REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Lokalna historia była dominującym tematem corocznej sesji popularnonaukowej  „Skarżyskie spotkania z historią”, którą organizuje Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Skarżysko-Kamienna.

W tym roku część prelekcji nawiązywała do 100-lecia niepodległości Polski, a część, jak zawsze, dotyczyła historii Skarżyska i okolic.

Spotkanie historyków i pasjonatów historii rozpoczęło się od wręczenia nagród laureatom konkursu „Osada Kamienna u progu niepodległości” zorganizowanego przez PTH Skarżysko, I Liceum Ogólnokształcące i Skarżyskie Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich.

REKLAMA
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Dwie pierwsze prelekcje wygłosili Łukasz Młynarski i Nina Glińska z Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Kielcach. Łukasz Młynarski mówił m.in. na temat ochrony zabytków nieruchomych na terenie powiatu skarżyskiego, podając przy tym wiele ciekawostek. Jednymi z pierwszych obiektów w województwie wpisanymi do rejestru zabytków były obiekty sakralne: kaplica św. Zofii w Bliżynie i kościół pw. Św. Trójcy w Skarżysku Kościelnym. Zwrócił też uwagę na fakt wykreślania z rejestru wartych ochrony zabytków oraz brak w nich wielu innych. Do tych ostatnich zaliczył m.in. osiedle i inne obiekty zbudowane w 20-leciu międzywojennym przy Państwowej Fabryce Amunicji w Skarżysku.

Nina Glińska zaprezentowała stan obecny stanowisk archeologicznych w województwie, jednocześnie wyjaśniając wiele kwestii teoretycznych dotyczących pracy archeologów, w tym problemów, na jakie natrafiają w swojej pracy.

Tadeusz Wojewoda, jeden z członków skarżyskiego PTH, przybliżył postać księdza Józefa Rokosznego i jego udział w życiu politycznym w latach I wojny światowej. Ksiądz Józef Rokoszny urodził się w Radomiu i tam też spędził większość czasu wojny. Poza obowiązkami duchownego był też radnym miejskim i pełnił wiele funkcji publicznych, w tym społecznych. Prelegent opisał duchownego, co również możemy przeczytać w artykule znajdującym się w najnowszym roczniku PTH, jako „nietuzinkowego księdza, wyróżniającego się zarówno szeroką skalą zainteresowań jak i formatem intelektualnym”.

Kolejnym prelegentem był Marcin Medyński, również członek skarżyskiego oddziału PTH. Swoje wystąpienie oparł na swojej stosunkowo nowej pasji, a mianowicie kolekcjonowaniu pocztówek z czasów I wojny światowej. Ma ich już ponad 400 i wiele z nich w postaci slajdów pokazał zebranym, przy okazji opatrując prezentację licznymi ciekawostkami. Pocztówki, jakich wysyp nastąpił wraz z wybuchem wojny, były bardzo różne, w tym propagandowe, satyryczne, informacyjne, a także… reklamowe. Te ostatnie były formą reklamy firm zaopatrujących żołnierzy w żywność i inne artykuły. A firmy te znamy dobrze i dziś, ponieważ nadal świetnie prosperują, jak choćby Dr. Oetker czy Leibniz.

Ostatnim prelegentem był Igor Hentka, który przedstawił historię klubu sportowego Granat Skarżysko, obchodzącego w tym roku 90. rocznicę założenia. Siłą rzeczy wykład zdominowany był przez historię sekcji piłki nożnej, która, nota bene, jako jedyna przetrwała do czasów obecnych, ale prelegent zaprezentował też historię innych dyscyplin, jakie były uprawiane w Granacie, czyli lekkoatletyki, hokeja na lodzie, boksu i kolarstwa.

Sesję poprowadził tym razem profesor Grzegorz Miernik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, który zastąpił występującego zazwyczaj w tej roli profesora Wojciecha Iwańczaka.

Podczas sesji uczestnicy mogli zakupić najnowszy numer wydawnictwa książkowego PTH Skarżysko, czyli rocznik „Z dziejów regionu i miasta”. Dziewiąty już numer rocznika wkrótce będzie dostępny w skarżyskich bibliotekach, a w wersji PDF na naszym portalu na stronie PTH pod adresem http://proskarzysko.pl/pth/.