Wiele osób zastanawia się dziś: czym jest szczęście? Niestety nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. To niezwykle złożona emocja, która ma wiele aspektów i jest unikalna dla każdej jednostki. Nie ma uniwersalnego przepisu na szczęście, bo tak naprawdę może ją zapewnić… dosłownie wszystko. Z tego względu ludzie na świecie podejmują różne działania, aby doświadczyć szczęścia, a jedną z popularnych aktywności w tym zakresie jest hazard.
Ludzie dziś chętnie oddają się hazardowi w kasynach stacjonarnych i kasynach online, gdzie czekają na nich tysiące gier i wiele atrakcyjnych bonusów i promocji, takich jak w Vulkan Bet 25 euro, czyli bonus bez depozytu umożliwiający grę całkowicie za darmo. Wszystko po to, aby doświadczyć satysfakcji, radości i szeroko pojętego szczęścia. Niemniej jednak sposób myślenia hazardzistów jest dla wielu nadal dużą zagadką i jest tematem licznych badań w aspekcie zrozumienia psychologii szczęścia. Jest to myślenie niezwykle zawiłe, bo obejmuje unikalne emocje i procesy poznawcze, których gracze doświadczają podczas rozgrywki.
Emocje hazardzisty
Aby lepiej zrozumieć psychologię szczęścia stojącą za sposobem myślenia hazardzistów, najpierw należy zrozumieć jakie emocje wywołuje u graczy hazard sam w sobie. Tak naprawdę podczas rozgrywki w gry losowe, takie jak automaty czy gry stołowe (blackjack, ruletka, poker itp.) gracz przeżywa istny rollercoaster emocji. Hazard wywołuje bowiem całą gamę skrajnych emocji, w tym:
- oczekiwanie,
- podekscytowanie,
- euforię,
- frustrację,
- desperację.
Gracz podczas gry przeżywa zatem wzloty i upadki, bo w jednym momencie jest sfrustrowany, a chwilę później znów nastaje wielka ekscytacja i oczekiwanie. Emocje te odgrywają bardzo ważną rolę w kwestii motywowania graczy do dalszej gry, bo w rzeczywistości wszystko się zapętla i gracz cały czas dąży do tego, aby zapewnić sobie szczęście w formie ekscytacji i uniesienia.
Psychologia hazardu
Za hazardem stoi szeroko rozbudowana psychologia, która jest jego filarem i motorem napędowym. Mamy tu bowiem aspekt podejmowania ryzyka i oczekiwania na nagrodę. To połączenie tworzy unikalny krajobraz psychologiczny, który jest idyllą dla osób, które pragną ryzyka, uwielbiają adrenalinę i czerpią przyjemność z dreszczyku emocji.
Ta psychologia hazardu ma nieodzowny wpływ na to, jak podczas gry myśli gracz i czego doświadcza. Wszystko opiera się tutaj o uruchomienie w mózgu systemu nagrody poprzez wyczekiwanie nagrody, czyli np. oczekiwanie na zwycięską kombinację symboli podczas gry na automacie. System ten w takich warunkach uwalnia dopaminę, czyli neuroprzekaźnik, który odpowiada za odczuwanie przyjemności, motywacji i ogólnego szczęścia — popularne „motyle w brzuchu” to właśnie zasługa uwalniania dopaminy.
Cała ta reakcje wywołuje w mózgach graczy specyficzne doznania, które są bardzo przyjemne. Gracze dzięki temu czują euforię i doświadczają swego rodzaju lawiny szczęścia, bo co chwilę są podekscytowani. Takie uczucie potrafi być niezwykle uzależniające, przez co wielu graczy boryka się z problemami z hazardem, bo jest on dla nich synonimem szczęścia i możliwością oderwania się od rzeczywistości.
O krok od wygranej
Sposób myślenia hazardzistów jest niezwykle specyficzny, bo dla wielu z nich sytuacja, gdy są o krok od wygranej, jest równoznaczna z osiągnięciem wygranej — oczywiście z psychologicznego punktu widzenia. Takie zjawisko nazywa się „near miss” i jest kluczowym aspektem psychologii hazardu, który motywuje do dalszej gry.
Według badań, gdy gracz np. prawie zdobywa zwycięską kombinację symboli na slocie, w jego mózgu aktywowane są te same obszary, co w przypadku, gdy rzeczywiście uda mu się wygrać. Tak samo odczuwa euforię i radość, przez co jest zmotywowany do kontynuowania gry. W ogóle nie przyjmuje do świadomości, że przegrywa pieniądze i wywołują to w nim fałszywe poczucie optymizmu. To poczucie rodzi przekonanie, że wygrana jest o krok.
Niestety wygrana w hazardzie — w szczególności na maszynach hazardowych — pozostaje nieuchwytna, bo zawsze jest efektem szczęścia i nigdy nie ma pewności, że w ogóle się pojawi. Niemniej jednak takie dążenie do „schwytania” wygranej jest siłą napędową dla gracza w zakresie uzyskania wewnętrznego szczęścia, bo odczuwa je nawet pomimo regularnych strat.
Błędy poznawcze
Za szczęściem generowanym przez hazard stoi też inny ważny aspekt psychologii — błędy poznawcze. Gracz zanurzający się w hazardzie doświadcza ich całe mnóstwo i na każdym kroku. Najważniejszy z nich to oczywiście złudzenie kontroli, który w znaczącym stopniu przyczynia się do pozytywnych emocjonalnych doświadczeń z hazardem. Gracze, którzy doświadczają złudzenia kontroli, mają wrażenie, że kontrolują rozgrywkę, nawet jeśli jest ona w pełni losowa i w rzeczywistości nie mają na nią żadnego wpływu. Iluzja kontroli daje graczom poczucie niezależności i siły, co sprawia, że czują się szczęśliwi.
W tej kwestii istotny jest też paradoks hazardzisty zwany złudzeniem Monte Carlo. To kolejny błąd poznawczy, z którym gracze spotykają się na bieżąco i który jest swego rodzaju generatorem hazardowego szczęścia. Paradoks ten polega na postrzeganiu niezależnych od siebie zdarzeń, jako zdarzenia w pełni zależne. Gracze wpadający w sidła złudzenia Monte Carlo tkwią w przekonaniu, że po przegranej zawsze przychodzi wygrana, co niestety mija się z prawdą. Niemniej taki paradoks gwarantuje graczom szczęście, bo nawet po wielu przegranych nadal czują euforię związaną z oczekiwaniem na wygraną, którą „musi” w końcu nadejść.