Jubileuszowe „Skarżyskie spotkania z historią” – PTH zaprasza na konferencję

1746
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Skarżysko-Kamienna zaprasza na doroczną konferencję popularnonaukową „Skarżyskie spotkania z historią”. Tegoroczna będzie dla skarżyskiego PTH wyjątkowa z co najmniej dwu powodów. Miejsce też będzie inne niż zwykle.

Najbliższa konferencja popularnonaukowa „Skarżyskie spotkania z historią” będzie okazją do podkreślenia dwóch rocznic towarzystwa. W tym roku obchodzi ono „tuzinowy” jubileusz istnienia, co będzie wzmiankowane w jednej z prelekcji.

Druga okrągła liczba dotyczy publikacji „Z dziejów regionu i miasta”. Na konferencji jej uczestnicy będą mogli się zapoznać z dziesiątym numerem. Dla przypomnienia – wszystkie pozostałe są dostępne w formie cyfrowej na stronie: PTH Skarżysko-Kamienna.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

W programie konferencji jak zawsze wiele ciekawych wykładów. Tradycyjnie część z nich będzie dotyczyć Skarżyska i jego najbliższych okolic, a część wybiegnie tematyką w Polskę.

Dwa z nich wygłoszą członkowie PTH Skarżysko. Marcin Medyński podsumuje 12 lat działalności stowarzyszenia, a Krzysztof Zemeła opowie o początkach obchodzącego z kolei w tym roku 50. rocznicę istnienia Muzeum im. Orła Białego.

Skarżyska będzie dotyczył też wykład Longina Kaczanowskiego, który w latach powojennych zasiadał w Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Kielcach.

Pozostałe wykłady dotyczyć będą różnorodnej tematyki z różnych okresów historii.

Konferencja „Skarżyskie spotkania z historią 2019” odbędzie się w sobotę 12 października 2019 roku o godz. 11.00 w hotelu Promień w Skarżysku-Kamiennej, przy ul. Legionów 105. Wstęp jest wolny.

Skarżyskie spotkania z historią 2019 – program:

11.00 uroczyste rozpoczęcie

11.30–11.50 Marcin Medyński (O/PTH w Skarżysko), „Tuzinowy Jubileusz”. 12 lat Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Skarżysku-Kamiennej

11.50–12.10 – Krzysztof Zemeła (O/PTH Skarżysko), Początki muzeum w Skarżysku-Kamiennej

12.10–12.35 – Longin Kaczanowski, Skarżysko-Kamienna w mojej pamięci (komentarz do pracy w Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Kielcach)

12.35–13.00 – ks. Tomasz Gocel (WSD Kielce/AD Kielce), „Nauczyciel roztropny, ojciec miłosierdzia, kapelan niezłomny”. Wybrane postawy duszpasterzy diecezji kieleckiej w latach 1939–45

13.00–14.00 – dyskusja, przerwa kawowa

14.00–14.25 – Zbigniew Hundert (Zamek Królewski w Warszawie), Małopolskie zaplecze polityczne Jana III Sobieskiego

14.25–14.50 – Kamil Jakimowicz (UMCS), Krawcy żydowscy w Kozienicach w świetle regestru z 1765 roku

14.50–15.15 – Jacek Pielas (UJK), „Jałówka, jałowica, buhaj i stadnik”. Terminologia hodowlana w dobrach szlacheckich województwa sandomierskiego w XVII–XVIII w.

15.15–15.40 – dyskusja, podsumowanie konferencji (prof. dr hab. Wojciech Iwańczak, Akademia Ignatianum)

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig.

Mecenas kultury: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Skarżysku-Kamiennej.

Sponsor tytularny rocznika 10/2019 Oddziału PTH w Skarżysku-Kamiennej „Z dziejów regionu i miasta”: firma Klimek Nieruchomości.