Nieistniejący dom rodziny Witwickich, który znajdował się przy Odlewni Żelaza i Emalierni „Kamienna” w Skarżysku-Kamiennej; fotografia za zbiorów rodziny Witwickich
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Skarżysko-Kamienna zaprasza na coroczną sesję popularnonaukową „Skarżyskie Spotkania z Historią 2020”. W programie ciekawe prelekcje, w tym dotyczące naszego miasta.

UWAGA!
Ze względu na sytuację pandemiczną konferencja została odwołana. PTH czyni starania, aby zaprezentować wykłady albo w formie nagrań wideo, albo prezentacji przygotowanych przez prelegentów. Stara się również, aby można było zadać prelegentom pytania.
O szczegółach będziemy informować.

Jesień to czas dorocznej sesji historycznej, na którą zaprasza skarżyski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, a na której będzie można wysłuchać ciekawych wykładów, w tym dotyczących naszej lokalnej historii – historii Skarżyska-Kamiennej.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Jedna z prelekcji będzie dotyczyć właśnie naszego miasta, a konkretnie rodziny Witwickich, niegdyś właścicieli Odlewni Żelaza i Emalierni „Kamienna”, dziś już nieistniejącej. Powojenne czasy były bardzo burzliwe dla rodziny, w bardzo negatywnym sensie. Znacjonalizowano fabrykę, którą założył Jan Witwicki. Profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Grzegorz Miernik opowie, co znaleziono na terenie fabryki. A znaleziono bardzo cenne rzeczy. Co się potem z nimi stało? Tego zapewne dowiemy się z prelekcji.

Podczas sesji odbędzie się promocja kolejnego tomu rocznika „Z dziejów regionu i miasta” wydawanego przez skarżyskie PTH. Wkrótce rocznik ten będzie dostępny na naszym portalu na stronie PTH, podobnie jak dotychczasowe numery.

Polskie Towarzystwo Historyczne – Oddział Skarżysko-Kamienna

 

Sesja popularnonaukowa „Skarżyskie Spotkania z Historią 2020” odbędzie się w piątek 23 października 2020 roku w sali konferencyjnej starostwa powiatowego przy Placu Floriańskim 1 w Skarżysku-Kamiennej. Wstęp wolny.

Sesja popularnonaukowa „Skarżyskie Spotkania z Historią 2020” – program

16.20 – rozpoczęcie sesji – Marcin Medyński, prezes PTH o. Skarżysko-Kamienna

16.50 – mgr Marcin Janakowski (UMCS) – Jak ze Sprowy podbić Ruś? Kariera majątkowa i polityczna małopolskich Odrowążów w XV wieku

17.10 – mgr Anna Bieniek (UW) – Architektura sportowa w okresie włoskiego faszyzmu

 

17.30 – dr hab. prof. UJK Grzegorz Miernik – Pożytki z uprawiania mikrohistorii. Co znaleziono na terenie odlewni „Kamienna” w Skarżysku-Kamiennej latem 1946 roku?

17.50 – Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki – Dobrogost Czarny Odrzywolski. Geneza rodu Nałęczów.

18.10 – prof. dr hab. Wojciech Iwańczak – podsumowanie konferencji

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do ograniczenia liczby osób na sali z powodów pandemicznych. Przypominają, że w czasie konferencji należy postrzegać ogólnie przyjętych zasad bezpieczeństwa – nakładanie maseczek, dezynfekcja dłoni i zachowanie dystansu.

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to