowie; fot. blog Road Trip Bus, roadtripbus.pl
REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

 

Więcej o pomniku przeczytacie tutaj: Stąporków – największy kaloryfer świata

W Radomiu stanęła cała seria pomników – symboli tego miasta. Przedstawiono tam w takiej formie rzeczy produkowane w tym mieście kiedyś lub nawet dziś. I mamy tam między innym produkty fabryki Łucznik jak rower, maszyna do pisania czy pistolet, jak również telefony Radomskiej Wytwórni Telefonów. Jest wśród nich także pomnik serka homogenizowanego z radomskiej spółdzielni mleczarskiej Rolmlecz.

Pomnik serka homogenizowanego w Radomiu; fot. blog Jedź w Polskę, jedzwpolske.pl

Więcej o pomnikach w Radomiu na blogu „Jedź w Polskę”: Serek homogenizowany, maska przeciwgazowa i inne, czyli nietypowe pomniki-symbole Radomia

Bielsko-Biała, gdzie powstawały najpiękniejsze filmy animowane PRL-u, ma pomnik Reksia, bohatera, którego zna każde duże już dziś dziecko, a i obecni najmłodsi pewnie też.

Pomnik Reksia w Bielsku-Białej; fot. Wikipedia/Autorstwa Plushy – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7487504

Co zatem mogłoby być pomnikiem-symbolem Skarżyska-Kamiennej, ale jednocześnie takim nietypowym, na którego widok pojawiłby się uśmiech na twarzy. Też takim, który byłby rozpoznawany w Polsce. Takim, żeby niejeden Polak pomyślałby coś w stylu: „tak, znam”, „tak, kiedyś miałem” czy „tak, pamiętam”.

Kiedyś na mieście mieliśmy dwa pomniki – czołg na Zachodnim i samolot na Milicy. Nie były one produkowane w naszym mieście, ale nawiązywały niejako do produkcji zbrojeniowej w Państwowej Fabryce Amunicji, a potem w Zakładach Metalowych „Mesko”. Dziś mamy parowóz, który też nawiązuje do kolejarskich tradycji Skarżyska. Nasze miasto nazywane jest przecież „miastem kolejarzy”, bo to właśnie kolej dała istotne podwaliny pod rozwój osady Kamienna i przemiany w miasto Skarżysko-Kamienna.

W analogii do wymienionych wyżej przypadków z innych miast możemy poszukać jednak takich symboli na miejscu. Tradycje przemysłowe mieliśmy kiedyś duże.

Coś z Mesko lub z Fosko?

Jako pierwsze na myśl przychodzi chyba Mesko i coś z uzbrojenia. Ale symbole militarne są dziś passe i pomnik pocisku czy wyrzutni rakiet Grom chyba nie do końca by się sprawdził.

Kiedyś jednak Mesko słynęło z produkcji cywilnej. Robot kuchenny Bartek, maszynka do mielenia mięsa Jaga czy sokowirówka Katarzyna to przedmioty, które są jeszcze w niejednym polskim domu. A przecież były też kosiarki czy oprawy uliczne, które, podobnie jak stąporkowskie grzejniki, odpowiednio kosiły trawniki i oświetlały ulice w całym kraju.

Tutaj pisaliśmy o niektórych znanych produktach rodem z Mesko w Skarżysku:

Kultowe produkty Mesko ze Skarżyska

Mesko to jednak nie wszystko. Mieliśmy kiedyś Fosko i wtedy Skarżysko słynęło też na całą Polskę ze świetnych butów. Może więc pomnik butów? Radom też je ma w serii swoich pomników. Radomski Radoskór to fabryka blisko związana z naszym Fosko, które było przez pewien czas częścią Radoskóru.

A może coś z odlewni Jana Witwickiego?

Skarżysko przez lata znane było też z produktów sanitarnych, a to za sprawą Odlewni Żelaza i Emaljerni „Kamienna” Jana Witwickiego, która po II wojnie światowej została znacjonalizowana i kontynuowała dzielność jako Odlewania Żeliwa i Emaliernia „Kamienna”.

Za czasów Jana Witwickiego i jego syna Kazimierza, którzy szefowali swojej firmie, asortyment produktów był ogromny. Produkowano nie tylko wanny czy zlewy, ale też akcesoria łazienkowe, a nawet kuchenne. Może więc na przykład wanna w roli pomnika? Swoją drogą, grzejniki też w odlewni produkowano.

A może podobnie, jak w Radomiu, seria niedużych pomników, po trochu z każdej fabryki?

Zapraszamy do odpowiedzi w ankiecie i komentarzy, jeśli macie jeszcze inne pomysły.

Co mogłoby być symbolem Skarżyska w postaci nietypowego pomnika?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

 

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

2 KOMENTARZE

  1. A co z fabryką domów? Jakiś „dom na kurzej” łapce też powinien być dołączony do zestawu pomników.

Comments are closed.